Προς το περιεχόμενο

Format ψηφιακών φωτογραφιών .raw & .jpg


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αν κατάλαβα καλά η σχέση  .raw (.NEF) format με .jpg είναι κατ’ αντιστοιχία αυτή του .wav με το .mp3.

 

Επειδή οι απόψεις του style : «τα .raw αρχεία εμπεριέχοντας καλλίτερη πληροφορία έχουν και καλλίτερη δυνατότητα επεξεργασίας»  έχουν λογική, εγώ όμως δεν μπορώ να δω τις διαφορές (ίσως να φταίνε και τα monitors μου- ναι στο histogram βλέπω κάποιες διαφοροποιήσεις)

 

Επειδή με  δεδομένο ότι, one way or another, το upload σε .jpg  format θα καταλήξει ρωτάω:

 

1. Όλη αυτή η διαδικασία (shooting – editing σε .raw format) έχει τόσο μεγάλη σημασία αν μιλάμε μόνο για upload στο internet ;

 

2. Αντιλαμβάνομαι ότι αυτή η διαδικασία (shooting – editing σε .raw format) θα είχε μεγαλύτερο πρακτικό ενδιαφέρον αν μιλάμε για εκτύπωση και μάλιστα σχετικά μεγάλων διαστάσεων (από Α4 και πάνω). Σωστό ή λάθος.

 

 

Διευκρινίζω ότι τα αρχεία .raw της κάμερας μου αν είναι π.χ 12mb/ photo, το μέγιστο .jpg που μπορώ να παράγω είναι της τάξης των 7mb/photo (το γράφω για να προσδιορίσω τη διαφορά στην πληροφορία , ανάμεσα στα δύο format)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν κατάλαβα καλά η σχέση  .raw (.NEF) format με .jpg είναι κατ’ αντιστοιχία αυτή του .wav με το .mp3.

Όχι ακριβώς

 

έχουν και καλλίτερη δυνατότητα επεξεργασίας

ναι, εκτυπωτικής κυρίως και εάν έχεις γνώση του διαφορετικού χρωματικού κώδικα ανά περίπτωση

 

Αντιλαμβάνομαι ότι αυτή η διαδικασία ((shooting – editing σε .raw format) θα είχε μεγαλύτερο πρακτικό ενδιαφέρον αν μιλάμε για εκτύπωση και μάλιστα σχετικά μεγάλων διαστάσεων (από Α4 και πάνω). Σωστό ή λάθος.

Λάθος. Το χρώμα πρέπει να "βγαίνει" σωστό, ανεξάρτητα μεγέθους.

Αλλά εντέλει

 

Όλη αυτή η διαδικασία (shooting – editing σε .raw format) έχει τόσο μεγάλη σημασία αν μιλάμε μόνο για upload στο internet ;

ΔΕΝ έχει ΚΑΜΜΙΑ σημασία (και συνέχισε να δουλεύεις σε jpg)...χάσε το χρόνο σου σου σε πιό χρήσιμα πράγματα...π.χ. να γλυτώσεις το Νeeq από τη φυλακή ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για upload (και γενικοτερα) χρησιμοποιω PNG. Δεν ξερω για το RAW format, αλλα το JPG ειναι μαπα. Σε καθε editing το αποτελεσμα του JPG ειναι χειροτερο, σε αντιθεση με τα PNG/BMP που το editing δεν επηρεαζει την ποιοτητα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Ανέστη

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, η διαφοροποίηση του format  έγκειται κυρίως στην χρωματική απόδοση;

 

Αν ναι, δεν με ενοχλεί πολύ γιατί είμαι φανατικός οπαδός του post production. :P ;D ;D

 

@ Waterfall-K

Το προτιμώ το .jpg ως πιο universal format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για upload (και γενικοτερα) χρησιμοποιω PNG.

To png το χρησιμοποιούμε για διαφάνειες

 

αλλα το JPG ειναι μαπα

...αλλά είναι το μοναδικό (σωστά) εκτυπώσιμο αρχείο για τυπογραφικές εφαρμογές. Τα άλλα 2 δεν χρησιμοποιούνται παρά μόνο σε video-web εφαρμογές που δεν μας ενδιαφέρει το χρώμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ανέστη

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά, η διαφοροποίηση του format  έγκειται κυρίως στην χρωματική απόδοση;

Όχι μόνο...παίζει ρόλο και το "βάθος" (bits/channel) του χρώματος...(8-16-32...) άρα και η αρχική "ανεπηρέαστη πληροφορία.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To png το χρησιμοποιούμε για διαφάνειες

Εσεις οι MACαδες. :P Εμεις παλι το χρησιμοποιουμε για τις φωτογραφιες μας και για upload. Η ποιοτητα εικονας ειναι αψογη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης , δεν έχω επιλογή.

Η κάμερα τραβάει η σε .raw ή .jpg.

Αν το κάνω convert σε κάτι άλλο εκτός αυτών, ήδη μετράω ένα conversion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι μόνο...παίζει ρόλο και το "βάθος" (bits/channel) του χρώματος...(8-16-32...) άρα και η αρχική "ανεπηρέαστη πληροφορία.

 

I see.

 

Πάντως 2 sum up, λες πώς αν δεν μιλάμε για εκτύπωση, δεν αξίζει το πολύ ψάξιμο.

Και εγώ εκεί κατέληγα, αλλά ήθελα να το ακούσω και από κάναν που ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιοτητα εικονας ειναι αψογη.

Είναι...για ερασιτεχνικές εφαρμογές ;) Είναι σαν τις κιθάρες των 300 ευρώ...που πατάνε κάτω τις ακριβές. ;D ;D

Για σύρε σε κανα τυπογράφο με κανα τέτοιο ;D ;D

 

Η κάμερα τραβάει η σε .raw ή .jpg.

Αν το κάνω convert σε κάτι άλλο εκτός αυτών, ήδη μετράω ένα conversion

Τραβάει (εάν δεν κάνω λάθος) raw 16μπιτο...που έτσι κι αλλιώς πρέπει να το γυρίσεις σε 8μπιτο για να δουλέψεις... Είναι σαν το full audio format που γυρίζει σε cd format

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου