Προς το περιεχόμενο

Αναζητώντας τον ελαφρώς overdriven strat ήχο.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι εντάξει πλάκα κάνω ;)

 

Αλλά εδώ θα βρείτε ένα δικό μου κομμάτι με όντως ελαφρώς overdriven strat. Tο lead παιγμένο με δάχτυλα με κάποιες "αδέσποτες" εδώ κι εκεί και γενικώς ολίγον pop διάθεση.

 

Enjoy

 

or not.

 

small_things.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον τρόπο που παίζεις και τον ήχο που βγάζεις θα σου έλεγα οτι αυτό το πεταλάκι άστο "always on" καλύτερα... ;)

Έδωσε αυτό που έλειπε απο την προηγούμενη ηχογράφηση, χωρίς να βρωμίσει και πολύ τον ήχο...(εξάλλου έχεις και το volume knob αν θες να πας λίγο πιο clean ακόμα...)

 

...και άσε το τελείως "κλινικό καθαρό" μόνο για κανένα rhythm work... ;)

 

Περιττό να πω οτι μου άρεσε πολύ το κλιπ..

 

Εγω ίσως να είχα επιλέξει half tempo στα τύμπανα γι'αυτήν την ρυθμική κιθάρα και ίσως επίσης να χαμήλωνα λίγο αυτό το βάθος που ακούω στο ezdrummer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ αμφότερους.

 

Με τον τρόπο που παίζεις και τον ήχο που βγάζεις θα σου έλεγα οτι αυτό το πεταλάκι άστο "always on" καλύτερα

 

Αφού τελείωσα την ηχογράφηση σημείωσα τα settings των knobs, πράγμα που ουδέποτε έχω ξανακάνει (αν είναι δυνατόν, πού οδηγούμεθα; ;D)

 

Εγω ίσως να είχα επιλέξει half tempo στα τύμπανα γι'αυτήν την ρυθμική κιθάρα και ίσως επίσης να χαμήλωνα λίγο αυτό το βάθος που ακούω στο ezdrummer...

 

Για το half tempo δεν ξέρω αλλά όσον αφορά το βάθος συμπίπτουν τα γούστα μας. Την πρώτη φορά που το άκουσα, μετά το ανέβασμα, αυτό που σκέφτηκα αμέσως ήταν "γαμώτο πολύ βάθος στα drums". Γεγονός που με πάει σε μια άλλη σκέψη: Καλό θα ήταν να μην ανεβάζω πράγματα πριν προηγηθούν μια-δυο μέρες ακρόασης της τελικής μίξης.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το half tempo δεν ξέρω αλλά όσον αφορά το βάθος συμπίπτουν τα γούστα μας. Την πρώτη φορά που το άκουσα, μετά το ανέβασμα, αυτό που σκέφτηκα αμέσως ήταν "γαμώτο πολύ βάθος στα drums". Γεγονός που με πάει σε μια άλλη σκέψη: Καλό θα ήταν να μην ανεβάζω πράγματα πριν προηγηθούν μια-δυο μέρες ακρόασης της τελικής μίξης.

 

Το καλύτερο μάλλον είναι...

Γράφω, κάνω ένα πρώτο πρόχειρο μιξ....αφήνω το project για μια ολόκληρη μέρα χωρίς να το ακούσω καθόλου και την επομένη επανέρχομαι με φρέσκο κεφάλι και αυτί και με μια μεγαλύτερη λόγω της χρονικής αποχής αντικειμενικότητα σε οτι έχει να κάνει με τα εφε και την μίξη και αρχίζω τις επεμβάσεις - διορθώσεις...

 

Το βάθος στα τύμπανα στην αρχή νόμιζα οτι ήταν το room του ezdrummer αλλά μάλλον έχεις βάλει και κάτι άλλο απο πάνω?

 

Το route66 ακούσαμε?

Πόσο ανοιχτό ήταν το gain?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάθος στα τύμπανα στην αρχή νόμιζα οτι ήταν το room του ezdrummer αλλά μάλλον έχεις βάλει και κάτι άλλο απο πάνω?

 

Το route66 ακούσαμε?

Πόσο ανοιχτό ήταν το gain?

 

Αφού τα καταλαβαίνεις όλα μόνος σου (αυτοκράτορας) τι ρωτάς; :D

 

Το ezdrummer είναι στο default βάθος και από πάνω έχω βάλει ένα reverb του sonar που δίνει όγκο στο ταμπούρο.

 

Το route 66 με overdrive και compression ενεργοποιημένα σε πολύ mild settings. Drive και Volume στις 9:00, tone στις 7:00.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου