Προς το περιεχόμενο

Γράφω ένα τραγούδι και...


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

... τα έχω βρει λίγο σκούρα. Όχι απο έμπνευση και ούτε απο άγνοια... όχι...

 

Το πρόβληματα είναι τα εξείς:

 

1. Έχω ΤΟΣΕΣ επιλογες, με ήχους, amps, μικρόφωνα, κλπ... που τα έχω παίξει. Δε κάνω αλλή δουλειά από το να δοκιμάζω ήχους, εφέ και σκατά.

2. Έχω να βάλω κιθάρα και μπάσο μέσα. Και μεν το μπάσο το πήγα σε 'κοντραμπάσσο' από τον Η/Υ και την γλύτωσα για την ώρα, αλλά η καταραμένη κιθάρα; Εδώ σε έχω Νικολάκη με τα πιάνα σου και τα διδακτορικά! ΠΑΡΤΑ!

3. Το χειρότερο; εκεί που έλεγα ότι όλα πάνε καλά, ο Η/Υ (με 9 GB 3 σκληρούς, κλπ... που σηκώνει τους τόνους samples, με i7 920 CPU) αρχίζει να δείχνει σημάδια (για 1η φορά) προβλημάτων!

 

Με λίγα λόγια: Αν ξανακούσω άνθρωπο να λέει για την δυσκολία και ανωτερότητα της κλασσικής μουσικής έναντι της ποπ... θα τον ξεχέκω... αει... τώρα...

 

Φύσικα το θέμα είναι η μη συνηθισμένη δουλειά... Αν ήταν κάτι που έχω συνηθίσει δε θα έκανα έτσι... το ξέρω αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όχι βρε Μανώλη μου... Για την ώρα όχι...

 

Το δουλεύω μόνος μου (και από εγωισμό δηλαδή). Θα τραγουδήσει η Λουίζα και θα το παλέψω. Αν τα βρω σκούρα (ειδικά με τις κιθάρες νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα) θα ρωτήσω εδώ μέσα... :)

 

1000 ευχαριστώ πάντα για την προθυμία σου να βοηθήσεις! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νικόλα συμφωνώ μαζί σου.

Το να γράψει κάποιος ένα «τραγουδάκι» με αρχή, μέση και τέλος, και ειδικά μελωδική γραμμή που να σου μένει….είναι κάτι το εξαιρετικά δύσκολο!

 

Από τη άλλη δε σε φοβάμαι! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσπαθείς να ηχογραφήσεις κιθάρα και δεν είσαι ικανοποιημένος από τον ήχο ή προσπαθείς να την προγραμματίσεις και δεν βγαίνει "φυσική"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αμ δε!

 

Το πρώτο! Έχω κάποια εφε στον Η/Υ και παίζω και λίγο κιθάρα... αλλά βέβαια δεν έχω την άνεση του κιθαρίστα... (και το κομμάτι δεν είναι κιθαριστικό είναι η αλήθεια)... Οπότε το όλο στοίχημα βγαίνει λίγο... σούπα για την ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αμ δε!

 

Το πρώτο!

Μπράβο... πως και έτσι με τόσους ήχους  ::)

 

 

Έχω κάποια εφε στον Η/Υ και παίζω και λίγο κιθάρα... αλλά βέβαια δεν έχω την άνεση του κιθαρίστα... (και το κομμάτι δεν είναι κιθαριστικό είναι η αλήθεια)... Οπότε το όλο στοίχημα βγαίνει λίγο... σούπα για την ώρα...

Εννοείς τις θέσεις, αρπέζ κλπ.

 

Ο κιθαρίστας σου είναι τόσο απαραίτητος;

Σσσσσςς μην μας ακούσουν οι υπόλοιποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έεεε... κάνω σοβαρή δουλειά για αυτό το τραγούδι. Έχει τα φόντα (μεγάλο παιχνίδι από πίσω) να πάει καλά! Και τέλος πάντων, έχω τόνους ήχους, αλλά ήθελα την φυσική ηλεκτρική κιθάρα μέσα...

 

κιθάρες θέλω, όχι κιθαρίστες... χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου