Προς το περιεχόμενο

Αγορα 2ου ενισχυτη για "βρωμιες"..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φορουμ,

 

θα ηθελα την γνωμη σας για την αγορα ενος ενισχυτη ο οποιος θα χρησιμοποιειται στα βρωμικα καναλια του και μονο, μιας και ειμαι κατοχος ενος Fender Twin Reverb και τα καθαρα δεν τα αποχωριζομαι για κανενα λογο.Οι δοκιμες σε distortion και overdrive πανω στον Fender δεν με ικανοποιησαν τουλαχιστον στο βαθμο που θα ηθελα να τα χρησιμοποιησω.

π.χ. Θα χρειαστω τα καθαρα του Twin για τις ατμοσφαιρες αλλα χρειαζομαι και τη "βρωμια" ενος Marshall ωστε να μπορω να παιξω και Slash αμα λαχει ναουμε... ;D

Με τον Fender δεν πιστευω οτι μπορω να καταφερω και τα δυο,οποτε μπηκα παλι στην διαδικασια αναζητησης κι ενος 2ου ενισχυτη.Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε παραλληλα 2 ενισχυτες οποτε δεν εχω εμπειρια απο κατι τετοιο.Φανταζομαι πως θα ειναι δυσκολο,ειδικα σε περιπτωσεις Live.Ψαχνω κατι που να μην ξεπερασει το 1000αρικο.Τα watt εφοσον δεν θα χρησιμοποιω καθαρο καναλι στο συγκεκριμενο ενισχυτη φανταζομαι πως δεν χρειαζεται να..περισσευουν.. ???Η κιθαρα μου ειναι μια Gibson Les Paul και οι μουσικες κυμμαίνονται απο Porcupine Tree,Radiohead...μεχρι Guns n Roses αλλα και Blues.

Αυτα τα ολιγα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου φίλε silvervice.

Αφού έχεις έναν πραγματικά καλό ενισχυτή με υπέροχο καθαρό ήχο, τί σε εμποδίζει να πάρεις καλό distortion από αυτόν ειδικά με les paul?

Στο λέω αυτό επειδή εγώ πάντα αναζητώ έναν ωραίο καθαρό ήχο... τα άλλα τα βρίσκω με πετάλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε μου  :)

 

απ'οτι εχω καταλαβει του twin του αρεσουν περισσοτερο πεταλια overdrive και οχι πεταλια με gain που να αγγιζει Hardrockιλες.Τωρα..τι να πω..μπορει να μην το εχω ψαξει καλα και με σωστα πεταλια αλλα επειδη ειχα ανοιξει ενα τρεντ πριν κανα μηνα που εψαχνα πεταλακια για να marshalιζω με τον twin,απλα διαπιστωσα και μετα απο συζητηση με αλλα παιδια οτι δεν μπορω να τα εχω ολα με ενα ενισχυτη.Και πιστευω πως κατα καποιο τροπο αυτο δεν ειναι εντελως παραλογο...Λες να την ψαξω ακομα τη δουλεια ε? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπωσδήποτε να την ψάξεις. Είσαι απλώς σε μια φάση που αυτά που έχεις δοκιμάσει δεν σου έκαναν. Σκέψου πόσοι παίζουν με έναν μόνο ενισχυτή (η πλειοψηφία).

Πόσα drives έχεις δοκιμάσει? Αν έχεις δοκιμάσει όλα αυτά που θα ήθελες , άρχισε να δοκιμάζεις και αυτά που δεν θα δοκίμαζες ποτέ... παίζει να εκπλαγείς ευχάριστα.

 

Να σου πω επίσης ότι γνωριζόμαστε (μου είχες δώσει το muff'n).

Έχω τον ίδιο ενισχυτή. Από drives έχω muff'n,big muff,sd-1,ds-1,bd-2,ds-2 και  από φίλους big muff tone wicker,lava box,power grid,md-2.

Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάποιο μου λες...

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φορουμ,

 

θα ηθελα την γνωμη σας για την αγορα ενος ενισχυτη ο οποιος θα χρησιμοποιειται στα βρωμικα καναλια του και μονο, μιας και ειμαι κατοχος ενος Fender Twin Reverb και τα καθαρα δεν τα αποχωριζομαι για κανενα λογο.Οι δοκιμες σε distortion και overdrive πανω στον Fender δεν με ικανοποιησαν τουλαχιστον στο βαθμο που θα ηθελα να τα χρησιμοποιησω.

π.χ. Θα χρειαστω τα καθαρα του Twin για τις ατμοσφαιρες αλλα χρειαζομαι και τη "βρωμια" ενος Marshall ωστε να μπορω να παιξω και Slash αμα λαχει ναουμε... ;D

Με τον Fender δεν πιστευω οτι μπορω να καταφερω και τα δυο,οποτε μπηκα παλι στην διαδικασια αναζητησης κι ενος 2ου ενισχυτη.Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε παραλληλα 2 ενισχυτες οποτε δεν εχω εμπειρια απο κατι τετοιο.Φανταζομαι πως θα ειναι δυσκολο,ειδικα σε περιπτωσεις Live.Ψαχνω κατι που να μην ξεπερασει το 1000αρικο.Τα watt εφοσον δεν θα χρησιμοποιω καθαρο καναλι στο συγκεκριμενο ενισχυτη φανταζομαι πως δεν χρειαζεται να..περισσευουν.. ???Η κιθαρα μου ειναι μια Gibson Les Paul και οι μουσικες κυμμαίνονται απο Porcupine Tree,Radiohead...μεχρι Guns n Roses αλλα και Blues.

Αυτα τα ολιγα.. :)

 

Θα κουβαλας δυο ενισχυτες στα λαιβ?! Η ιδεα να παρεις ενα κεφαλι και να το βαζεις στον φεντερ παιζει?

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1987Χ

Απ οτι καταλαβα,θα παιζει και στο σπιτι(και μαλλον περισσοτερο...)

ασε που θελει και G 'N R...

 

Γυρω στο χιλιαρικο,να παιζει σχεδον τα παντα(αυτο δε θελεις? ;))

νομιζω οτι σου κανει αυτος

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_jmd102.htm

 

ο 1χ12 ειναι πιο φτηνος φυσικα...

Καλες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε κι εγω εχω εναν fender για τα καθαρα μου, και μου αρεσε παντα κι ακομα μου αρεσει και με πεταλια, αλλα και το βρωμικο του καναλι. Ομως πηρα εναν Mesa dual rectifier μεταχειρισμενο κι εκλεισα. Το ξερω οτι ειναι στα ορια του ποσου που λες, αλλα πιστευω τον βρισκεις αμα ψαξεις και ησυχαζεις. Καλο ψαξιμο σου ευχομαι.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου