Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για συγγραφή άρθρου περί οργανοποιίας...


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Για ερχόμενο τεύχος περιοδικού (ενθέτου σε εφημερίδα ευρείας κυκλοφορίας) θα ετοιμάσουμε ένα κομμάτι που θα αφορά τα χειροποίητα μουσικά όργανα.

Δεν θα αναφερθούμε σε παραδοσιακά (μπουζούκι, μπαγλαμάς κλπ) ούτε και στα ηλεκτρικά.

Θα το εκτιμούσα παιδιά ιδιαίτερα αν μπορούσατε να με κατευθύνετε προς πραγματικά αξιόλογους Έλληνες δημιουργούς (π.χ Γύπας ) και όχι μόνο στο χώρο της κιθάρας (π.χ βιολί, χάλκινα πνευστά)

 

(Π.χ φτιάχνονται αξιόλογα βιολιά στην Ελλάδα;)

 

Σας ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ Μαραθώνιε...

 

Το κομμάτι δεν θα αφορά τόσο τον τρόπο κατασκευής- δεν θα σε μαθαίνει δηλαδή κάτι. Θα απευθύνεται στον καταναλωτή (αυτόν που έχει και μια οικονομική άνεση) που θέλει να ξέρει πού π.χ μπορεί να φτιάξει ένα πάρα πολύ καλό βιολί στην Ελλάδα ή άλλο όργανο πιο "κλασσικής" σχολής.

 

Ή απλά να ξεφυλλίσει της σελίδες ενός περιοδικού και να δει ωραία χειροποίητα ελληνικά όργανα (όχι παραδοσιακά, επαναλαμβάνω) με τον ίδιο τρόπο που ξεφυλλίζει και βλέπει ρούχα ή αυτοκίνητα.

 

Συγνώμη που το "γειώνω" έτσι, απλά προσπαθώ να γίνω αντιληπτός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μην ξεχάσεις και το φίλο μου... ;D

http://www.jokerguitars.gr/

 

Επίσης στείλε ένα pm στο μέλος ΑΒ, στον Yann από τους εδώ μέσα...

 

Eπίσης, θα επαναλάβω...ρίξε μία (προσεχτική) ματιά εδώ

http://www.iema.gr/educationalprojects/?lang=el

Γράφει, ας πούμε...

Την διδασκαλία θα πραγματοποιήσει ο οργανοκατασκευαστής Θεόφιλος Λαζάρου  (αποφ. της Scuola di liuteria di Milano).

Τι περισσότερο θέλεις? 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το είχα βρει :P

Έχω πολύ δρόμο ακόμα, πριν λίγες ώρες μου ανατέθηκε το κομμάτι.

 

Λοιπόν, άντε παιδιά ρίχτε ονόματα και ιδέες. Κρίμα είναι να μην βγει προς το ευρύ κοινό ο καλύτερος π.χ κατασκευαστής κλαρινέτου στα Βαλκάνια, επειδή δεν τον ήξερε ένας βλαξ σαν κι' εμένα.

 

(δεν κάνω πλάκα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου