Προς το περιεχόμενο

βοήθεια αδέρφια μου (αλήτες) πληκτράδες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, κιθαράς με μόνη εμπειρία λίγο παίξιμο με ενα φτηνιάρικο psr αποφάσισα να αγοράσω και εγώ ένα πληκτροφόρο. Μετά από λίγο ψάξιμο ήμουνα έτοιμος να πάρω το sh 201 μέχρι που είδα και το novation Χstation 49 το οποίο όμως το θέλω (κυρίως) για standalone synth. Εσείς τί λέτε? Τα φράγκα που δίνω είναι περίπου 500e και με ενδιαφέρουν κυρίως ηλεκτρονικοί ήχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα...

μάλλον το "λιάγκας" μας πείραξε... καμία συγγένια με τον "δημοσιογράφο" του star? :lol:

 

σοβαρά τώρα,για τα λεφτά που βάζεις είναι ok αυτά τα synth.τίποτα παραπάνω απο ένα softsynth όμως...προσωπικά έχω μια αγάπη για τα novation

πάντως σκέψου και τη λύση κάπoιου μεταχειρισμένου...

 

επίσης,είσαι τύπος που γουστάρει να φτιάχνει patches ή presets κι αγιος ο θεός ?(αντε και κανενα φιλτράκι)... στη δεύτερη περίπτωση προσανατολίσου σε κάποιο rompler (σαν το korg microx-x50)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ειναι το πρωτο σου synth δεν ξερω κατα ποσο θα σε βολεψει το sh201 γιατι δεν εχει οθονη και λειτουργει σαν virtual analog το οποιο σημαινει για καποιον που πρωτη φορα του ασχολειται αρκετο διαβασμα...

 

Λοιπον θα σου προτεινα αν εχεις αξιοπρεπη υπολογιστη να κινηθεις σε midi controller + vsti που υπαρχει πληθωρα ηχων και μπορείς να ασχοληθεις και με ηχογραφηση κιθαρας κτλ...

 

Xαλαρα θα σου προτεινα να μαζεψεις κανενα κατοσταρικο παρα πανω και να παρεις το X50 της KORG για το οποίο εχω ακούσει παρα πολύ καλα λογια...και ειναι λιγο απο ολα (και συνθεση ηχων αλλα και samples που θα σου δώσει μεγαλη ευελιξια)

 

Επισης θες να μας πεις πανω κατω τι θες να παιζεις ετσι για να ξερουμε τι να προτεινουμε?

 

Δυστυχως στα λεφτα που θες δεν εχει πολύ πραμα...Μετρημενα κουκιά ειναι (που λεει ο λογος)

-Μicrokorg

-MicroX (αρκετα καλο)

-X 50 (λιγο παραπανω)

-Juno-d (αξιοπρεπες αλλα δεν ξερω αν θα σε ενθουσιασει-το εχω)

-Roland SH 201 (πληρως ηλεκτρονικοί ηχοι VA--θα στο προτεινα αν εχεις ορεξη για ψαξιμο )

 

Και τελως η λυση midi controller + vst (που την προτεινα) ... Δηλαδη με αρχή ενα καλο midi novation x synth + καποια free (καλα) vst θα βγαλεις αξιοπρεπεστατο ηχο....Και στο μελλον εμπλουτιζεις την συλλογή σου...με commercial προιοντα....

 

Γενικά αν επρεπε να κατληξω σε κατι στο budget σου ακριβώς θα πηγαινα σε

-Roland sh 201

-Micro x

 

Η λιγο παραπανω στο X50..

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, υπολογιστή έχω αξιοπρεπέστατο αλλά δεν έχω laptop :P και σε αυτή τη φάση ήθελα κάτι να μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου. Οι ήχοι που βγάζει το sh 201 μου άρεσαν αρκετά, ειδικά τα pads του , και νομίζω ότι μου φτάνουν, δηλαδή δεν ψάχνω κάτι allaround σαν το junoD. Από την άλλη το novation δεν το έχω ακούσει όμως υπερτερεί σαφώς σαν δυνατότητες από το sh 201 και εκτος από synth είναι και πολυ καλό controller απ ότι διαβάζω.

Τα μικρά Korg που λέτε απορρίπτονται γιατί δεν θέλω κάτι με μικρά ή λιγοτερα απο 49 keys. Το Χ50 δεν το έχω ακούσει καθόλου, αρχίζουμε όμως και ανεβαίνουμε σε φράγκα. Βασικά ο λόγος που δεν θέλω να δώσω πάνω από 500e είναι ότι ακόμα είμαι n00b και ήθελα να πάρω κάτι να ασχοληθώ λίγο και μετά να πάρω κάτι ακριβότερο. Γι αυτό και δεν σκέφτομαι μεταχειρισμένο γιατί απο ότι είδα πρέπει να δώσω τουλαχιστον 800e για να πάρω κάτι.

Ξέρετε μήπως που να ακούσω το novation στην Θεσσαλονίκη?

 

P.S. johny από τον δαιμόνιο δημοσιογράφο είναι εμπνευσμένο το nick :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για novation και το xiosynth είναι μια ενδιαφέρουσα πρόταση με το μονοφωνικό virtual analog synth(με πολλά ωραία presets για ξεκίνημα)+midi controller+κάρτα ήχου usb με xlr είσοδο κ preamp(no phantom powa)(+ψήστης καφέ+...) και το σκεφτόμουν πολύ όταν έψαχνα για budget keyboard. είναι πιο φθηνό και πιο απλο από το x-station. τελικά προτίμησα ένα σκέτο midi (m-audio axiom) και προσπαθώ να τη βολέψω με vst, αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν έκανα την καλύτερη επιλογή...το κυριότερο που με χαλούσε ήταν ότι σαν κάρτα ήχου ήταν μέσω usb 1.1

 

όντας αρχάριος στα synth ίσως ένα απλό(?? δε ξέρω αν είναι απλό το novation) synth interface να σε βόλευε παραπάνω για πειραματισμό με τη σύνθεση ηλεκτρονικού ήχου (αν κατάλαβα καλά τις προθέσεις σου), ενώ όντας controller άμα έχεις και καλό pc δοκιμάζεις κ vsti.

 

τα novation τα 'ψαξα αλλά δε βόσκουν απ' ότι φαίνεται θεσσαλονίκη.

άκου τους πιο έμπειρους από εμέ, εγώ δε λέω παραπάνω, μη κάψω κανένα με την ημιμάθεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου