Προς το περιεχόμενο

Fender American Deluxe Stratocaster - Απορίες στα λεπτά σημεία...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν σ' ενδιαφέρει ο SRV ήχος μπες στο site του Νίκου Ντουνούση/Nick and the backbone και ρώτησέ τον (εδώ στην Ελλάδα είναι 'οτι πιο κοντινό έχω ακούσει). Απλά να σου πω, έχοντας δει τις κιθάρες του, που είναι μιά Ζοζέφ (strat style, rosewood neck) και μια Fender CS '66 firemist silver strat maple neck με 11άρες ή 12άρες χορδές, ότι και με τις 2 τον ίδιο ήχο έχει. Είτε παίζει με 2 Fender ενισχυτές είτε με τον Velocette. A! και τα δάχτυλά του που είναι 2 οργιές. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και μια Fender CS '66 firemist silver strat maple neck με 11άρες ή 12άρες χορδές, ότι και με τις 2 τον ίδιο ήχο έχει. Είτε παίζει με 2 Fender ενισχυτές είτε με τον Velocette. A! και τα δάχτυλά του που είναι 2 οργιές. ;)

 

Xμμ...είναι η δεύτερη αδερφούλα της δικιάς μου που εντοπίζω στην Ελλάδα. Τελικά, η Φέντερ πρέπει να πούλησε καμιά δεκαριά από τις 200 που έφτιαξε εδώ. Lol!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου,μη βιαζεσαι,δωσε χρονο στα χερια σου...

 

 

Δεν υπονοώ τίποτα, προς θεού μην το παρεξηγήσεις, αλλά μήπως δεν χρειάζεται τίποτα άλλο παρα μόνο μελέτη, για τα bends?

 

+1000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6100 βαλε ,ολα τα υπολοιπα ταστα ειναι της πλακας ΙΜΗΟ.... ;),εκτος των αλλων ζωντανευουν και τον ΗΧΟ στις περισσοτερες Fender.

 

Ντάξει... και τα 6105 μια χαρά ειναι. Τα 6100 παρα ειναι ψηλά και αν παραβάζεις δύναμη σου χαλάνε το pitch

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να σου πω, έχοντας δει τις κιθάρες του, που είναι μιά Ζοζέφ (strat style, rosewood neck) και μια Fender CS '66 firemist silver strat maple neck με 11άρες ή 12άρες χορδές, ότι και με τις 2 τον ίδιο ήχο έχει. Είτε παίζει με 2 Fender ενισχυτές είτε με τον Velocette. A! και τα δάχτυλά του που είναι 2 οργιές. ;)

Και εγώ πιστεύω ότι ο ήχος του SRV είναι κυρίως τεράστιες χορδές και Fender ενισχυτής με cranked volume (άντε και κανα πράσινο πετάλι μπροστά...). Ούτως ή αλλως με stock μαγνήτες έπαιζε... Τους Texas Specials τους βγάλανε για όσους δεν αντέχουν την 13άρα αλλά θέλουν SRV ήχο...

 

Σκοπός μου όμως δεν είναι να "nail-that-sound"... Σίγουρα κάποια στιγμή θα ήθελα να έχω στο σπίτι ένα srv rig να παίζω να γουστάρω, αλλά ο ήχος που χρησιμοποιώ και με βολέβει αυτή τη στιγμή είναι πάνω κάτω αυτός που ακούς στο 3:00 (άντε μια ιδέα περισσότερο gain):

 

Ο ενισχυτής που χρησιμοποιώ είναι ο Orange Rocker 30 και παίζω με το gain λίγο κάτω απο την μέση με μπόλικο volume. Επειδή παίζω και στα καθάρα του ενισχυτή (κανάλι με μόνο ένα volume knob) μερικές φορές σκέφτομαι θα ήθελα έναν ήχο που φωνάζει περισσότερο Fender...

 

Όσον αφορά αυτό που λέτε για την μελέτη συμφωνώ και επαυξάνω γιατί και εγώ βλέπω πως όσο παίζω, τόσο καλύτερα σηκώματα κάνω... Θα δώσω οριστικό verdict όμως αύριο που θα βγω να δοκιμάσω κιθάρες με τάστα-φράχτες μήπως τελικά μπορεί να βοήθησει ΚΑΙ το όργανο και όχι μόνο τα δυνατά δάχτυλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής που χρησιμοποιώ είναι ο Orange Rocker 30

good stuff, όχι για SRV όμως

 

μήπως τελικά μπορεί να βοήθησει ΚΑΙ το όργανο

+10

 

τα bends όμως θα πρέπει να τα κάνεις εσύ ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6110 φοράω στις δκές μου strat και είμαι ευχαριστημένος απόλυτα....

Στο μπουζούκι του φίλου μου έβαλα 6100 χα χα χα και μαγνήτη από τελέ (bridge) και φυσικά το εργαλείο σκοτώνει.

6100 Έβαλα και στην ΕΚΟ του πατέρα μου... κι έπαθε πλάκα ο άνθρωπος.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι που δεν ανεφεραν οι προλαλησαντες,χαμηλωσε λιγακι το υψος των μαγνητων,η  συγκεκριμενη κιθαρα εχει αρκετα  hot μαγνητες οι οποιοι αν ειναι πολυ κοντα στις χορδες δημιουργουν ασχημες συχνοτητες στον ηχο.αυτο μπορεις να το κανεις και μονο σου,παιξε με το υψος και θα δεις(ακουσεις) θαυματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα πρωί πήγα στα μαγαζιά του κέντρου και αναζήτησα κιθάρες με jumbo τάστα. Τελικά με εξυπηρέτησε ο Κουρμπής ο οποίος γιατί τα άλλα 2 που πήγα είχανε αρκετό κόσμο και μου είπανε να περάσω κάποια άλλη μέρα.

 

Ενδεικτικά να σημειώσω ήταν ο μόνος που γνώριζε άμεσα ποιές κιθάρες του είχανε τι τάστα και μου έδωσε αμέσως μια να παίξω.

 

Έίχε τα 6100 τάστα τα οποία μπορώ να πω ότι ήταν μεγαλύτερα απ'όσο αρχικά φανταζόμουνα. Παρ'όλο που τρομάζεις λίγο στην αρχή με το μέγεθος και με το ότι δεν ακουμπάς στο ξύλο και πολύ, μπορώ να πω ότι τα βρήκα πολύ βολικά. Και ευκολότερα σηκώματα γιατί είσαι στον αέρα, αλλά και διευκόλυνση στο γρήγορο παίξιμο αφού ίσα-ίσα που ακουμπάς την χορδή βγάζεις καθαρό ήχο!

 

Το παιδί όμως εκεί μου επισήμανε και το εξής καθώς μιλάγαμε (και είναι ο πρώτος που το λέει αυτό): Ότι έχω λίγο θέμα με τα σηκώματα επειδή η ταστιέρα μου έχει Vintage Radius κάτι που μπορεί να σου "σκοτώσει" σηκώματα απο τόνο και πάνω. Και ομολογώ ότι έπρεπε να ήμουν λίγο πιο ακριβής στο thread όταν λέω ότι έχω θέμα με τα σηκώματα. Το πόσο ψηλά σηκώνεις έχει σχέση με το πόσο δυνατά δάχτυλα έχεις, ορθά σημειώσατε ότι θέλει μελέτη και τίποτα άλλο. Το κυριότερο μου πρόβλημα εμένα όμως είναι ότι πολλές φορές σηκώνω ψηλά και το sustain μου "χάνεται"...

 

Καταλήγω λοιπόν ότι μια ιδανική ταστιέρα για μένα είναι μια με compound radius και 6100 τάστα ;D

 

Οπότε επειδή το θέμα πάει για πώληση της deluxe και αγορά (ή μάλλον custom παραγγελία) νέας κιθάρας θα την κρατήσω άλλο λίγο καιρό μέχρι να κατασταλάξω...

 

Υπάρχει περίπτωση το να έδινα λίγο relief στον λαιμό να βοηθούσε την κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί όμως εκεί μου επισήμανε και το εξής καθώς μιλάγαμε (και είναι ο πρώτος που το λέει αυτό): Ότι έχω λίγο θέμα με τα σηκώματα επειδή η ταστιέρα μου έχει Vintage Radius

 

vintage radius; η deluxe; είσαι σίγουρος; μήπως εννοείς 9.5'';

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου