Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για locking nut σε ibanez.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Πηρα μια ibanez απο ενα φιλο για να της κανω σεταπ να μην δινει τσαμπα 30ευρα και

εχω ενα μικρο προβλημα.

Αυτες οι αναθεματισμενες κιθαρες εχουν στο neck μετα απο το locking nut ενα σιδερακι που το εβγαλα για να αλαξω τις χορδες,αλλα δεν θυμαμαι πως ακριβως ηταν τοποθετημενο.Μπορει καποιος να με διαφωτισει για το πως στο διατανο το ρυθμιζουν αυτο και γενικοτερα σε τι αποσκοπει?Εχω σεταρει αποιρες φορες κιθαρες με floyd-οχι ibanez και καμια δεν το ειχε αυτο πανω.Τι ειναι?Κατι αντιστοιχο με το βαγονακι στο headstock των στρατοκαστερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Τη μπάρα (το σιδεράκι που λές) θα πρέπει να την κατεβάσεις τόσο, ώστε οι χορδές από την μπάρα μέχρι τα κλειδιά να είναι παράλληλες με το headstock.

 

Δές αυτή την εικόνα πχ http://www.ibanezcollectors.com/discus/messages/14/3102.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχε υπόψιν σου ότι κατα την αλλαγή χορδών το σιγκεκριμένο σιδεράκι δεν χρειάζεται να αφαιρεθεί.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φανταστικα...αλλα οι χορδες που ειχε πανω η κιθαρα δεν ξερω κι εγω ποσων ετων ηταν και ειχαν πιασει σκουρια και γι αυτο ειπα να τα ξεβιδοσω ολα να τα καθαρισω λιγακι

γιατι δε παλευοταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιδωσε το καλα μεχρι να ακουμπανε καλα οι χορδες κ απο τις 2 μεριες μεσα στο nut να ακουμπανε σε ολο το μηκος τους μεσα στο στο nut δλδ.

 

Παιζει τεραστιο ρολο και στο sustain της κιθαρας επισης! Το καταλαβαινεις οταν χτυπας καποια χορδη και συντονιζει σε καποια νοτα συνηθως και ψαχνεις να βρεις απο που οφειλεται!

Ιδου λοιπον ο φταιχτης που οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν τι ρολο βαραει το string retainer.

γνωμη μου να το βιδωνεις σχεδον τερμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βέβαια αν σφίξεις το lock μετά δεν παίζει κανένα ρόλο  ;)

 

ΜΕγα λαθος! Παιζει στο sustain ειπα! Δοκιμασε να το αφερεσεις επειτα κλειδωσε το lock και δοκιμασε να ακουσεις τις διαφορες! Επισης θα εχεις κουδουνισματα και συντονισμους σε συγκεκριμενες νοτες!

 

Τις δοκιμες εννοειτε θα τις κανεις ακουστικα για να δεις τις διαφορες στο resonant της κιθαρας και οχι σε ενισχυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογική του retainer είναι να πατάνε οι χορδές καλά στο nut ώστε όταν σφίγγεις το lock να μην ξεκουρδίζει. Για τα λοιπά περί sustain πρώτη φορά το ακούω, ειλικρινά δεν έχω άποψη :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογική του retainer είναι να πατάνε οι χορδές καλά στο nut ώστε όταν σφίγγεις το lock να μην ξεκουρδίζει. Για τα λοιπά περί sustain πρώτη φορά το ακούω, ειλικρινά δεν έχω άποψη :)

 

 

H λογικη εκτος απο το να παταει καλα στο Nut ειναι να φερνει τις χορδες και σε καποια κλιση για να μην γινεται η συγκεκριμενη αντιχηση και χανεται ο ογκος της νοτας ετσι!

Δοκιμασε το για να το δεις στην πραξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου