Προς το περιεχόμενο

Τα συν και πλην των partcaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα σώματα και τα μπράτσα που πουλιούνται τώρα στις αγγελίες του noiz,νομίζω πως είναι φινιρισμένα(δε λένε στις αγγελίες το αντίθετο,τύπου uncomplete κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νίκο (SF) ,σχετικά με αυτό που έλεγες κάποιες σελίδες πριν, οτι δλδ ήταν λάθος που επέλεξα quarter sawn maple neck για την strat μου, επειδή δεν έχει ελαφρύ σώμα...

 

Εδω βλέπω οτι ακόμα και πανάκριβα masterbuild κομμάτια απο τον john cruz φοράνε qs necks ενω είναι αρκετά βαριά...

 

http://www.wildwoodguitars.com/electrics/fender/custom_artist/jc765/jc765.php

 

http://www.wildwoodguitars.com/electrics/fender/custom_artist/jc764/jc764.php

 

Άρα συμπέρασμα, άσχετος ο john cruz??!  ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι κιθαρες φορανε διπλους μαγνητες...(noiseless),οποτε η αυξηση του βαρους ειναι...σοφη κινηση...βεβαια  αν δεν τις..παιξουμε δεν μπορουμε να ξερουμε πως ακουγονται.... ;)

 

Εξαλλου μην ξεχνας οτι μια κιθαρα που αρεσει σε εσενα ,π.χ. με ωραια μπασα σαν αυτα που εχασες οταν εβαλες τον νεο μπρατσο,μπορει να μην αρεσει σε καποιον αλλον ;)

 

Γενικα απο πειραματισμους που εχω κανει τα qs necks ταιριαζουν πολυ με κιθαρες γυρω στα 6,5-7,5 pounds (οπως ολες οι Eric Johnson ας πουμε),εμενα μου αρεσουν γιατι δινουν εναν εντονο spank που για ρυθμικη κιθαρα ειναι σουπερ,δεν ειναι ομως everybody's cup of tea.......φυσικα μη ξεχνας οτι οσο πιο ΠΑΧΥ ειναι το μπρατσο τοσο περισσοτερα πριμα παιρνει και η κιθαρα λογω αυξησης μαζας οποτε και η ...αυξηση  του παχους που εγινε με το 59αρι μπορει να επαιξε ρολο (οπως και τα διαφορετικα ταστα,η συναρμολογηση (δηλ.το πως "εκατσε το μπρατσο)κτλ,κτλ.... ;))

 

Σου ξαναλεω οτι εχω φτιαξει παρα πολλες partscasters για φιλους και ειλικρινα ΚΑΜΜΙΑ δεν ηταν κατωτερη του..... "εξαιρετικου".... ;D  (για αυτο αλλωστε και οσοι τις εχουν δεν τις πουλανε με την καμμια... ;))

 

Προσωπικα και στα πλαισια ενος γενικου ξεφορτωματος gear που κανω τον τελευταιο καιρο  εχω κρατησει μονο 3 Tele  απο τις πολλες που ειχα και ειναι ολες partscasters κατι σημαινει αυτο...  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες sf για την σχεση qsawn με τους μαγνητες το βρισκω υπερβολικο . Βεβαια την εμπειρια σου δεν την εχω,3 παρτκαστερ εχω φτιαξει και σε ολες επελεξα quartersawn μπρατσα και με μπολικο ψωμι για να εχουν την μικροτερη πιθανοτητα να στραβωσουν.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την σχεση qsawn με τους μαγνητες

 

για τη σχεση βαρους σωματος και μαγνητων μιλουσα ;)

 

επειδη το qs ειναι πολυ rigid μπρατσο αν τα βαλεις σε ενα βαρυ σωμα θα εχεις πολλα πριμα τα οποια οι διπλοι τα "μαζευουν" καπως... ;)

 

τωρα βεβαια ...φιλοσοφιες ειναι αυτα..... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.κατά τ' άλλα τα ξύλα δεν παίζουν ρόλο...

 

οπως και εω πει πολλες φορες ΤΟ ΕΙΔΟΣ των ξυλων δεν παιζει ρολο,κατα την ταπεινη μου γνωμη,το ΒΑΡΟΣ και η κατασκευη της κιθαρας (που εχει αμεση σχεση με το υλικο που χρησιμοποιουμε) φυσικα και παιζει.

 

με αλλα λογια μια ελαφρια τελε με τα specs που αναφερω παραπανω..απο οτιδηποτε ...κσυλο και να ειναι φτιαγμενη θα σκιζει... ;)  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και εω πει πολλες φορες ΤΟ ΕΙΔΟΣ των ξυλων δεν παιζει ρολο,κατα την ταπεινη μου γνωμη,το ΒΑΡΟΣ και η κατασκευη της κιθαρας (που εχει αμεση σχεση με το υλικο που χρησιμοποιουμε) φυσικα και παιζει.

 

συμφωνω.

 

αλλωστε το εγραψα για να γινει το αναλογο ...μουχαμπέτι  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγοράσω ένα σώμα για  stratocaster από alder(γύρω στα 80-100€) των 2(το πολύ)κιλών,με μπράτσο από rosewood με modern specs(9.5 radius,medium jumbo frets κοντά στα 80€) και μαγνήτες Tonerider(πχ τους Classic Blues γύρω στα 50€),φτιάχνοντας μια partcaster που χοντρικά,μαζί με τα υπόλοιπα παρελκόμενα,θα κοστίζει περί τα 250€,θα έχω καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα,από το να αγοράσω μια Affinity Squier των 150€ και απλά να αλλάξω τους μαγνήτες της με τους(αγαπημένους μου low budget)Tonerider ξοδεύοντας 200-210€;

Τα ίδια περίπου θα έχεις, γιατί χρησιμοποιείς χαμηλού κόστους υλικά. Εκτός από τους Tonerider που πραγματικά είναι value for money...το μπράτσο των 80 ευρώ, (λογικά) θα θέλει ένα καλό τσεκάρισμα-κόλλημα τάστων, θα έχει περισσότερα dead spots από ένα καλύτερο μπράτσο...και ώς γνωστόν ;) το μπράτσο παίζει μεγαλύτερο ρόλο στο παίξιμο από το οποιoδήποτε σώμα. Με λίγα λόγια, με 80 ευρώ θα πάρεις ένα μέτριο πρός κακό μπράτσο. Aλλιώς δε θα το πούλαγε και ο προηγούμενος ;)

Το ίδιο με το σώμα. Με 80-100 ευρώ, κατά πάσα πιθανότητα θα αγοράσεις ένα κινέζικο σώμα (άντε μεξικάνικο). Κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα έχεις την τέλεια εφαρμογή με το μπράτσο που θα πάρεις (κανένα από αυτά δεν είναι licenced by Fender). Το αυτό και για τα υπόλοιπα που θα βάλεις επάνω (τρέμολο κλπ)...Άρα, μάλλον, θα πληρώσεις και ένα μάστορα να τα ματσάρει.

Τώρα...έχεις αποτέλεσμα με φτηνά parts? Εγώ θα πώ ναί...και για παράδειγμα έχω ετούτη

http://www.customshop.gr/stratosphere.html

Δεν κόστισε 200 ευρώ (το σώμα μου το χαρίσανε σε αισχρή κατάσταση) και έβαλα Tonerider.

Το μπράτσο το είχα πάρει από ένα ξεπούλημα από ένα μικρό Αμερικάνικο customshop...έχει τις ατέλειές του.

Τώρα φοράει noiseless και τη δοκιμάζει ο Marillion ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου