Προς το περιεχόμενο

«Ναι» στη συναυλία των Foo Fighters στο Ηρώδειο


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Σε συνέχεια του θέματος σχετικά με την άρνηση του Κεντρικού Αρχαιολογικού Συμβουλίου να δωθεί στην εταιρεία  Gucci για επίδειξη μόδας ο Παρθενώνας, έχουμε μια άλλη παρεμφερή αντίθετη από ό,τι  φαίνεται είδηση .

 

Ειδικότερα , διαβάζω ότι θα επιτραπεί συναυλία των Foo Fighters στο Ηρώδειο με κάποιους όρους.:

 

H είδηση της επικείμενης συναυλίας των Foo Fighters στο Ηρώδειο ήταν ένα ερώτημα που... πλανιόταν επί εβδομάδες αλλά τελικά δόθηκε η απάντηση.

 

Χτες το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο εξέτασε το σχετικό αίτημα και μετά από αρκετή συζήτηση και επιφυλάξεις, τα μέλη του ΚΑΣ είπαν «ναι» στην προσωρινή παραχώρηση χρήσης του Ωδείου Ηρώδου του Αττικού για την πραγματοποίηση συναυλίας των Foo Fighters στις 10 Ιουλίου 2017, αλλά και στην κινηματογράφηση-βιντεοσκόπηση της εκδήλωσης, που θα χρησιμοποιηθεί στο πλαίσιο γνωστής αμερικανικής ταξιδιωτικής εκπομπής.

 

Όπως έγινε γνωστό, η συναυλία δεν θα έχει εισιτήρια, αλλά μόνο προσκλήσεις, οι οποίες θα δοθούν σε φορείς, όπως στον Δήμο Αθηναίων και στο Υπουργείο Τουρισμού, ενώ για τη μαγνητοσκόπησή της θα χρησιμοποιηθούν διαφόρων τύπων κάμερες (κάποιες πάνω σε γερανούς τύπου Jimmy Jib).

 

Η γνωμοδότηση δόθηκε κατά πλειοψηφία, καθώς οι αντιρρήσεις ήταν αρκετές. «Συνάδει με τον χαρακτήρα του μνημείου μια συναυλία σκληρού ροκ;», «υπάρχει κίνδυνος για το Ηρώδειο από τον αρκετά βαρύ εξοπλισμό της διοργάνωσης;», «έχει ασφάλεια η χρήση drone πάνω από τα κεφάλια των θεατών;», ήταν μερικά από τα ερωτήματα που τέθηκαν στη συνεδρίαση του Συμβουλίου, τέσσερα μέλη του οποίου έδωσαν αρνητική ψήφο, κυρίως με το σκεπτικό ότι η ασφάλεια και ο χαρακτήρας του μνημείου «επιζητούν» άλλου τύπου εκδηλώσεις.

 

Η εισήγηση της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αθηνών ήταν αρνητική («γιατί να μην χρησιμοποιηθεί κάποιος άλλος χώρος, πιο ταιριαστός και πιο μεγάλος από το Ηρώδειο;» ήταν το ερώτημα που τέθηκε), προτείνοντας ωστόσο όρους στην περίπτωση που η συναυλία έπαιρνε την έγκριση του ΚΑΣ. Oι ενστάσεις ξεπεράστηκαν με κάποιους όρους: τα ντεσιμπέλ να μην ξεπερνούν κάποια όρια, τα οχήματα που θα μεταφέρουν τον εξοπλισμό να μη ζυγίζουν περισσότερο από 10 τόνους το καθένα, ενώ δεν θα παιχτούν  τα πιο «άγρια» κομμάτια του συγκροτήματος! Δηλαδή;

 

Το βίντεο θα προβληθεί από το αμερικανικό δίκτυο PBS/USA στο πλαίσιο της ταξιδιωτικής εκπομπής Landmarks Live in Concert, ενώ την ημέρα της συναυλίας θα γίνει ζωντανή αναμετάδοση τριών τραγουδιών με live streaming διάρκειας περίπου 10 λεπτών.

 

Πρόκειται για μια πολύ δημοφιλή αμερικανική εκπομπή, που την παρακολουθούν 200 εκατομμύρια άνθρωποι. Την παρουσιάζει ο Chad Smith, ντράμερ των Red Hot Chili Peppers. Θέμα του συγκεκριμένου επεισοδίου που θα προβληθεί τον Οκτώβριο θα είναι η Αθήνα, με πλάνα από την πόλη, τη συναυλία των Foo Fighters στο Ηρώδειο, καθώς και συνεντεύξεις με ανθρώπους όπως ο Δήμαρχος Αθηναίων και η υπουργός Πολιτισμού, οι οποίες θα γίνουν στην Αρχαία Αγορά, στην Ακρόπολη, στο Παναθηναϊκό Στάδιο και αλλού.

Πηγή :

http://bit.ly/2rLgyzq

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χωρίς να θέλω να πολιτικοποιήσω το θέμα ::), αλλά ώρες ώρες αναρωτιέμαι εάν ο Ερντογάν είναι πρόεδρος της Τουρκίας ή της Ελλαδίτσας μας...... :P :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ προσωπικά συμφωνώ, αλλά θα ήθελα να ισχύει το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά συμφωνώ, αλλά θα ήθελα να ισχύει το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις.

Συμφωνείς με αυτό...: ""Όπως έγινε γνωστό, η συναυλία δεν θα έχει εισιτήρια, αλλά μόνο προσκλήσεις, οι οποίες θα δοθούν σε φορείς, όπως στον Δήμο Αθηναίων και στο Υπουργείο Τουρισμού""  :o :o :o  Φαντάζομαι φαντάζεσαι ποιοί θα παρευρίσκονται εκεί.... ::) :P    Όσο για την Gucci, διεθνώς ρεζίλη γίναμε.... :-\
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω που θα άνοιγα ακριβώς το ίδιο θέμα βλέπω ότι με πρόλαβε ο φίλτατος Λάκης. Προσωπικά είμαι υπέρ της παραχώρησης διότι είναι και μια δωρεάν διαφήμιση για τη χώρα μας. Αν και με τις προσκλήσεις που θα δωθούν πιθανότατα οι περισσότεροι που θα παρευρεθούν θα είναι άσχετοι με τη μουσική του συγκροτήματος και γενικώς με αυτό το είδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνείς με αυτό...: ""Όπως έγινε γνωστό, η συναυλία δεν θα έχει εισιτήρια, αλλά μόνο προσκλήσεις, οι οποίες θα δοθούν σε φορείς, όπως στον Δήμο Αθηναίων και στο Υπουργείο Τουρισμού""  :o :o :o  Φαντάζομαι φαντάζεσαι ποιοί θα παρευρίσκονται εκεί.... ::) :P    Όσο για την Gucci, διεθνώς ρεζίλη γίναμε.... :-\

 

Συμφωνώ στο να γίνει.

Με ποιούς όρους δεν με ενδιαφέρει και πολύ....μιας και ΔΕΝ θα πήγαινα (σιγά μην πήγαινα να δω Foo Fighters  ;D ;D).

 

Από την άλλη είναι πολύ καλή διαφημιση για την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ στο να γίνει.

Με ποιούς όρους δεν με ενδιαφέρει και πολύ....μιας και ΔΕΝ θα πήγαινα (σιγά μην πήγαινα να δω Foo Fighters  ;D ;D).

 

  Καλά εάν το θέτεις έτσι πάσο....., εγώ προσωπικά τώρα τους έμαθα γκουγκλαροντάς τους στο νετ... ::)  Πάντως κάνα δυό τραγούδια τους τα είχα ξαναακούσει........ ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

  Καλά εάν το θέτεις έτσι πάσο....., εγώ προσωπικά τώρα τους έμαθα γκουγκλαροντάς τους στο νετ... ::)  Πάντως κάνα δυό τραγούδια τους τα είχα ξαναακούσει........ ::)

 

Εγω έχω δισκογραφία.

Αλλά ....σιγά μην πήγαινα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχικη εξαγγελια με αφησε με αναμεικτα συναισθηματα, δηλαδη το σκεφτηκα ως εξης "πας να κανεις μια ροκ συναυλια στο Ηρωδειο; Ποιος ο λογος;"

 

Υπαρχουν καλυτερα μερη, πιο καλα διαμορφωμένα. Επειτα σκεφτηκα για τους επικριτές μου το απλό παραδειγμα: θα εδινες το σπιτι σου για να γινει ροκ συναυλια ή για να παιξει οπερα; Προφανως το δευτερο. Αντε να βαλουμε και τον Hoyem.

 

Ο προβληματισμός μου για την συμπεριφορα του κοινου εχει να κανει με το οτι ειμαστε απολιτιστοι και βαρβαροι. Αυτο το βλέπεις καθημερινα γύρω σου πχ οσοι χρησιμοποιήτε ΜΜΜ θα καταλάβετε τι εννοω.

 

Εν τέλει η συναυλια θα γίνει, μαλλον θα ειναι εντελως ξενερωτη, θα δουμε Κουλη και Αλεξη εκει σε "χαλαρη" κατασταση με μπλουζακια Foo Fighters κλπ και καπως ετσι θα ειναι ολοι ευχαριστημενοι.

 

Σχετικά με τη διαφήμιση, σιγα μην χρειαζεται η Ελλαδα διαφημιση των Foo Fighters, πολυ απλα: το κοινο των Foo fighters αν ειναι θα ερθει στην Ελλαδα οπως και ναχει και θα παρταρει στο κεντρο/μύκονο/Κρήτη κλπ οι πιο μεγαλοι σε ηλικια θα ερθουν να δουν τα αρχαια, αυτη η συναυλια δεν εχει τιποτα να προσφέρει σε επίπεδο διαφήμισης.

 

Η πραγματική διαφήμιση στον τουρισμό έρχεται από τους tour operators και γενικοτερα αυτούς που κινούν τα νήματα στον τουρισμό παγκόσμία (ναι υπάρχουν τέτοιοι).

 

Τελικα βρεθηκε μια λύση να κανουν οι Foo την κ@υλα τους, το υπ. πολιτσμού να έχει ησυχο το κεφαλι του και να λεμε ολοι μαζι οτι εγινει διαφήμιση της Ελλαδας στο εξωτερικό.

 

Σαρκαστικό υστερόγραφο: Δηλαδή όταν οι Metallica έπαιξαν στην Ανταρκτική και έγινε τόσο ντόρος παγκοσμίως γύρω από αυτό, αυξήθηκαν οι τουρίστες που πανε εκει; Ξέρω ξέρω, δεν ειναι το ιδιο...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου