Προς το περιεχόμενο

Η νέα tonelab από τη Vox- Tonelab EX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

H τεχνολογία εξομοιώσεων της Vox (+Korg, για να μην ξεχνιόμαστε) δεν έχει ανανεωθεί εδώ και έναν αιώνα. Ένα ακόμα προϊόν που αρμέγει μέχρι ξεχειλώματος την... "επένδυση" στην τεχνολογία Valvetronix (του 1367 μ.Χ.  :P ;D ;D)

 

Πάντως οι Tonelab έχουν ακόμα φανατικούς οπαδούς. Έχει αισθητή διαφορά στην ποιότητα εξoμοίωσης με τις τελευταίες Line 6? Ή με τα μεγάλα μοντέλα της Zoom, που υιοθετούν και αυτά τη λύση της λαμπάτης εξομοίωσης και είναι πιο καινούρια? (για τα τελευταια λένε καλά λόγια στο ίντερνετ, αλλά κανείς δε δείχνει να τα παίρνει στα σοβαρά)

 

Ένα διάστημα που σκεφτόμουν σοβαρά να αποκτήσω πεταλιέρα έψαχνα πολύ τις Tonelab και όντως τα νεότερα μοντέλα δε γεμίζουν το μάτι μπροστά στην SE (όχι μόνο στην εμφάνιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι Tonelab έχουν ακόμα φανατικούς οπαδούς. Έχει αισθητή διαφορά στην ποιότητα εξoμοίωσης με τις τελευταίες Line 6? Ή με τα μεγάλα μοντέλα της Zoom, που υιοθετούν και αυτά τη λύση της λαμπάτης εξομοίωσης και είναι πιο καινούρια? (για τα τελευταια λένε καλά λόγια στο ίντερνετ, αλλά κανείς δε δείχνει να τα παίρνει στα σοβαρά)

 

Ένα διάστημα που σκεφτόμουν σοβαρά να αποκτήσω πεταλιέρα έψαχνα πολύ τις Tonelab και όντως τα νεότερα μοντέλα δε γεμίζουν το μάτι μπροστά στην SE (όχι μόνο στην εμφάνιση).

 

Μια χαρά είναι η TL. Αλλά ξέρεις κάτι? Μια χαρά είναι και τα παλιά Digitech GNX, όπως και παλιά Boss, Yamaha, κλπ. Άνοιξα ένα θέμα (που πήγε άπατο) σχετικά με παλιότερα μοντελομηχανήματα που ακόμα είναι πολύ χρήσιμα για πολλές χρήσεις (και πάμφθηνα).

 

Ας μην ξεχνάμε το εξής: οι περισσότεροι σε τέτοια μηχανάκια φτιάχνουν 3-4 ήχους με μερικά εφφέ και τους χρησιμοποιούν παντού. Και πίστεψέ με, σε οποιοδήποτε, ακόμα και κάποιο των 50€ αν ψαχτείς φτιάχνεις άνετα μερικούς πολύ καλούς ήχους.

 

That said... ναι, τα τελευταία Digitech και Line6 έχουν πιο λεπτομερείς, "πλούσιες" και ευκρινείς εξομοιώσεις από τις πεταλιέρες που βγήκαν πριν από 5+ χρόνια. Αυτό έλειπε εξάλλου. Τη διαφορά μπορείς να την καταλάβεις τόσο στον ήχο όσο και στην αίσθηση στο παίξιμο. Όμως, επαναλαμβάνω, το ζητούμενο είναι να κάνει τη δουλειά το εργαλείο, και δε πα να είναι και από την Εποχή του Ορείχαλκου.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως..απο τη στιγμη που ΑΥΤΟΣ χρησιμοποιει ακομα την GT5

 

http://www.flickr.com/photos/emayoh/437287381/#

 

τι να πουμε τι,τι να τραγουδησουμε.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόση η διαφορά που κάνουν ο τρόπος παιξίματος και οι μουσικές ιδέες, πόσο μάλλον όταν λέγεσαι Johnny Marr, που οι "διαφορές στις εξομοιώσεις" γίνονται ασήμαντες.

 

Αν με οποιοδήποτε σύγχρονο μηχάνημα κάποιος δεν βγάζει χρήσιμους ήχους που μπορούν να σταθούν, τότε δε φταίει το μηχάνημα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, ήχο μπορείς να βγάλεις με όλα τα μηχανήματα... μπροστά από έναν καλό ενισχυτή ;) Όταν σκέφομαι "εξομοίωση" σκέφτομαι τι ήχο μπορεί να βγάλει η πεταλιέρα μόνη της, δηλαδή πόσο πλησιάζει στην αίσθηση του ενισχυτή σε βαθύ, κρυστάλλινο καθαρό ήχο (αυτό μάλλον είναι το εύκολο) και κυρίως σε overdrive/crunch καταστάσεις. Για high gain δε με απασχολεί γιατί δε χρησιμοποιώ συχνά, και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω σταθεί και ποτέ μπροστά σε τερματισμένο κατοστάρι Marshall 4x12 με ωτοασπίδες και... κράνος για ξέρω πώς είναι σαν αίσθηση ;D

 

Μάλλον το πήγα λίγο off-topic το θέμα... αν χρειάζεται χώριστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πέσει και εσύ στην παγίδα που πέφτουν όλοι...  ;D Ο σκοπός της εξομοίωσης της κάθε πεταλιέρας ή του κάθε software ΔΕΝ είναι να σε κάνουν να αισθανθείς σα να είσαι μπροστά στον τελικιασμένο marshall... αυτό είναι εκτός φυσικής πραγματικότητας. Ο σκοπός τους να σε κάνουν να αισθανθείς πως ακούς τον ενισχυτή ( μέσω μικροφώνου) στα ΜΟΝΙΤΟΡΣ. Αυτό το πετυχαίνουν μια χαρά. Ή τέλος πάντων, αυτό το συζητάμε. Το άλλο όμως έχει να κάνει με 12άρια ηχεία, ένταση και την αναπηρία των αυτιών μας.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πέσει και εσύ στην παγίδα που πέφτουν όλοι...  ;D Ο σκοπός της εξομοίωσης της κάθε πεταλιέρας ή του κάθε software ΔΕΝ είναι να σε κάνουν να αισθανθείς σα να είσαι μπροστά στον τελικιασμένο marshall... αυτό είναι εκτός φυσικής πραγματικότητας. Ο σκοπός τους να σε κάνουν να αισθανθείς πως ακούς τον ενισχυτή ( μέσω μικροφώνου) στα ΜΟΝΙΤΟΡΣ. Αυτό το πετυχαίνουν μια χαρά. Ή τέλος πάντων, αυτό το συζητάμε. Το άλλο όμως έχει να κάνει με 12άρια ηχεία, ένταση και την αναπηρία των αυτιών μας.  ;)

 

Μα όπως είπα δεν είναι αυτό που με απασχολεί. Το πόσο πετυχαίνουν τον ήχο, την απόκριση και την αίσθηση ψάχνω, ας είναι και με ακουστικά. Άμα μου "κάτσει" ένας ήχος μετά και η παραμικρή αλλαγή με χαλάει, είμαι λιγο περίεργος... άλλο το να μοιάζει και άλλο να είναι το ίδιο. Θα μου πεις κάτι σας είπα τώρα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπός των εξομοιώσεων είναι να μπορείς εύκολα και απλά να κάνεις μια σωστή ηχογράφηση. Άμα θέλεις αποκρίσεις, αισθήσεις και... παραισθήσεις  ;D, πάρε έναν ενισχυτή να κάνεις τη δουλειά σου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπός των εξομοιώσεων είναι να μπορείς εύκολα και απλά να κάνεις μια σωστή ηχογράφηση. Άμα θέλεις αποκρίσεις, αισθήσεις και... παραισθήσεις  ;D, πάρε έναν ενισχυτή να κάνεις τη δουλειά σου.  :)

 

Τώρα στο τι είναι "σωστή" ηχογράφιση, εκεί και αν είμαι περίεργος... όπως όλοι! Όπως πάντως (δεν) διάβασες παραπάνω ενισχυτή έχω, πεταλιέρα δεν έχω :) Αλλά επείδη πάνω από όλα έχω το μικρόβιο, με έπιασε να άρχισω πάλι το διάβασμα και το ψάξιμο, ενώ ξέρω ότι δεν πρόκειται να αγοράσω κάτι σύντομα... μήπως να έπαιζα και λίγο κιθάρα? ;D ;D Δεν πειράζει, άυριο είναι Δευτέρα και θα μου περάσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου