Προς το περιεχόμενο

Μανώλης Χιώτης & Jimi Hendrix


frankyproject2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι έκανε το μπουζούκι ηλεκτρικό και τετράχορδο ή το ότι έπαιζε γρήγορα μας κάνει συχνά να  ξεχνάμε ότι πίσω απ’ τον Χιώτη υπάρχει το άφταστο μπουζούκι της δεκαετίας του 30.

 

μα ο Χιώτης έχει παίξει και στα '30s, η πιο γνωστή ηχογράφηση είναι το "ζούσα μοναχός χωρίς αγάπη" του Μπαγιαντέρα όπου έπαιξε στα 17 του

 

ευτυχως ο ανθρωπος το εκανε πραγματικο οργανο... ;D,του εβαλε αλλη μια χορδη και μαγνητη..και χαρηκε το αυτακι μας.... ;D

 

δηλαδή το "Σκότωσέ με" δεν έχει πραγματικό όργανο επειδή παίζει με τρίχορδο (μάλλον) και με φυσικό ήχο;  ;D ;D

 

ΣΚΟΤΩΣΕ ΜΕ ΜΑΓΙΑ ΜΕΛΑΓΙΑ.

 

Είτε το θέλουμε είτε όχι το μπουζούκι είναι ακουστικό όργανο με συγκεκριμένο ηχόχρωμα, τώρα οι μαγνήτες κλπ είναι λύση ανάγκης και αν πάρω μια ηλεκτρική και βάλω το βάθος που βάζανε και παίξω λαϊκη φρασεολογία θα ακούγεται σχεδόν το ίδιο, δεν είναι όμως μπουζούκι. Για αυτό και ακόμα και στις χειρότερες σκυλοπαραγωγές το μπουζούκι είναι ακουστικό ακόμα και σήμερα.

 

Τώρα το πλήθος των χορδών βέβαια αφορά πιο πολύ τον παίχτη και όχι τον ακροατή

 

Urban myth ....... ::)

 

κι εγώ αυτό πιστεύω,

 

εδώ ακόμα δεν έχει αποδειχτεί ότι ο Χιώτης γνώριζε τον Django, παρόλο που είχε το ίδιο μουστάκι, το ίδιο στυλ εμφανισιακά και έπαιζε κιθάρα όπως εδώ με τον Τσιτσάνη σε σόλο μπουζούκι (το κανονικό χωρίς καλώδια :) )

 

 

οι αναλύσεις που κάνεις στις συγχορδίες στο τέλος είναι όλα τα λεφτα, και το σόλο του Τσιτσάνη σε στέλνει

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλα..το 1984 που πηγα εγω μονο καφετεριες ειχε..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα ΕΙΝΑΙ μυθος,διαβασε τη βιογραφια του Χεντριξ για να το διαπιστωσεις...ειναι απολυτως ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γνωρισε το 1965 τον ΔΙΑΣΗΜΟ Χεντριξ ο Χιωτης για τον απλο λογο οτι τοτε ο..Χιωτης ηταν ΠΟΛΥ πιο διασημος απο αυτον.... ;D

 

η καριερα του Χεντριξ απογειωθηκε το 1966 και ΟΧΙ στις ΗΠΑ αλλα στην Αγγλια....επιτυχια στις ΗΠΑ εκανε ουσιαστικα απο τα τελη του 1968 και μετα.

 

Εγω το βρισκω πιθανο, γιατι εκεινη την εποχη ο Hendrix ηταν οντως ασημος αλλα αυτο δεν τον εμποδιζε να ψαχνεται(πραγμα που το εκανε ανεκαθεν).

Οντως δεν αναφερεται κατι τετοιο στις διαφορες βιογραφιες του, αλλα επειδη συνηθως επικεντρωνονται στο κομματι της ζωης του κατα το οποιο ηταν γνωστος, ισως αυτη η ιστορια να περασε στα ψιλα.

 

Οπως και να το κανουμε, οι μελλοντικοι βιογραφοι του Hendrix λογικα αρχισαν να ασχολουνται μαζι του (αρα και να εχουν "υλικο") πιο πολυ αφοτου αρχισε να σιγοφαινεται το φως του αστρου του.

 

Παντως το περι δηλωσεων του ιδιου, μαλλον το αμφισβητω.

 

Θα επαναλαβω παντως οτι ειναι γνωστο οτι ο Hendrix ψαχνοτανε μουσικα, δοκιμαζε οργανα, ηχους, οτι εβρισκε. (εδω κολλαει και η κλασσικη ιστορια με τον ταξιτζη που επαιζε congas)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επαναλαβω παντως οτι ειναι γνωστο οτι ο Hendrix ψαχνοτανε μουσικα, δοκιμαζε οργανα, ηχους, οτι εβρισκε. (εδω κολλαει και η κλασσικη ιστορια με τον ταξιτζη που επαιζε congas)

 

??? για πες :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμφιβάλει κανείς ότι ακόμη κι αν ο Χέντριξ πέρασε για 10 λεπτά, κάποια φορά, από το κέντρο του Χιώτη, η ελληνική κοινότητα θα το έκανε μεγάλο θέμα;

 

Χωρίς να θέλω να μειώσω το Χιώτη, τα μεγέθη, από την άποψη της παγκόσμιας φήμης τουλάχιστον, είναι δυσανάλογα. Οπότε έστω ότι ο Τζίμυ πέρασε κάποιες φορές από το μαγαζί (ακόμη και μία φορά). Για το Χιώτη, αυτή η συνάντηση έγινε μετέπειτα (αφού ο Τζίμης έγινε σούπερ σταρ δηλαδή) "Ο Χέντριξ πήγαινε συχνά να δει το Χιώτη να παίζει". Για τον Χέντριξ μάλλον παρέμεινε "είχα πάει δυο τρεις φορές σ' ένα μαγαζί και άκουγα έναν φοβερό Έλληνα μπουζουκτζή".

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και από που και ως που η ελληνική κοινότητα θα γνώριζε τον Τζιμάκο?οι πιο πολλοί από χωρια πηγαν, και άσχετοι εντελώς με την αμερικανικη μουσική. ήταν πολλοί ελάχιστοι αυτοί που γνώριζαν από αμερικανιές.και σίγουρα μονο οι νέοι.ήταν δύσκολο οποτε ήθελα να πάω σε κάποιο club να ακούσω  jazz η blues να βρω κάποιον φίλο έλληνα που να γουστάρει. κατέληγα μονος μου η με κανέναν ιταλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και από που και ως που η ελληνική κοινότητα θα γνώριζε τον Τζιμάκο?

 

Τότε, προφανώς δεν τον γνώριζαν. Αφού έγινε αστέρας και ειδικά αν είχε δώσει γνωριμία στο Χιώτη, τον θυμήθηκαν. Και μια φορά να είχε πάει, ένας μαύρος χίπης μέσα σε ελληνικό μπουζουκτζίδικο, δε νομίζω ότι ξεχνιέται σαν εικόνα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και από που και ως που η ελληνική κοινότητα θα γνώριζε τον Τζιμάκο?οι πιο πολλοί από χωρια πηγαν, και άσχετοι εντελώς με την αμερικανικη μουσική. ήταν πολλοί ελάχιστοι αυτοί που γνώριζαν από αμερικανιές.και σίγουρα μονο οι νέοι.ήταν δύσκολο οποτε ήθελα να πάω σε κάποιο club να ακούσω  jazz η blues να βρω κάποιον φίλο έλληνα που να γουστάρει. κατέληγα μονος μου η με κανέναν ιταλό.

 

Ακριβως,αν και δεν ειμαι ειδικος στην...Αστορια (κατοικουσα στην Tribeca οποτε απο οτι καταλαβαινεις μονο οταν με επιανε ο...μαζοχισμος ;D  μου πηγαινα Αστορια και συνηθως μονο για δουλεια,δουλευα σαν πληκτρας ή ντραμμερ σε σκυλαδικα καμμια φορα) το θεωρω απολυτως απιθανο να....πηγαιναν στην Αστορια...αμερικανοι μουσικοι για να...επηρεαστουν απο τους.....κολλοσους της Ελληνικης μουσικης που επαιζαν εκει.... ;D

 

Και μια φορά να είχε πάει, ένας μαύρος χίπης μέσα σε ελληνικό μπουζουκτζίδικο,

 

σου φαινεται για χιπης? ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου