Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για solid state ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε sotto ο ενισχυτης εχει μονο μια υποδοχη που γραφει hedphones. Επισης εχει ενα preamp output kai pwr amp input, αν σου λενε κατι αυτα. Υπενθυμιζω πως ειναι αρκετα παλιος. Για την me 25 που μου ειπες και μενα μου εχει γυαλισει να σου πω την αληθεια. Ισως να το ψαξω και για μεταχειρισμενη, αρκει να ειναι σε καλη κατασταση. Να ρωτησω, για να συνδεσεις κατευθειαν την κιθαρα σε ακουστικα και να ακους ηχο πρεπει να ειναι actice οι μαγνητες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε sotto ο ενισχυτης εχει μονο μια υποδοχη που γραφει hedphones. Επισης εχει ενα preamp output kai pwr amp input, αν σου λενε κατι αυτα. Υπενθυμιζω πως ειναι αρκετα παλιος. Για την me 25 που μου ειπες και μενα μου εχει γυαλισει να σου πω την αληθεια. Ισως να το ψαξω και για μεταχειρισμενη, αρκει να ειναι σε καλη κατασταση. Να ρωτησω, για να συνδεσεις κατευθειαν την κιθαρα σε ακουστικα και να ακους ηχο πρεπει να ειναι actice οι μαγνητες ?   

 

Πολύ ωραία, ο ενισχυτής σου έχει είσοδο για εφφέ, την power amp in!

Απλά, πρόσεξε με την ένταση (volume) της πεταλιέρας να είναι στο μηδεν όταν τη βάλεις επάνω στον ενισχυτή. Από την πεταλιέρα θα ελέγχεις πλέον την ένταση του ενισχυτή. Ολα τα άλλα ρυθμιστικά του ενισχυτή δε θα λειτουργούν(Eq, κανάλια κλπ) με αυτή την είσοδο(όπως κάνουν με την guitar in).

Μόνο έτσι δε θα επηρεάζει (αρνητικά) ο ενισχυτής τον ηχο της πεταλιέρας....

H ΜΕ-25 οπως και πολλές άλλες πεταλιέρες boss είναι καλές και ποιοτικές αλλά ως μεταχειρισμένες μπορεί να κρύβουν παγίδες...

Ειχα πάρει μια μικρή πεταλιέρα μεταχειρισμένη και μετά από λίγες ωρες κατάλαβα ότι δεν λειτουργούσαν καλά 2 κουμπάκια, μετά έπαψαν όλα να λειτουργούν και πήγε για επισκευή... Την είχαν "ξεκάνει" στο ποδοπάτημα... Τελικα θα την έπαιρνα στα ίδια $ καινούργια...  >:(

Μπορείς να βρεις και πιο οικονομικές πεταλιέρες καινούργιες φυσικά.

http://www.thomann.de/gr/toneworks_ax3g.htm (την έχω και έχει καλούς ήχους)

http://www.thomann.de/gr/zoom_g2_guitar_fx_pedal.htm(εχει και drum machine για practice, βολεύει πολύ σε σχέση με τους μετρονόμους)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τα λέει αυτά για τους active μαγνήτες?!?...

Μην μπερδεύεσαι, οι active μαγνήτες είναι απλώς ένα σετ μαγνητών για την κιθάρα με ενσωματωμένο booster με μπαταρία που δίνει περισσότερο output(ένταση) στο σήμα της κιθάρας. Αυτό παρέχει έξτρα παραμόρφωση στο βρώμικο κανάλι του ενισχυτή/πεταλιέρας/πεταλιού για Metal κυρίως είδη.

Αν έχεις διπλούς μαγνήτες που είναι γενικά Οκ, τότε δε χρειάζεται να δεις κάτι σε active μαγνήτες (που κοστίζουν περί τα 200ευρώ το σετ) καθώς οι πεταλιέρες δίνουν πολύ γκάζι και παραμόρφωση ακόμη και με μονούς αδύναμους μαγνήτες και μάλιστα χωρίς πολύ θόρυβο(με τις Κατάλληλες ρυθμίσεις πάντοτε).

Ακουστικά συνδέεις κατευθείαν στην ειδική έξοδο της πεταλιέρας ό,τι κιθάρα κι αν χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotto δεν ψαχνομαι για ενεργους μαγνητες σε καμια περιπτωση, απλως καπου το ειχα ακουσει και ειπα να ρωτησω αν οντως ισχυει. Και παλι σε ευχαριστω για τις πληροφοριες !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εχω ρολανδ μικρο ο οποιος αν και οι περισσοτεροι κιθαριστες...δεν...εγω ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενος(τι δινεις τι παιρνεις ποιο το σημειο συγκρισης κλπ) στη θεση σου θα τον εδινα και θα ψαχνομουν  εδω :

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii_bundle.htm

 

ή

 

http://www.thomann.de/gr/vox_vt20.htm

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου