Προς το περιεχόμενο

Πειτε μου την γνωμη σας για αγορα Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

 

Για την σλα; τα είπαμε πρόσφατα σε άλλο θέμα (στο περίπου δηλαδή) αλλά όπως και εκεί θα προτείνω http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec400vf_tsb.htm που είναι με διαφορά καλύτερη από κάθε έπιφον (και είναι στο χρώμα που έπαιζε ο σλας με αυτό που έχει η άπεταϊτ δεν έπαιξε ποτέ νομίζω) αλλά άν είσαι και εσύ τζιφράκιας πάρε την σλας  8)

 

+1000

 

Γιατι να επιλεξεις το κακομουτσουνo headstock της Epiphone  προσωπικα θα μου δημιουργουσε ψηχολιγικα προβληματα να το εβλεπα καθε μερα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πριν 25 χρόνια μια καινούρια τέλε είχε 150.000 δρχ και ήταν απλησίαστη για έναν 18χρονο ,άσε που όλοι τότε έψαχναν στο ελλάντα στράτο 300.000 δρχ ............όσο για γκίπσον? Ζωγραφιστές στις φωτό κοντά στο εκατομμύριο

 

Αγαπητε φιλε samy paraga δεν θα θυμασε καλα.

Το 1982 μια tele USA ειχε απο 50-55000, μια strato USA 60-65000 δρχ (μια που μου ειχε αρεσει ειχε 67000 αλλα δεν την πηρα). και μια gibson περι τα 100000, αλλα δεν τις παω αυτες τις κιθαρες.

Ενα εκατομμυριο και πενηντα χιλιαδες δραχμες αγορασε ο πατερας μου τοτε ενα διαμερισμα 4/αρι 120 τετραγωνικα μετρα (ηταν πολλα τα λεφτα Αρη).

Οι κιθαρες δε τις σειρας (οι Ιταλικες τοτε, δεν υπηρχαν Κινεζικες) στοιχιζαν περι τα 2-3000 αντε μεχρι 5000 δρχ.

Ετσι για την ιστορια μιας και το ανεφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπαμε οτι ειμαστε cool και ψαγμενοι,απλα λεμε την αποψη μας.για παραδειγμα,εγω δεν υπηρχε περιπτωση να χαλασω λεφτα για μια gibson αφου το 50% ειναι μονο για το ονομα.

 

Αναρωτιέμαι, όσοι κατά καιρούς εκφράζουν τέτοιες "απόψεις" με πόσες Gibson έχουν παίξει? Μήπως με καμία? Εγώ δεν είχα ποτέ Gibson και δεν ντρέπομαι να το πω. Και εμένα μου φαίνονται ακριβές (οι κανονικές Les Paul), όμως δε θα πέταγα ποτέ κάτι που μου ήρθε στο μυαλό έτσι χωρίς να μπορώ να το υποστηρίξω. Να παίξω πρώτα με μερικές για καιρό και μετά είτε μου φανούν σαπιόξυλα είτε πάμφθηνες για αυτό που προσφέρουν, τουλάχιστον θα γνωρίζω οτι ξέρω τι λέω και τα λόγια μου θα έχουν κάποια βαρύτητα.

 

Καλόπαιχτη κιόλας φίλε που την πήρες, όταν έρθει το πακέτο και το ανοίξεις δέ θα σε νοιάζει τι γράφουμε εμείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε samy paraga δεν θα θυμασε καλα.

Το 1982 μια tele USA ειχε απο 50-55000, μια strato USA 60-65000 δρχ (μια που μου ειχε αρεσει ειχε 67000 αλλα δεν την πηρα). και μια gibson περι τα 100000, αλλα δεν τις παω αυτες τις κιθαρες.

Ενα εκατομμυριο και πενηντα χιλιαδες δραχμες αγορασε ο πατερας μου τοτε ενα διαμερισμα 4/αρι 120 τετραγωνικα μετρα (ηταν πολλα τα λεφτα Αρη).

Οι κιθαρες δε τις σειρας (οι Ιταλικες τοτε, δεν υπηρχαν Κινεζικες) στοιχιζαν περι τα 2-3000 αντε μεχρι 5000 δρχ.

Ετσι για την ιστορια μιας και το ανεφερες.

 

ίσως οι τιμές που αναφέρω να είναι του 85-86 ,θυμάμαι σίγουρα πάντως ότι το 83 όταν πέρασα στο πανεπλΥστήμιο ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου μου αγόρασε μια FENDER BULLET προς 25.000 δρχ κι αυτή με μεγάλο ζόρι ο χριστιανός  ,την οποία μεταπούλησα μετά από 3 χρόνια πάλι 25.000 δρχ για να πάρω τη τέλε μου ,μεταχειρισμένη 65.000 δρχ ..............τότε λοιπόν μάλλον το 85 ή 86 είχε η τέλε  150.000 δρχ . Ναι αγόραζες διαμέρισμα με 1 μύρριο για γκίμπσον και κυκλοφορούσαν μόνο ελάχιστες κι αυτές ανήκαν σε επαγγελματίες ....................ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ,που μπορεί να έπαιζαν με το Γιώργη Ντόμπερμαν ,αλλά αυτοί ήταν τότε οι επαγγελματίες ,αυτοί που έβγαζαν λεφτά παίζοντας μουσική

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι, όσοι κατά καιρούς εκφράζουν τέτοιες "απόψεις" με πόσες Gibson έχουν παίξει? Μήπως με καμία? Εγώ δεν είχα ποτέ Gibson και δεν ντρέπομαι να το πω. Και εμένα μου φαίνονται ακριβές (οι κανονικές Les Paul), όμως δε θα πέταγα ποτέ κάτι που μου ήρθε στο μυαλό έτσι χωρίς να μπορώ να το υποστηρίξω. Να παίξω πρώτα με μερικές για καιρό και μετά είτε μου φανούν σαπιόξυλα είτε πάμφθηνες για αυτό που προσφέρουν, τουλάχιστον θα γνωρίζω οτι ξέρω τι λέω και τα λόγια μου θα έχουν κάποια βαρύτητα.

 

Καλόπαιχτη κιόλας φίλε που την πήρες, όταν έρθει το πακέτο και το ανοίξεις δέ θα σε νοιάζει τι γράφουμε εμείς!

 

θα εδινες 2600 ευρω  για μια κιθαρα??την στιγμη που μπορεις να βρεις ενα καρο αλλες κιθαρες με το 1/3,1/4 της τιμης??δηλαδη 1900 εχουν μονο τα ξυλα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω, καλα μιλαμε το εχετε κανει ολοκληρη ιστορια. εγω εθεσα ενα θεμα επιλογης μεταξυ καποιων συγκεκριμενων μοντελων (και απο οτι φαινεται το να μοιραστω την χαρα μιας νεας αγορας δεν εχει νοημα) και εσεις αρχισατε τις συγκρισεις με αλλες εταιρειες και ενα καρο αλλα πραγματα. Μου θυμιζεται τους πολιτικους που αλλα τους ρωτας και αλλα λενε...

 

για να μην το κουραζουμε, η αγορα κιθαρας ειναι υποκειμενικο θεμα χωρις να σημαινει οτι δεν υπαρχουν καποια στανταρ στην αγορα. Ναι οι Gibson αποτελουν ενα απο αυτα οπως και οι Epiphone οι οποιες εχτισαν ενα ονομα με πολυ πολεμο απο πολλους (οπως και πολλους απο εσας) και πλεον εχουν εδραιωθει στην αγορα. Δεν ειναι τυχαιο που ολο και περισσοτεροι καλλιτεχνες παιζουν με Epiphone τα τελευταια χρονια, και οχι μονο ηλεκτρικες αλλα και ακουστικες και μπασα.

 

Οι Epis εχουν ενα τεραστιο πλεονεκτημα σε σχεση με της Gibson. Οι Gibson ερχονται με πανω κατω 4-5 τυπους μαγνητων. Υπαρχουν ομως ενα καρο εταιρειες που φτιαχνουν μαγνητες για ολα τα γουστα και στυλ αρα το πιο πιθανο ειναι καποιος αφου τα σκασει χοντρα, μελλοντικα να προβει και σε επιπλεον εξοδα. Παιρνωντας ομως μια καλοφτιαγμενη Epiphone ας πουμε των 600 ευρω ή ακομα και των 400 ευρω εχεις το περιθωριο ξοδευοντας αλλα maximum 400 για μαγνητες, κλειδια, γεφυρες οι και πυκνωτες, να φτιαξεις το οργανο οπως το γουσταρεις. Σωστα?

 

Εμπειρικα εχω παιξει και με Gibson Standards αλλα και ειχα μεχρι και χθες μια Studio Fireburst την οποια και πουλησα μονο και μονο επειδη ειχε 50's neck ο οποιος ηταν σχετικα χοντρος και δεν καθονταν καλα στο χερι μου. Κατα τα αλλα η κιθαρα φυσαγε. Τυχαινει λοιπον τα περισσοτερα απο τα μπρατσα της Epi να καθονται καλυτερα στο χερι μου μιας και δεν εχω και τα πιο μακρια δαχτυλα του κοσμου. Αρα καταληγουμε και παλι οτι το θεμα ειναι υποκειμενικο. Οποτε δεν τιθεται θεμα ποια κιθαρα ή μαρκα ειναι καλυτερη, το θεμα ειναι εσενα τι σου καθεται σωστα στο χερι σου αλλα και για πολλους στη μεση τους. Ξερω ατομα που λατρευουν τις Les Paul αλλα τους απωθει το βαρος τους και στρεφονται σε αλλες εταιρειες, τι να λεμε τωρα...

 

Παιζω κιθαρα 17 χρονια και εχουν περασει απο τα χερια μου παρα πολλες κιθαρες, ειδικα δε στην Αγγλια που εζησα για 4 χρονια δεν μπορειτε να φανταστειτε σε τι μαγαζια εχω παει και τι εχω παιξει/αγορασει/πουλησει. Για καποιο λογο γυριζω παντα στης Epiphone και αφου αγορασα και μια Gibson, μου εφυγε η καψα τελικα και χαιρομαι που πλεον και οι 3 κιθαρες μου ειναι Epiphone. Ειδικα μια απο αυτες την οποια εχω αγορασει μεταχειρισμενη 250 ευρω και που τελικα εγινε κιθαρα των 700 ευρω τσακιζει ασυζητητη πολλες αλλες (να ναι καλα το παληκαρι που μου την ειχε πουλησει).

 

Αλλο ενα θεμα που με τρελαινει...και καλα ολοι προφασιζονται την χωρα προελευσης των Epiphone...ε και? για κοιταξτε στα σπιτια σας (επιπλα, τηλεορασεις, ψυγεια, κουζινες), τα αυτοκινητα σας, ειναι ολα made in usa? μην χεσω... για κοιταξτε καποια απο τα τροφιμα στο σουπερ μαρκετ απο που προερχονται... και για να το θεσω αλλιως, στις πορειες καλα φωναζουμε συνθηματα κατα των Αμερικανων αλλα τα μουσικα μας οργανα τα θελουμε να ειναι made in usa, ετσι? και επειδη κουραστικα να γραφω, το quality control της Epi εχει βελτιωθει αισθητα τα τελευταια χρονια ειδικα απο οταν εγινε το καινουργιο της εργοστασιο στο Qingdao. Τερμα.

 

Αυτα, γεια χαρανταν και την κανω απο δω μεσα! Ξενερωνω τα μαλλα με τις μαλακιες που ακουω! Να ναι καλα τα παληκαρια που γενικα εθεσαν ωραια ζητηματα και αποψεις, καποιοι απο εσας ειστε ωραιοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλο ενα θεμα που με τρελαινει...και καλα ολοι προφασιζονται την χωρα προελευσης των Epiphone...ε και? για κοιταξτε στα σπιτια σας (επιπλα, τηλεορασεις, ψυγεια, κουζινες), τα αυτοκινητα σας, ειναι ολα made in usa? μην χεσω... για κοιταξτε καποια απο τα τροφιμα στο σουπερ μαρκετ απο που προερχονται... και για να το θεσω αλλιως, στις πορειες καλα φωναζουμε συνθηματα κατα των Αμερικανων αλλα τα μουσικα μας οργανα τα θελουμε να ειναι made in usa, ετσι? και επειδη κουραστικα να γραφω, το quality control της Epi εχει βελτιωθει αισθητα τα τελευταια χρονια ειδικα απο οταν εγινε το καινουργιο της εργοστασιο στο Qingdao. Τερμα.

 

+547473

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις ,αλλα τελικά γιατί ρώτησες απ τη στιγμή που ξέρεις ότι θα στη βγει ο κάθε πικραμένος σα και μένα  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εδινες 2600 ευρω  για μια κιθαρα??την στιγμη που μπορεις να βρεις ενα καρο αλλες κιθαρες με το 1/3,1/4 της τιμης??δηλαδη 1900 εχουν μονο τα ξυλα??

 

Δεν παίζω με το ταμπελάκι της τιμής, με τις κιθάρες παίζω φίλε μου. Θα δώσω όσο κάνει η κιθάρα που θέλω, όπως κάνει όλος ο κόσμος. Αν δεν έχω τα λεφτά και πρέπει να τα μαζέψω δε βγαίνω να λέω ότι είναι 50% μούφα η κιθάρα, βάζω το κεφάλι κάτω και παίρνω αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου