Προς το περιεχόμενο

Μετακίνηση pickup switch - γίνεται?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες!

 

Αποφάσισα ν' αρχίσω αυτό το κάπως περίεργο θέμα λόγω της μανίας μου με τις PRS. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι ν' αγοράσω την SE Singlecut η οποία έχει το toggle switch για τους μαγνήτες λίγο πιο κάτω από τα ποτενσιόμετρα, θέση που δεν μου πολυφαίνεται άνετη... Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής, λοιπόν:

 

1)Είναι δυνατή η μετακίνηση του toggle switch από εκεί που είναι στο σημείο που είναι π.χ. στις Gibson/Epiphone Les Paul?

 

2)Τι δυσκολίες μπορούν να εμφανιστούν? Γενικά είναι δύσκολο/αδύνατο εγχείρημα?

 

3)Να εμπιστευθώ τεχνικό ή δεν θα μπορεί?

 

4)Η κιθάρα έχει maple καπάκι με flame maple veneer. Προφανώς με το να μετακινήσω το switch θα μείνει μια τρύπα στο σώμα. Υπάρχει τρόπος να την κλείσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη για το μπερδεμένο θέμα αλλά σ' αυτόν τον τομέα έχω μεσάνυχτα (ευτυχώς όχι μαύρα! ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται ΑΛΛΑ

 

a)υπολογισε οτι θα χαλασεις 100 ευρω ανετα για κιθαρα που κανει 400

β)δεν θα την πουλησεις ποτε γιατι παντα θα φαινονται τα μπαλωματα .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται ΑΛΛΑ

 

a)υπολογισε οτι θα χαλασεις 100 ευρω ανετα για κιθαρα που κανει 400

β)δεν θα την πουλησεις ποτε γιατι παντα θα φαινονται τα μπαλωματα .

Τα μπαλώματα θα βγάζουν μάτι δηλαδή?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλεις να αγοράσεις μια κιθάρα που είναι σχεδόν κόπια les paul και να δώσεις

επιπλέον χρήματα ώστε να την φέρεις ακόμα πιο κοντά σε les paul, ποιό το νόημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλεις να αγοράσεις μια κιθάρα που είναι σχεδόν κόπια les paul και να δώσεις

επιπλέον χρήματα ώστε να την φέρεις ακόμα πιο κοντά σε les paul, ποιό το νόημα?

Υπάρχουν 2 λόγοι: ο ήχος της PRS μου αρέσει πολύ περισσότερο απ' ότι άλλων αντιστοίχων Les Paul και επειδή ο λαιμός της είναι εξαιρετικός (για να μην πω για το καπάκι από maple που έχει ένα πολύ ωραίο flame maple veneer)

 

Επίσης, σόρρυ που θα στο πω, αλλά δεν έχεις μάλλον καταλάβει τι ακριβώς ζητάω: δεν θέλω να κάνω αυτή την αλλάγη για να δείχνει σαν Les Paul αλλά για να μπορώ να αλλάζω πιο εύκολα μαγνήτες π.χ. σε σόλο! Πολύ που μ' ένοιαξε αν θα μοιάζει με Gibson! ;D

         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι ζητάς και τώρα που ξαναδιαβάζω αυτό που έγραψα καταλαβαίνω γιατί

κατάλαβες οτι δεν κατάλαβα ;D Απλά θεωρώ μικρό συμβιβασμό τη θέση του διακόπτη

εφόσον επιλέγεις ενα εναλλακτικό lespaulοειδές. Πάρε πρώτα την κιθάρα, παίξε λίγο

καιρό και αν όντως δεν συνηθίσει το χέρι σου να πηγαίνει αυτόματα στο διακόπτη τότε

σκέψου για προχωρημένες (και ακριβές) λύσεις ;)

 

Αλλαξε θεση το ενα ποτενσιομετρο εκ των δυο με τον διακοπτη

Σωστότατος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τα μπαλωματα στο καπακι, μην ξεχναμε οτι θα πρεπει να γινει routing και στο σωμα για να περασουμε τα καλωδια. Αρα πολλα λεφτα, και ισως κατι που να σου χαλασει τον ηχο. Εγω δε θα το εκανα...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται ΑΛΛΑ

 

a)υπολογισε οτι θα χαλασεις 100 ευρω ανετα για κιθαρα που κανει 400

β)δεν θα την πουλησεις ποτε γιατι παντα θα φαινονται τα μπαλωματα .

 

γ) Υπολόγισε κάτι παραπάνω από τα 100 ευρώ γιατί θα πρέπει να ξαναπεράσεις λούστρα.

δ) Ότι και να κάνεις (maple καπάκι με flame maple veneer), αυτό δύσκολα ρετουσαρίζεται εκτός εάν είσαι μεγάλος καλλιτέχνης στο ψιλό πινελάκι και ξέρεις να χειρίζεσαι αερογράφο...

ε) δεν θα τη παίξεις ποτέ γιατί θα φαίνονται τα μπαλώματα και θα σου τη σπάει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου