Προς το περιεχόμενο

Cubase ή Sonar;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγ'ω ψηφίζω Cubase. Την εποχή που γύρισα απο fruity loops και soundforge σε μία σε όλα πλατφόρμα έψαξα και το sonar και το cubase.. Η λογική του cubase μου άρεσε καλύτερα.. ιδιαίτερα στις midi του εφαρμογές...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν κάποιος έχει περάσει απο Cubase Atari,το θεωρώ φυσιολογικό να συνεχίσει

με το SX. Δεν ειναι εντελώς ιδιο βέβαια αλλά η φιλοσοφία της Steinberg

υπάρχει.Εγώ τουλάχιστον δεν αντιμετώπισα καμμία δυσκολία.

Συμφωνώ απολύτως μ'αυτα που έγραψε ο tugito.Συμβατότητα με nuendo,

δεκάδες vst plugins free ή όχι, δοκιμασμένα να δουλεύουν πρώτα μ αυτό, σταθερότητα στη λειτουργία του.

 

 

Αλλά σύγκριση μεταξύ των δύο δεν μπορώ να κάνω καθώς ποτέ δεν δοκίμασα

το Sonar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι τι βολευει περισσοτερο. εχω ξεκινησει με sonar και εχω δουλεψει και με cubase. προτημησα το sonar (αν και η αποψη μου, οπως και ολων ειναι αντικειμενικη) αν δεν το δουλεψεις δεν ξερεις

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
Λοιπον για αρχη Sonar' date=' μετα Cubase και στο τελος Logic.[/quote']

 

Ναι, αυτή είναι μια πολύ καλή ιδέα... αν θες να περνάς περισσότερο χρόνο προσπαθώντας να μάθεις τα προγράμματα παρά χρησιμοποιώντας τα... :roll:

 

Και η δική μου γνώμη (αρκετά καθυστερημένα, βέβαια): βρες demo όσων σου φαίνονται δελεαστικά, κάντα μια γρήγορη περαντζάδα να δεις ποιο "feels right" - πέρνα μία και τα tutorials που τυχόν θα έχουν μαζί -, ψάξε σε forums για τυχόν προβλήματα που παρουσιάζουν, και απόκτησε αυτό που σου φαίνεται καλύτερο μετά από τα δύο προαναφερθέντα βήματα. Μετά από αυτό, μην αλλάξεις ποτέ, εκτός αν προκύψει κάτι τόσο συνταρακτικό που να αξίζει τον - τεράστιο - κόπο του να αλλάζεις το κύριο host/sequencer σου.

 

(εγώ κατέληξα στο Sonar, λόγω παρελθόντος στο Cakewalk Pro Audio... και απλά δε βλέπω λόγο να αλλάξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω το sonar γιατί με αυτό έτυχε να κάνω τα πρώτα βήματα στο home recording, είναι η πρώτη μου αγάπη και παντοτινή.

 

Δοκίμασα το cubase αλλά δυστυχώς με την audigy platinum pro που έχω δεν δούλευε καλά κυρίως όταν το φόρτωνα με plug inns, και με δυσκόλευε το interface του καθότι είμαι και ολίγον χαζός :!:

 

Το sonar ταιριάζει καλύτερα στην νοημοσύνη μου και την αντίληψη μου, το δουλεύω καλά και έχω το αποτέλεσμα που θέλω ,

 

Ο ήχος του είνια καλός , και γενικά δεν δυσκολεύει την φτωχή μου κάρτα, όταν χρησιμοποιώ τις δυνατότητές του με φειδώ.

 

Πάντως και τα δύο είναι παράδεισος ιδιαίτυερα στις τελευταίες τους εκδόσεις .

 

ΚΑι εγώ πιστεύω οτι είναι θέμα προσωπικό η επιλογή κάποιου απο κάποιον!!!

 

Απλά το cubase έχει καλύτερη ροπή στις χαμηλές, και είναι στιβαρότερο σαν κατασκευή , το sonar έχει πιο εκδρομικό χαρακτήρα , ελαφρύτερο κάτι που φάινεται σε γρήγορη οδήγηση σε παρατεταμένες στροφές και δίνει την ιπποδύναμη ψηλότερα οπότε θέλει λίγο περισσότερο παιχνίδι με το κιβώτιο!!

 

:!: :twisted:

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου