Προς το περιεχόμενο

Κιθαρα και γειωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν να συστηθώ! Αχιλλέας, χαίρομαι που σας βρίσκω.

καλύτερος και πιο εύκολος τρόπος για ηλεκρομαγνητική προστασία του pickguard αλλά

και των κοιλοτήτων του σώματως της κιθάρας είναι χαλκοταινία (ή αλουμινοταινία)

με αγώγιμη κόλα.

Το ερώτημα, είναι αν στην ελλάδα υπάρχει κάτι τέτοιο.

 

Καλώς ήρθες

http://www.3m-theodorou.gr/product.php?id=6930&cat=21243

είναι λίγο ακριβή αλλά ....

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

είναι χαλκοταινία (ή αλουμινοταινία)

με αγώγιμη κόλα. Το ερώτημα, είναι αν στην ελλάδα υπάρχει κάτι τέτοιο.

Ναι, αμέ...

http://www.colombos.gr/pagesall/products.aspx?CatId=4&Pg=1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες

http://www.3m-theodorou.gr/product.php?id=6930&cat=21243

είναι λίγο ακριβή αλλά ....

 

Ευχαριστώ, ξέρω οτι η 3m έχει τις κατάλληλες ταινίες (είτε σε αλουμίνιο είτε σε χαλκό),

το θέμα είναι αν η συγκεκριμέμη 3m έχει αγώγιμη κόλα.

Γιατι αν όχι, απλή αλουμινοταινία βρίσκεις και στο σιδηροπωλείο της γειτονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν βλέπω κάτι να ταιριάζει με την εφαρμογή μας. Εμείς θέλουμε περίπου 3mm-10mm x (λίγα μέτρα) (όχι τα νούμερα που βλέπω στο λίνκ), και με ΑΓΩΓΙΜΗ κόλα. Ο colombos έχει κάτι τέτοιο?

 

Από ebay έχει στάνταρντ, απλά τελευταία άρχισε να μου την σπάει το ebay....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, ξέρω οτι η 3m έχει τις κατάλληλες ταινίες (είτε σε αλουμίνιο είτε σε χαλκό),

το θέμα είναι αν η συγκεκριμέμη 3m έχει αγώγιμη κόλα.

Γιατι αν όχι, απλή αλουμινοταινία βρίσκεις και στο σιδηροπωλείο της γειτονιάς.

 

Ο Ντουκας στα Γιαννενα μεσα στα οργανα που φτιαχνει περναει μονοκομματο κομματι αλουμινιου σε ολο το μερος που ειναι ρουταρισμενο το οργανο. Δεν ξερω που το βρισκει αυτο το αλλουμινιο και πως ακριβως το βαζει και εφαρμοζει ετσι τελεια.

Την παρασκευη παω εκει με το γιο μου να παραγγειλω να μας ραψει ενα μπασο, και θα τον ρωτησω. Αν δε βιαζεσαι περιμενε και θα σου στειλω ΠΜ να κανεις σωστη δουλεια.  8)

 

(Να βαζει αλουμινοχαρτο απλο??!!!! Pq2xk9B0.gif Γιατι και αυτο δεν θα κανει δουλεια αν το στρωσεις μεσα?? Μαλλον θα κανει....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ντουκας στα Γιαννενα μεσα στα οργανα που φτιαχνει περναει μονοκομματο κομματι αλουμινιου σε ολο το μερος που ειναι ρουταρισμενο το οργανο. Δεν ξερω που το βρισκει αυτο το αλλουμινιο και πως ακριβως το βαζει και εφαρμωζει ετσι τελεια.

Την παρασκευη παω εκει με το γιο μου να παραγγειλω να μας ραψει ενα μπασο, και θα τον ρωτησω. Αν δε βιαζεσαι περιμενε και θα σου στειλω ΠΜ να κανεις σωστη δουλεια.  8)

 

Ελα ρε πατρίδα!!! Στην Ελεούσα έπαιζα μπάλα μικρός!!!

Ο τύπος ο Ντούκας φοβερός είχαμε πάει ένα οικογενειακό βιολί εκεί για επισκευή.

Forza Γιαννενάρα!

 

Το αλουμινόχαρτο κάνει δουλιά. Όπως και η απλή αλουμινοταινία κάνει δουλιά.

Το θέμα είναι οτι από τα 150-200 ohm από άκρη σε άκρη που θα έχεις με αυτήν την μέθοδο,

με την αγώγιμη κόλα, πάς στα 1-10 ohm. Είναι αρκετή διαφορά.

 

Το θέμα μας είναι να υπάρχει αγωγιμότητα στην επικάλυψη. Αν το ζορίσεις το απλό αλουμίνιο/αλουμινοταινία θα την έχεις την αγωγιμότητα, απλά δεν θα είναι εγγυημένη-μόνιμη και αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο colombos έχει κάτι τέτοιο?

Ένα τηλ δεν βλάπτει...

Εγώ γιατί διαβάζω στην ίδια σελίδα?...

"Ονομασία : Αυτοκόλλητη ταινία

Κωδικός : C3003

Κατηγορία : Αυτοκόλλητη Ταινία

Περιγραφή : 1.25 MIL 6.30mm X 33mtrs"

Τώρα για αγωγιμότητα εγώ βάζω τέτοιο

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Supplies:_Shielding/Conductive_Shielding_Paint.html

πιό εύκολο από οποιοδήποτε αλουμίνιο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα τηλ δεν βλάπτει...

Εγώ γιατί διαβάζω στην ίδια σελίδα?...

"Ονομασία : Αυτοκόλλητη ταινία

Κωδικός : C3003

Κατηγορία : Αυτοκόλλητη Ταινία

Περιγραφή : 1.25 MIL 6.30mm X 33mtrs"

Τώρα για αγωγιμότητα εγώ βάζω τέτοιο

http://www.stewmac.com/shop/Electronics,_pickups/Supplies:_Shielding/Conductive_Shielding_Paint.html

πιό εύκολο από οποιοδήποτε αλουμίνιο

 

Μια χαρά διαβάζεις, απλά

1ον - πουθενά δεν αναφέρει τίποτε για καμία αγωγιμότητα συγκολητικής ουσίας-στρώματος-κόλας. Άλλο το πάνω στρώμα μετάλου, άλλο το στρώμα της κόλας. Φαντάσου οτι αν η κόλα δεν είναι αγώγιμη, τότε επικάλυψη δεν σημαίνει και αγωγιμότητα.

2ον, αν δεις αυτό το 33mtrs απλά σημαίνει οτι πάιρνεις 33 μέτρα ταινίας!! (που κανείς ιδιώτης δεν το χρειάζεται). 3 μέτρα ναι, 33 όχι.

 

Για την βαφή χαλκού, δεν είμαι και τόσο σίγουρος. (αν και έχω και από αυτό)

1ον είναι πανάκριβο , 2ον θέλει τουλάχιστον 3-4 περάσματα, 3ον η δουλιά τραβάει πέραν των 4 ημερών.

Με μια καλή ταινία σαν αυτή : http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120561911608&ssPageName=STRK:MEWAX:IT μπορεί να κάνει δουλιά σε λίγα λεπτά, με απίστευτη αγωγιμότητα (σε σχέση με τα 100άρια ohm της βαφής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Για να μην ανοίγω καινούργιο, χθες άλλαξα μαγνήτες - έχει 2 Humbuckers - και παρατήρησα πιο έντονα πως στις θεσεις 1-3-5 παράγεται θόρυβος, σκέφτομαι να κάνω αυτή τη διαδικασία με την ταινία. και θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις.

 

Είναι απαραίτητο να βάλω και στις κοιλότητες των μαγνητών; Η ουσία του εγχειρήματος είναι να βραχυκυκλώσουμε όλο το μέρος των ηλεκτρικών μεταξύ τους; Θα πρέπει η ταινία να ακουμπάει και την υποδοχή που κουμπώνουμε το καλώδιο, jack input;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου