Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κάρτα ήχου…


toybani

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ… έχω την konnekt 6 και δεν έχω  monitors αλλά κάτι hi fi ηχεία 2.1….  50 watt……

Την έχω περίπου χρόνο… και δεν μου είχε ποτέ προβλήματα…… αλλά τώρα όταν ανοιγοκλείνω τα ηχεία η κάρτα μερικές φορές γίνεται not connected… και πρέπει να την κλείσω και να την ξανανοίξω… 

Μπορεί να φταίνε τα ηχεία,, και να προκαλέσουν κάποιο μόνιμο πρόβλημα???

Ή είναι που έχω να κάνω καιρό format και έχει γίνει λίγο … το pc???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα καταρχην - ειναι συνηθες φαινομενο οταν καποιος εχει να κανει καιρο φορματ να αρχιζουν οι συσκευες να "υπολειτουργουν" αν ημουν στην θεση σου :

1ον : θα εκανα φορματ και ισως να αλλαζα και παραθυρα - λαικιστι windows :)

2ον : θα ηθελα να μου πεις αν κατα αυτο το διατημα εχεις βαλει εστω και "μιση" εξτρα συσκευη στον υπολογιστη σου επανω - πραγμα που σημαινει οτι το τροφοδοτικο σου ειναι στο πικ του και ο υπολογιστης κατι πρεπει να κλεινει οταν δεν εχει αλλο ρευμα να δωσει για διεργασιες οποτε την παταει η καρτα ηχου σου (ακομα και overclocking να εχεις κανει μετραει)

3ον : προσπαθησε να αλλαξεις θυρες - βαλε την καρτα ηχου δλδ σε καποια αλλη usb - firewire - πολλες φορες τα windows λογω κλειστου κυκλωματος θεωρει δεδομενη μια συσκευη που ειναι συνδεδεμενη επανω σε καποια εξτρα θυρα με αποτελεσμα να την "βλεπει" αλλα να μην της δινει "σημασια" (αν καταλαβαινεις τι θελω να πω)

4ον : το αφησα τελευταιο γιατι σου ΑΠΕΥΧΟΜΑΙ να ειναι αυτο - τσεκαρε την γειωση σου - κατσε ξυπολυτος στο πατωμα και βαλε το δαχτυλο σου στην usb  :o χωρις πλακα αμα σε τιναξει το ρευμα (δεν θα παθεις τιποτα ουτε εσυ ουτε το pc σου) παει να πει οτι δεν εχεις ή οτι εχεις κακη γειωση οποτε και μπορει να κανει βραχυκυκλωμα στην συσκευη σου :'(

 

Τέλος - τα ηχεια σου δεν παιζουν κανεναν ρολο που ειναι home και οχι monitor πηγη εξοδου ειναι - θα μπορουσε να ηταν και ακουστικα ψυρες - αυτο δεν σημαινει οτι θα σου εκανε αυτου του ειδους το προβλημα

 

Ολα αυτα που σου λεω τα εχω συναντησει στην πορεια μου ως τεχνικος και γιαυτο τα μοιραζομαι μαζι σου  :o

 

Ελπιζω να βοηθησα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks φίλε μου… μάλλον φορματ χρειάζομαι,, γιατί η μητρική έχει μόνο μια firewire και τη γείωση τη τσέκαρα και είναι μια χαρά…. Ακόμα το τροφοδοτικό είναι πολύ περισσότερα watt απ’ ότι χρειάζεται..…. πρέπει κάποια στιγμή να το πάρω απόφαση και να το κάνω :)..

 

Και η λογική αυτό λέει ότι τα ηχεία δεν παίζουν ρόλο αλλά είπα να ρωτήσω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις….. ;D

 

Thanks και πάλι…

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου