Προς το περιεχόμενο

Format ψηφιακών φωτογραφιών .raw & .jpg


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοσωστο το μαυρο προβατο! Ας πουμε οτι το raw κραταει αυτουσια την πληρηφορια που περνει το ccd της μηχανης και ως ενα βαθμο μπορεις να επεξεργαστεις την εικονα σα να αλλαζεις ρυθμισεις στη μηχανη....

Αν δεν εχεις αναγκη κατι τετοιο απλα τραβα με σε jpg

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Ας πουμε οτι το raw κραταει αυτουσια την πληρηφορια που περνει το ccd της μηχανης και ως ενα βαθμο μπορεις να επεξεργαστεις την εικονα σα να αλλαζεις ρυθμισεις στη μηχανη....

 

 

Σαφής!

 

Στην πράξη , ομολογώ ότι δεν είδα τεράστια διαφορά (συγκρίνοντας ένα πρωτότυπο   .raw με ένα .jpg)- μπορεί να φταίνε και οι οθόνες μου. .

 

Στο ιστόγραμμα, τις είδα (τις διαφορές).  

 

Πιθανολόγησα ότι αυτές οι διαφορές θα είναι πιο έντονες σε επίπεδο εκτύπωσης.

 

Τις άλλες , τυχόν αποκλείσεις, επίσης πιθανολογώ, ότι μπορώ να τις φέρω στο επίπεδο που θα ήθελα με post production διαδικασία (δηλαδή μπορεί το άσπρο που φωτογράφησα να μην είναι το άσπρο που ήθελα , αλλά θα το κάνω μετά).

 

Πάντως δεδομένου ότι όλες οι φωτογραφίσεις μου γίνονται σε «ελεγχόμενο περιβάλλον», από πλευράς φωτισμού και με άνεση χρόνου, ίσως τελικά (και μιλώντας μόνο για Upload), να μην χρειάζεται να επιμείνω τόσο στο .raw.

 

Θα το δω και στην πράξη βέβαια.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα καλο jpg θα εχει την ιδια εκτυπωση με ενα raw. Ακομα και σε καλη οθονη δυσκολα θα δεις διαφορες.

οι Διαφορες ειναι ως προς την επεξεργασια. ανοιξε ενα photoshop για καθε φορμα και θα καταλαβεις τι λεω ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και σε καλη οθονη δυσκολα θα δεις διαφορες.

O Waterfall έχει 3 οθόνες...και τις βλέπει ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ανοιξε ενα photoshop για καθε φορμα και θα καταλαβεις τι λεω ;)

 

Ναι , αυτό είναι ένα θέμα.  :'(

 

Δεν κατάφερα ακόμα να ανοίξω .raw (.nef), στο PS.

 

Το plug-in που έχω "Adobe photoshop camera raw v.4.6.0.30" ΔΕΝ ανοίγει τα .nef αρχεία της NIKON D-3100.

 

Θα πρέπει να βρώ κάποιο update (ή άλλη λύση που δεν με εξυπηρετεί είναι να τα κάνω .DNG  με τον Converter της Adobe ).

 

Προς το παρόν τα .nef αρχεία τα ανοίγω με ViewNX 2 της ΝΙΚΟΝ

 

 

Edit:

Για να ανοίξω .nef αρχεία της NIKON D3100 χρειάζομαι το "Camera Raw 6.3 update", το οποίο είναι για το Αdobe Photoshop CS5 software και πάνω.

Εγώ έχω παλαιίοτερη έκδοση του PS :'( :'( :'(  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να σας ρωτήξω και κάτι άλλο μια και σας βρήκα  ;D ;D:

 

 

 

Η camera έχει την επιλογή να shoot-άρω ταυτόχρονα και σε .raw (.nef) και σε .jpg (fine).

 

Τώρα, το πρωτότυπο αρχείο .raw (.nef) της camera (12mb), αν το ανοίξω με το ViewNX 2 έχω τη δυνατότητα να το κάνω convert σε μεγάλης ανάλυσης .jpg, που το ίδιο το πρόγραμμα το αναγνωρίζει ως .jpg (αλλά με image quality RAW (12-bit)- αυτό πλέον είναι 7mb αρχείο ).

 

To πρωτότυπο αρχείο .jpg της camera, αν το ανοίξω με το ViewNX 2 το αναγνωρίζει ως .jpg (αλλά με image quality Jpeg Fine (8-bit), αυτό είναι 5mb αρχείο ).

 

Και τα δύο ανωτέρω αρχεία (.jpg quality raw (12bit) και .jpg fine (8bit) μπορώ να τα ανόιξω με το photoshop που έχω (CS version 8 ).

 

Το πρώτω που ανάφερα (έστω και με αυτό το conversion) πλησιάζει στο αμιγώς .raw ως 12 bit και άρα είναι καλλίτερα επεξεργάσιμο;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτω που ανάφερα (έστω και με αυτό το conversion) πλησιάζει στο αμιγώς .raw ως 12 bit και άρα είναι καλλίτερα επεξεργάσιμο;;;

Για video και λοιπές εφαρμογές που χρησιμοποιείς...δεν σου καίγεται καρφί που πλησιάζει...Συνέχισε απροβλημάτιστος, το έργο σου, όπως έκανες μέχρι τώρα. :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για video και λοιπές εφαρμογές που χρησιμοποιείς...δεν σου καίγεται καρφί που πλησιάζει...Συνέχισε απροβλημάτιστος, το έργο σου, όπως έκανες μέχρι τώρα. :D

 

Όχι Ανέστη, για αμιγώς φωτογραφία μιλάω, εκτός και αν και εκεί ισχύει το ίδιο με την παράθεσή σου παραπάνω, οπότε Ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πώ τη δική μου άποψη. Το raw απευθύνεται σε επαγγελματίες φωτογράφους, επαγγελματίες διαχωριστές και (ίσως) σε επαγγελματίες τυπογράφους. Ο επαγγελματίας φωτογράφος για να το διαχειριστεί πρέπει να έχει γνώσεις διαχωρισμού...επειδή πολύ λίγοι φωτογράφοι τις έχουν, συνήθως στέλνουν το raw όπως το τράβηξαν στους πιο ειδικούς.

Εάν τώρα ο φωτογράφος κάνει και επεξεργασίες, το σύνηθες είναι να τις κάνει στο jpg που γνωρίζει καλύτερα...Ένα "μπακάλικο" παράδειγμα. Όλες οι παγκόσμιες μεγάλες φωτοθήκες, διακινούν .jpg άντε κανένα .tiff αρχείο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου πώ τη δική μου άποψη. Το raw απευθύνεται σε επαγγελματίες φωτογράφους, επαγγελματίες διαχωριστές και (ίσως) σε επαγγελματίες τυπογράφους. Ο επαγγελματίας φωτογράφος για να το διαχειριστεί πρέπει να έχει γνώσεις διαχωρισμού...επειδή πολύ λίγοι φωτογράφοι τις έχουν, συνήθως στέλνουν το raw όπως το τράβηξαν στους πιο ειδικούς.

Εάν τώρα ο φωτογράφος κάνει και επεξεργασίες, το σύνηθες είναι να τις κάνει στο jpg που γνωρίζει καλύτερα...Ένα "μπακάλικο" παράδειγμα. Όλες οι παγκόσμιες μεγάλες φωτοθήκες, διακινούν .jpg άντε κανένα .tiff αρχείο...

 

Ωραία σε πίανω.

 

Για να καταλάβω και λίγο καλλίτερα……. να μιλήσουμε σε όρους μουσικής;  ;D ;D ;D

 

Ανοίξαμε μια συζήτηση τώρα του style "τι είναι καλλίτερο;": να ηχογραφείς σε sample rate  στα 48 kHz , στα 96 kHz ή192 kHz, με δεδομένο ότι το μουσικό αρχείο θα καταλήξει σε .mp3 στο youtube?

 ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου