Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή humbuckers σε Jackson???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!!!Εχω μια Jackson με 2 passive humbuckers απο τη μανα της που ειναι Duncan Designed...

 

Σκεφτομουνα να τους αλλαξω με Seymour Duncan SH-8 invader (που ειναι επισης passive αλλα με πολυ υψηλο output)...Λυση οικονομικη κατα κυριο λογο... :roll: :roll:

 

Η αλλη λυση που σκεφτομουνα ειναι να τους αλλαξω με τους EMG-81/85 (active με πολυ υψηλο output)...Λυση που ειναι ακριβοτερη αλλα μηπως αξιζει??? :roll: :roll:

 

Ευπροσδεκτες και αλλες προτασεις απο πιο εμπειρους!! :idea:

 

Το θεμα ειναι : θα υπαρχει διαφορα αρκετη σε σχεση με τους Duncan Designed που εχω τωρα?? :?:

Αξιζει τον κοπο δηλαδη πιστευετε να κανω αυτη την αλλαγη ??(συμπεριλαμβανομενου του κοστους των μαγνητων..αλλα και της εργασιας που θα χρειαστει απο καποιον ειδικο για την τοποθετηση τους στην κιθαρα!!)

 

Τελος : οι EMG που ειναι active τι ακριβως μετατροπες θα χρειαστουν για να μπουν στην δικη μου κιθαρα...που δεν εχει καποιο ειδικο χωρο για τις μπαταριες τους... :?: :roll: :roll:

 

 

Υ.Γ. Η μουσικη που παιζω ειναι κυριως Slayer-Arch Enemy-Metallica κλπ. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Η μουσικη που παιζω ειναι κυριως Slayer-Arch Enemy-Metallica κλπ. :wink:

 

Αφού παίζεις μεταλ, μάλλον θα σου φανούν οκ οι νέοι μαγνήτες. Τώρα αν αξίζει είναι δικό σου θέμα και πόσα φράγκα θα σκάσεις στο μάστορα.

 

Υποθέτω ότι με τους active μαγνήτες θα χρειαστεί κάποιο σκάψιμο η κιθάρα σου.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υποθέτω ότι με τους active μαγνήτες θα χρειαστεί κάποιο σκάψιμο η κιθάρα σου.

 

Δεν ειναι απαραιτητο.......

 

Ναι θα δεις διαφορα ενωσε σχεση με τον seymour Duncan SH-8 invader ο οποιος δεν ειναι και οτι καλυτερο θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα emg ειδικα για τη μουσικη που λες οτι παιζεις

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υποθέτω ότι με τους active μαγνήτες θα χρειαστεί κάποιο σκάψιμο η κιθάρα σου.

 

Δεν ειναι απαραιτητο.......

 

Ναι θα δεις διαφορα ενωσε σχεση με τον seymour Duncan SH-8 invader ο οποιος δεν ειναι και οτι καλυτερο θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα emg ειδικα για τη μουσικη που λες οτι παιζεις

 

Ωραια λοιπον..κι εγω σε αυτη τη λυση εχω μαλλον καταληξει :wink: ...το set που εχω σταμπαρει ειναι το παρακατω :

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-186038.html

 

Μηπως ξερει κανεις να μου εξηγησει τι ακριβως κανει αυτο το Preamp Booster?? :?: Θα χρειαστει καποια περαιτερω μετατροπη στην κιθαρα?? :?:

(αληθεια σε τι τιμες κυμαινονται ''τα εργατικα'' σε τετοιου ειδους μετατροπες..αλλαγες μαγνητων με σκαψιμο ή χωρις σκαψιμο κλπ??)

 

Ιδου και η αναφορα στο επισημο site της EMG :

 

http://www.emginc.com/displayproducts.asp?section=Guitar&categoryid=6&catalogid=183

 

''The combination of the EMG-81 and EMG-85 along with the PA2 (20db gain booster) delivers maximum distortion for Kerry and Slayer's bone crushing tones''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το κόστος τοποθέτησης δεν έχω ιδέα.

Preamp Booster είναι ενας ενισχυτής σήματος. Υποπτέυομαι ότι είναι ενσωματομένος μέσα στους μαγνήτες. Δίνει μερικά db παραπάνω ένταση, φαντάσου σα να έχεις ενα πεταλάκι το οποίο χρησιμοποιείς μονάχα για ενίσχυση του σήματος.

 

Πάντως πολύ καφρίλα οι μαγνήτες που γουστάρεις... :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το θεμα ειναι :

1.θα υπαρχει διαφορα αρκετη σε σχεση με τους Duncan Designed που εχω τωρα?? :?:

2.Αξιζει τον κοπο δηλαδη πιστευετε να κανω αυτη την αλλαγη ??(συμπεριλαμβανομενου του κοστους των μαγνητων..αλλα και της εργασιας που θα χρειαστει απο καποιον ειδικο για την τοποθετηση τους στην κιθαρα!!)

3.Τελος : οι EMG που ειναι active τι ακριβως μετατροπες θα χρειαστουν για να μπουν στην δικη μου κιθαρα...που δεν εχει καποιο ειδικο χωρο για τις μπαταριες τους... :?: :roll: :roll:

4.Υ.Γ. Η μουσικη που παιζω ειναι κυριως Slayer-Arch Enemy-Metallica κλπ. :wink:

 

1. Δεν θα το έλεγα αρκετή... Θα το έλεγα τεράστια.

2. Ω ναι.

3. Έρχονται με τα δικά τους ποτενσιόμετρα που πρέπει να πάρουν την θέση των παλιών σου, για σκάψιμο δεν το συζητώ, σχεδόν αποκλείεται (αποκλείεται δηλαδή αλλά έτσι κρατάμε μια πισινή).

4.Εύγε...

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Δεν θα το έλεγα αρκετή... Θα το έλεγα τεράστια.

2. Ω ναι.

3. Έρχονται με τα δικά του ποτενσιόμετρα που πρέπει να πάρουν την θέση των παλιών σου' date=' για σκάψιμο δεν το συζητώ, σχεδόν αποκλείεται (αποκλείεται δηλαδή αλλά έτσι κρατάμε μια πισινή).

4.Εύγε...[/quote']

 

Ευχαριστω πολυ για τις λεπτομερεστατες απαντησεις!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω στην JACKSON EMG 81-60 και λένε. Έιναι πολύ απλό να τους βάλεις μόνος σου αρκει να πιάνουν λίγο τα χέρια σου μιας και έρχονται με πολυ ωραίσχεδιάγραμμα. Η κιθάρα ήθελε ελάχιστο σκάψιμο αλλά όχι στο βάθος αλλά στο πλάτος

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου