Προς το περιεχόμενο

Αμοιβή για παραγωγή demo τραγουδιού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά.... Λοιπόν εχω ένα παλικάρι ο οποιος θέλει να του ηχογράφησω ένα κομμάτι του,  το οποίο θέλει να το στείλει για να το προωθήσει...

 

Απ'όσο ξέρω το κομμάτι θέλει κιθάρα, φωνή και λογικα θα πέσουν κ βιολιά και τα σχετικά....

 

Η ηχογράφηση θα γίνει σπίτι μου, που πιστεύω κάνω αρκετά καλή δουλειά ειδικά για ντεμο....

 

Λοιπόν η ερώτηση μου είναι..... Πόσα να πάρω????  Τι τιμές παίζουν σε τέτοιες περιπτώσεις????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο λιγα που εχω ακουσει γενικα στην πιατσα εδω θεσσαλονικη 50γιουρια για τον φιλο και 100 για τον γνωστο. Τωρα αλλου δεν ξερω τι παιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα και εμένα κάπου εκεί πήγε το μυαλό μου,,, αλλά μετά ρώτησα έναν άλλο φίλο και μου είπε “Είσαι τρελός???”

 

Και όντως το ξανασκέφτηκα και σαν να έχει δίκιο… μόνο και μόνο οι ώρες που θα φάω… και το θέμα είναι ότι θα τα κάνω όλα εγώ (ηχογράφηση, όργανα, φωνή, μίξη, μάστερινγκ)… δλδ αν πλήρωνα ξεχωριστά άτομα για αυτές τις δουλειές πόσο θα πήγαινε??,, ΠΟΛΥ παραπάνω!!!!!!!

 

Δεν ξέρω ειλικρινά…. Κάποιος να με φωτίσει… ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 50 ευρώ δεν αξίζει να καθεσαι να πλέκεις για μια ώρα, όχι να κάνεις όλα τα στάδια (ηχογράφηση-mixing-mastering).

 

Το mastering από μόνο του ανά κομμάτι θα είναι περίπου 60-100 ευρώ -ανά κομμάτι- για έναν επαγγελματία. Η ηχογράφηση θα πάει ανά πόσες ώρες θα σπαταλήσεις * το ποσό, ενώ δεν παίρνουμε υπόψιν ούτε καν τους μισθούς (και τις εργατοώρες) των μουσικών που θα συμμετάσχουν.

 

Τώρα εσύ θα κάνεις την ηχογράφηση σπίτι σου, όχι σε κάποιο στούντιο, με τα home-studio μηχανήματα σου, so, δεν είναι ακριβώς ότι μπορείς να συγκρίνεις.

 

Όσο για την ρητορική (:p) ερώτηση σου, αν πλήρωνες ξεχωριστά (διαφορετικούς engineers) τους πάντες και τα έκανες όλα νόμιμα, έχω μια υποψία ότι θα έβγαινε πάνω απο 50 ευρώ. Η αραχνοαίσθηση μου δηλαδή, όχι τίποτα άλλο.

 

Που στο τέλος, ξέρεις, δεν είναι να σου πει κάποιος μια συγκεκριμένη τιμή. Το θέμα είναι να είσαι ευχαριστημένος με αυτά που θα πάρεις ώστε να κάνεις ποιοτική δουλειά.

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια ανεφερα μια τιμη στα πλαισια κ της οικονομικης κρισης μας ομως!! ;D

 

Δυσκολα καποιος στις μερες μας να δωσει παραπανω λεφτα για ντεμο..

Εκτος κ αν η δουλεια που κανεις ειναι παρα πολυ καλη..

 

Κ παλι ομως "πρεπει" να λειτουργησεις σημερα πουλωντας μηλα λιγο παραπανω(οχι πολυ) απο το κοστος... αλλιως δεν βλεπω κινηση στο μαγαζι.. κ ισως σε φαει λαχανο ο ανταγωνισμος.. just an opinion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρεώσεις ανά ώρα τον χρόνο που θα αφιερώσετε για το recording (οπότε εάν κάνει μία ώρα να σταυρώσει σωστό take, ή δεν τον καλύπτει κάτι και θέλει να το ηχογραφεί ξανά και ξανά θα αμοιφθείς ανάλογα) ενώ παράλληλα να βάλεις μια στανταρ (ή και καθόλου, ανάλογα τον αριθμό κομματιών κτλ) τιμή για να του κάνεις την μίξη και το όποιο mastering

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδια ανεφερα μια τιμη στα πλαισια κ της οικονομικης κρισης μας ομως!! ;D

 

Δυσκολα καποιος στις μερες μας να δωσει παραπανω λεφτα για ντεμο..

Εκτος κ αν η δουλεια που κανεις ειναι παρα πολυ καλη..

 

Κ παλι ομως "πρεπει" να λειτουργησεις σημερα πουλωντας μηλα λιγο παραπανω(οχι πολυ) απο το κοστος... αλλιως δεν βλεπω κινηση στο μαγαζι.. κ ισως σε φαει λαχανο ο ανταγωνισμος.. just an opinion

 

Η τούρτα και η οικονομική κρίση είναι ένα ψέμα. :p

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου