Προς το περιεχόμενο

Βασικό looper για μελέτη


ekim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κοίτα να δεις. Το πιό φθηνό είναι το RC-2 στα 170 ευρώ περίπου, καινούργιο.

Εάν υπάρχει κάτι άλλο πιό φθηνό σε πεταλάκι δεν το γνωρίζω.

 

Όμως, εάν πρόκειται όπως λες πιό πάνω γιά εξάσκηση (μελέτη στο σπίτι) και το θες σε hardware, μία καλή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ένα τύπου MP3 player έτσι ώστε να φορτώνεις την λούπα (wav) που θέλεις από τον Η/Υ π.χ. μέσω USB και μετά να την αναπαράγεις. Τα περισσότερα έχουν και loop points A-B και ορισμένα κάνουν και ηχογράφηση. Τώρα γιά ποιότητα ηχογράφησης δεν το γνωρίζω.

Με αυτόν τον τρόπο δεν θα έχεις πρόβλημα στον χρόνο ηχογράφησης αφού θα μπορείς να φορτώσεις λούπες αρκετά μεγάλες χρονικά, ακόμα και ολόκληρο(α) τραγούδι(α) γιά μελέτη.

Το σημαντικότερο όμως, γιά σένα, κοστίζουν λιγότερο από 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραίο αλλά δεν κατάλαβα όμως που θα συνδέσω το mp3 player, στον ενισχυτή μπαίνει; και πως θα ηχογραφήσω την λούπα που θέλω. Αν μπορείς στείλε μου και κανένα link να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς (και συγνώμη για το πρήξιμο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε νομιζω οτι για την δουλεια που θελεις με ενα τετοιο http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Voice-Recording/Voice-Recording-Devices/Turbo-X-Voice-Rec-1Gb-DVR-3000.htm

θα ησουν κομπλε.προφανως δεν θα εχει και πολυ καλη ηχητικη ποιοτητα αλλα απο οτι καταλαβα δεν σε ενδιαφερει κιολας...αυτο με ενα καλωδιο jack(το μεγαλο καρφι)σε ενα μικρο καρφι,θα το συνδεεις εαν θελεις στο Mp3/in του ενισχυτη σου(Εαν εχει) και θα τζαμαρεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Την λούπα (ή τις λούπες) θα την ηχογραφήσεις μέσω της κάρτας ήχου στον υπολογιστή σου. Αφού την επεξεργαστείς (κόψιμο - ράψιμο κλπ) θα την αποθηκεύσεις ως wav ή mp3, δίνοντας διαφορετικό όνομα στην κάθε μία.

 

2. Συνδέεις το MP3 player μέσω USB με τον υπολογιστή και μεταφέρεις το(α) αρχείο(α) (wav ή mp3). Ορισμένα MP3 players έχουν και δικό τους λογισμικό διαχείρισης - μεταφοράς αρχείων.

 

3. Συνδέεις το LINE OUT του MP3 player με την είσοδο του ενισχυτή. Πιθανόν, μάλλον σίγουρα θα χρησιμοποιήσεις καλώδιο μικρό καρφί σε μεγάλο καρφί.

 

Συμβουλή.

Σε αυτή την περίπτωση (MP3 player), επειδή η χωρητικότητά τους είναι αρκετά μεγάλη, από τουλάχιστον 1 Gigabyte και πάνω, μπορείς την λούπα(ες) να μην την κάνεις 2-4 ή 8 μέτρα αλλά ολόκληρο το κομμάτι. Γιά παράδειγμα 100 μέτρα. Με αυτό τον τρόπο: α) δεν θα χρειαστεί να μαρκάρεις loop points από το MP3 player και β) πολύ βασικό, δεν θα έχεις κοψίματα ήχου στα loop points, όπου αδυνατούν σ'αυτό το σημείο αρκετά τέτοια μηχανάκια.

 

Αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το looper ειναι ενα delay με απειρες επαναλήψεις και μεγάλο χρόνο καθυστέρησης. Ως εκ τούτου μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν looper ένα οποιοδήποτε ψηφιακό πετάλι delay (ψηφιακό για να έχεις λούπα >2sec και αναπαραγωγή πιστότερη στο αρχικό σήμα), αλλά επειδή ζητάς 3-4' θα πρέπει να πας αναγκαστικά σε κάποιο από τα RC-2 ή RC-20 (ή τα αντίστοιχα της Digitech ή οποιαδήποτε άλλα "μικρά" της αγοράς).

 

Oι λύσεις με mp3 player κλπ δεν απαντούν στο αρχικό ερώτημα και κατά τη γνώμη μου δεν εξυπηρετούν με σοβαρό τρόπο τους λόγους ύπαρξης ενός looper πεταλιού. Αυτό που "αγοράζεις" σε ένα looper είναι η αμεσότητα στις ηχογραφήσεις, η ελευθερία κινήσεων, οι ενσωματωμένοι μετρονόμοι, οι διάφορες είσοδοι (aux,line,mic κλπ) και πάνω απ' όλα τη δυνατότητα quantise*. Διαφορετικά δεν θα υπήρχε λόγος να αγοράζουμε Loopers για να παίζουμε στο σπίτι γιατί μπορούμε άνετα να ηχογραφούμε σε κάποιον δωρεάν audio editor και να φτιάχνουμε τις λούπες με το mouse.

 

_______

* παρακάτω περιγράφεται συνοπτικά τι είναι το loop quantise :

 

Then there’s loop quantise, which means that if you stop the loop record slightly off-beat, loop length will be corrected and hopefully play back in rhythm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Κατ' αρχήν ο ενισχυτής μου δεν έχει άλλη υποδοχή παρά μόνο για κιθάρα οότε τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο περίπλοκα.

Μανώλη η ιδέα σου είναι πολύ καλή αλλά επειδή δεν ξέρω να ηχογραφώ στο pc και λόγω του ότι είναι και πολύ παλιό μπορεί και να μην ηχογραφεί μιας και κάρτα ήχου δεν έχει.

Οπότε μάλλον με βλέπω για κασετόφωνο και κασέτες μέχρι να μαζέψω κανένα φράγκο για το the real thing.

Τελικά κατάλαβα ότι ένα λούπερ κάνει πολλά περισσότερα απ' αυτά που φαίνεται και γι'αυτό πρέπει να χώσεις το χέρι στην τσέπη.

Παιδιά κ πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το looper, βασικά είναι ένας εγγραφέας με κάποιες ειδικές δυνατότητες. Δηλαδή κάνει κανονική εγγραφή του ήχου και ας μου επιτραπεί η έκφραση σε μορφή μουσικών φράσεων.

Από εκεί και πέρα, η κάθε ηχογραφημένη φράση εκτός του ότι είναι αποθηκευμένη μεμονομένα, είναι και αποθηκευμένη σε κάποια θέση (μνήμη), έτσι ώστε να μπορεί να την επιλέξει ο χρήστης όποτε θέλει. Με άλλα λόγια η ηχογραφημένη φράση είναι εκεί και περιμένει μέχρι να την διαγράψουμε κάποια στιγμή ή να ηχογραφήσουμε κάποια άλλη στη θέση της ή ακόμα και να κάνουμε overdub πάνω σε αυτή και φυσικά με δυνατότητα επανεγγραφής 2 σε 1. Δηλαδή παλιά + νέα στην ίδια (παλιά) μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θα σου πρότεινα αυτό: http://www.thomann.de/gr/digitech_jamman_solo.htm

πιστευω ότι είναι ακριβώς αυτά που ζήτάς χωρίς να μπλέξεις με τρελες συνδεσμολογίες και παρελκόμενα. το προτιμώ από το αντιστοιχο της boss.

κ εγω το πήρα για μελέτη κ μου έχει λύσει τα χέρια. το προτείνω ανεπιφύλακτα

 

παντως για looperaki σε λιγότερα λεφτα χλωμό σε βλέπω αν θυμάμαι καλά από τότε που έψαχνα κ εγω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτό, είναι mp3 player-recorder,looper,σε μορφή πεταλιού.

Παρ'όλο που είναι China είναι αξιόπιστο,το έχω 2 χρόνια περίπου είναι απροβλημάτιστο,δεν καταναλώνει γρήγορα την μπαταρία,δουλεύει και με τροφοδοτικό 9v αν θέλεις, έχει usb και 1Gb μνήμη, δηλ.περίπου 150 τραγούδια 3',και είναι οικονομικό σχετικά.

 

http://cgi.ebay.com/LM3-Live-Mate-MP3-Guitar-Pedal-by-NUX_W0QQitemZ230357935253QQcategoryZ22669QQcmdZViewItemQQ_trksidZp5197.m7QQ_trkparmsZalgo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D4809123783166505595#ht_1338wt_2339

 

http://www.ferrismusic.co.uk/electric-guitars/effects-pedals/cherub-nux-lm3-live-mate-mp3-guitar-pedal-p-708.html?osCsid=qq74ja4ckpe4f74qhgt27verj1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου προτείνω κάτι άλλο: από τη στιγμή που έχεις υπολογιστή, αγοράζεις ένα φθηνό audio interface τύπου καλωδίου, συνδέεις την κιθάρα σου με usb στον υπολογιστή σου, και χρησιμοποιείς το software που σου δίνεται μαζί για να κάνεις αυτό που θέλεις.

 

Μια αρκετά ολοκληρωμένη λύση είναι αυτό.

http://www.thomann.de/gr/ik_multimedia_stealthplug_thomann_rock_ed.htm

 

Αν, τώρα, θες να έχεις κάτι για να το παίρνεις μαζί σου και να πειραματίζεσαι π.χ. στο τραίνο, τότε θα πας σε κάτι σαν το http://www.thomann.de/gr/tascam_mpgt1.htm

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου