Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το MIDI σε ηχογράφηση ηλεκτρονικών drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται παιδιά του Noiz...

Πριν κάτι μέρες, προσπαθώντας να συνδέσω/αξιοποιήσω ένα σετ ηλεκτρονικών drums που έχω στο σπίτι αυτό τον καιρό αντιμετώπισα κάποια προβλήματα.

Υποθέτω ότι θα είναι ρυθμιστικής φύσεως, γι' αυτό είπα να σας ρωτήσω...

 

Αρχικά είδα ότι το head των Drums έχει USB έξοδο.Προφανώς είπα "να το δοκιμάσω γιατί όλο και κάτι μπορεί να καταφέρω να κάνω". :D

Να σημειωθεί ότι δεν είμαι drummer.Τα Drums αυτά βρίσκονται εδώ από τον drummer της μπάντας μου με σκοπό να ηχογραφήσουμε καμία προπαραγωγή ή κανένα demo.

Συγκεκριμένα τώρα έχω τα Millenium mps-400, αλλά σε λίγες μέρες θα φέρουμε κάτι Roland του Drummer.Μικρή σημασία έχει στο πρόβλημά μου και αυτό...

Συνέδεσα το USB καλώδιο στο PC και όλα OK αρχικά.Το όλο σετ αναγνωρίστηκε από τα Windows και έγινε και η -χωρίς CD ή drivers- εγκατάσταση.

Αφού βρήκα άκρη με τις MIDI συσκευές στο REAPER (αυτό είναι και το DAW που χρησιμοποιώ) κατάφερα να δώσω MIDI σήμα κατά την εγγραφή...

Όμως...

Ενώ το MIDI track γράφεται ΟΚ από πλευράς αξιών, δεν αντιστοιχούν οι "νότες" σε αυτά που έχω παίξει... :(

Δηλαδή στον χτύπο του snare, για παράδειγμα, ακούγεται ένα πιατίνι, ενώ στο floor tom ακούγεται πάλι κάτι άλλο.Γιατί? ???

Τρέχω το MIDI μέσω REAPER στο οποίο έχω φορτώσει Virtual Instrument το EZ Drummer (σε 8-κάναλο).

Πρέπει να αλλάξω κάτι κάπου για να είναι σωστή η αντιστοιχία??

Φταίει η USB σύνδεση?Θέλει MIDI καλώδιο οπωσδήποτε για να αντιστοιχίσει σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

πρέπει να πάς στις ρυθμίσεις του εγκεφάλου και να αλλάξεις το midi note του κάθε τυμπάνου έτσι ώστε να ταιριάζει με αυτό που θα παίζει απο το ezdrummer.στο ταμπούρο πχ αν δέν κάνω λάθος ειναι το 38,δές και στο manual του ez τις αντιστοιχίες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου