Προς το περιεχόμενο

Format ψηφιακών φωτογραφιών .raw & .jpg


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίξαμε μια συζήτηση τώρα του style τι είναι καλλίτερο να ηχογραφείς

και όχι μόνο... Το ποιοτικό σου κριτήριο -και μέτρο σύγκρισης-, είναι η οθόνη σου, που ποιός ξέρει τι καλιμπράρισμα έχει, το δωμάτιό σου, που έχει (?) σταθερό και σωστό φωτισμό ώστε να κρίνεις το αποτέλεσμα της επεξεργασίας, το Photoshop σου, που (λογικά) δεν έχει "προγραμματιστεί" στα ίδια ποιοτικά settings με την οθόνη...κλπ, κλπ...

Επειδή ΔΕΝ θέλεις να μπλέξεις με όλα αυτά...συνέχισε το μέχρι τώρα, ΑΡΤΙΟ καλλιτεχνικό σου έργο ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

και όχι μόνο... Το ποιοτικό σου κριτήριο -και μέτρο σύγκρισης-, είναι η οθόνη σου, που ποιός ξέρει τι καλιμπράρισμα έχει, το δωμάτιό σου, που έχει (?) σταθερό και σωστό φωτισμό ώστε να κρίνεις το αποτέλεσμα της επεξεργασίας, το Photoshop σου, που (λογικά) δεν έχει "προγραμματιστεί" στα ίδια ποιοτικά settings με την οθόνη...κλπ, κλπ...

Επειδή ΔΕΝ θέλεις να μπλέξεις με όλα αυτά...συνέχισε το μέχρι τώρα, ΑΡΤΙΟ καλλιτεχνικό σου έργο ;)

 

Αν αυτό το έλεγες από την αρχή.......δεν θα συνέχιζα την κουβέντα! :P ;D ;D ;D

 

Θενκς για το info και το κοπλιμάν  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αυτό το έλεγες από την αρχή.......δεν θα συνέχιζα την κουβέντα! :P ;D ;D ;D

Δεν το είχα σκεφτεί από την αρχή...αλλά κάτι έπρεπε να πώ για να σταματήσεις!!! :D :D :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν το είχα σκεφτεί από την αρχή...αλλά κάτι έπρεπε να πώ για να σταματήσεις!!! :D :D :D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν επανέρχομαι γιατί τώρα κατάλαβα  ακριβώς τι μου λέγατε, στην πράξη. :D :D :D :D

 

Το ViewNX 2 λοιπόν , έχοντας και .raw editor αλλά και ως dedicated με την camera μου software , χρησιμοποιεί την ίδια ορολογία στο menu του editor (με αυτό της μηχανής- μεγάλη ευκολία), με όντως τεράστια δυνατότητα παραμετροποίσης ,οπότε τώρα αποκτά άλλη διάσταση αυτό ;D ;D ;D ;D:

 

και ως ενα βαθμο μπορεις να επεξεργαστεις την εικονα σα να αλλαζεις ρυθμισεις στη μηχανη....

 

 

 

Αν ήταν να το χαρακτηρήσω με μουσικούς όρους, θα το έλεγα λοιπόν “reamping στο guitar rig” ;D ;D ;D

 

To "περίεργο" (το οποίο δεν με χαλάει βέβαια) είναι το εξής:

Μετά το editing στον raw editor, την αποθήκευση αυτού και την εν τέλει μετατροπή του σε high quallity .jpg, το παραγόμενο αρχείο είναι .jpg (αλλά με  quality 12bit raw), και το οποίο (ως .jpg πλέον) , μπορώ να το "ανοίξω" και στο PS, για περαιτέρω -αν θέλω- επεξεργασία.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.

Ένας νέος κόσμος μου ανοίγεται

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστο το παραδειγμα με το reamping!

Απλα μου κανει εντυπωση που δεν σου ανοιγει το ps τα neff. Δεν ειχα ποτε προβλημα...βεβαια ειχα το cs5. Σου δινει τελειως αλλα μενου επεξεργασιας.

 

Τελος η επιλογη jpg+raw ειναι περισοτερο για να φτιαχνει η μηχανη thumblnails ωστε να βρισκεις ποιο ευκολα το nef που θες μιας και κανονικα δεν μπορεις να το δεις αν δεν το ανοιξεις(βεβαια και αυτο φτιαχνει με καποιο pluging στα windiws(δεν ξερω τι λειτουργικο δουλευεις)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Απλα μου κανει εντυπωση που δεν σου ανοιγει το ps τα neff.

 

 

Είναι πολύ παλιό το photo shop που έχω, είναι το CS version 8, δηλαδή μέχρι το CS5 που είχες, μεσολάβησε το CS2, to CS3 και το CS4  ;D ;D

 

 

 

Τελος η επιλογη jpg+raw ειναι περισοτερο για να φτιαχνει η μηχανη thumblnails ωστε να βρισκεις ποιο ευκολα το nef που θες μιας και κανονικα δεν μπορεις να το δεις αν δεν το ανοιξεις(βεβαια και αυτο φτιαχνει με καποιο pluging στα windiws(δεν ξερω τι λειτουργικο δουλευεις)

 

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, μιας και με το που έβαλα το viewNX 2, έχω κατευθείαν preview μέσω thumblnails στο pc  ;) ;)

 

Thanks , αυτό το :

ως ενα βαθμο μπορεις να επεξεργαστεις την εικονα σα να αλλαζεις ρυθμισεις στη μηχανη....

 

..όπως σου είπα και πριν, ήταν και σαφές και πολύ inspiring!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είμαι πολύ χαρούμενος, για αυτό το συνεχίζω λίγοοοοο ακόμα… ;D ;D ;D

 

Και ναι, είναι μεγάλη υπόθεση, αυτό το .raw , γι’  αυτό θα το κάνω convert σε μουσικό παράδειγμα (επειδή είμαστε forum μουσικό)  :P, ίσως για μελλοντική χρήση και πιο εύκολη κατανόηση των αναγνωστών.

 

Πες  ότι γράφεις στο guitar rig με έναν marshall, αλλά τελικά ήθελες να χρησιμοποιήσεις fender…

 

Άλλο να μπορείς να πατάς «κλάτς» το κουμπί και να ακούς πως ακούγεται αυτό που έπαιξες με fender, και άλλο να προσπαθείς με EQ ή και άλλα plug-ins να κάνεις τον marshall να ακουστεί fender.  ;D ;D

 

Μπορεί να το πετύχεις, αλλά κάπου θα χάσεις π.χ. συχνοτικά.

 

Κατά τα άλλα ισχύει , ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που είμαι ο Ανέστης…..

και όχι μόνο... Το ποιοτικό σου κριτήριο -και μέτρο σύγκρισης-, είναι η οθόνη σου, που ποιός ξέρει τι καλιμπράρισμα έχει, το δωμάτιό σου, που έχει (?) σταθερό και σωστό φωτισμό ώστε να κρίνεις το αποτέλεσμα της επεξεργασίας, το Photoshop σου, που (λογικά) δεν έχει "προγραμματιστεί" στα ίδια ποιοτικά settings με την οθόνη...κλπ, κλπ...

 

 

Στο παράδειγμά μας:

Τι monitors έχεις, τι ακουστική έχει ο χώρος σου, πως γράφεις στο DAW σου κ.λ.π....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου