Προς το περιεχόμενο

Αγορά stage piano/workstation έως 2500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά σε όλους!

Ψάχνω να βρω ένα καλό 88άρι stage piano/workstation για studio και για live φάσεις. Θα ήθελα να έχει κυρίως:

 

1. Καλό ήχο πιάνο

2. Γενικά καλούς φυσικούς ήχους, π.χ. organs (rhodes, hammond, melotron κλπ) και αξιοπρεπή strings.

3. Καλή αίσθηση των βαρυκεντρισμένων πλήκτρων (όσο πιο κοντά στα πλήκτρα του πιανο δλδ)

 

Budget: 2500€

 

Μου αρέσει το Yamaha S90XS. Τι γνώμη έχετε γι αυτό και τί εναλλακτικές υπάρχουν;;;  ???

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και κάτι από Kurzweil! Έχει πολύ καλή φήμη για αυτά που ζητάς! Για παράδειγμα κοίτα αυτά:

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_pc3_k.htm

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_pc3_x_case_bundle.htm    (με θήκη)

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_pc3_x.htm                      (χωρίς θήκη)

 

Φιλικά, Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το budget που διαθέτεις,μπορεις να έχεις 2 όργανα (αν σε βολέυει η φορητότητα).Στο ένα να έχεις τα των πιανων/κλαβιέ που ζητάς και στο άλλο ένα workstation/synth.

Από δική μου εμπειρία...δύσκολο (προσωπικά γούστα είναι αυτα βέβαια),να βρεις σε ένα όργανο όλα τα χαρακτηριστικά (ήχοι,edit,πληθώρα ποιοτικών δειγμάτων).

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και κάτι από Kurzweil! Έχει πολύ καλή φήμη για αυτά που ζητάς!

 

Ωραία τα Kurzweil, απλά έχω ακούσει ότι έχουν κάπως 'σκληρό' και αργό στην επαναφορά πλήκτρο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Με το budget που διαθέτεις,μπορεις να έχεις 2 όργανα (αν σε βολέυει η φορητότητα).

 

Δυστυχώς δε βολεύει...

 

Το Nord Stage 88EX.

 

Το nord μου φαίνεται αρκετά καλό, δυστυχώς όμως ξεφεύγει από το budget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

KORG OASYS μεταχειρισμένο

Roland Fantom-X8 μεταχειρισμένο

Roland RD-700SX μεταχειρισμένο

-

Roland Fantom-G8 καινούργιο

Roland RD-700GX καινούργιο με επεκτάσεις

Roland RD-700GXF καινούργιο με επεκτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του Yamaha S90XS που είναι όντως πολύ καλό, μπορείς να δεις και το Motif XS8 που είναι λίγο ακριβότερο μεν (κάπου 500 ευρώ επιπλέον) αλλά έχει πολλές περισσότερες δυνατότητες σαν όργανο.

 

Θα συμφωνήσω για την πρόταση περί Kurzweil PC3X, το Nord Stage είναι εξαιρετικό επίσης αλλά νομίζω ότι στους φυσικούς ήχους υπολείπεται ελαφρά σε σχέση με Motif και PC3. Και τα Roland που αναφέρει ο Μανώλης είναι πολύ καλά, γενικά δύσκολα θα πάρεις κάτι σε αυτή την κατηγορία που να μη σε ικανοποιήσει.

 

Για την αίσθηση του κλαβιέ θα πρέπει απαραίτητα να βγεις βόλτα και να παίξεις με όσα περισσότερα όργανα μπορείς να βρεις, δεν γίνεται να βασιστείς σε αυτά που λέμε γιατί το χέρι του καθενός είναι διαφορετικό. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου