Προς το περιεχόμενο

Μια και λεγαμε για groove..


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο όρος Groove έχει διευρυνθεί στο βάθος του χρόνου...

 

Eως και τα early seventies σχεδόν οποιαδήποτε ψιλο-ροκ μουσική που παιζόταν χαρακτηριζόταν "groovy" (γιατί ήταν και λίγο :P), μετά ο όρος συνδέθηκε στενά με το funky feel... Μερικές φορές νιώθω ότι άλλο σημαίνει Groovy και άλλο Groove! (ίσως φταίει ο Austin Powers)

 

Σήμερα τείνουμε να προσδίδουμε groove σε οτιδήποτε δίνει έμφαση στον ρυθμό και ψιλό-βασίζεται σε πεντατονικές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Swing Feel στα όγδοα. Από εκεί ξεκινάει το πράγμα. Αν δεν έχεις αυτό, groovy δεν είναι. Όχι ότι είναι κακό ή καλό, απλώς δεν είναι.

 

Μπορείτε να κάνετε κι ένα πείραμα. Φτιάξτε ένα drum pattern χωρίς swing και ακούστε το. Κατόπιν βάλτε swing feel και παρατηρείστε πώς αρχίζει το κεφάλι να κουνιέται μόνο του.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swing Feel στα όγδοα. Από εκεί ξεκινάει το πράγμα. Αν δεν έχεις αυτό, groovy δεν είναι. Όχι ότι είναι κακό ή καλό, απλώς δεν είναι.

 

Μπορείτε να κάνετε κι ένα πείραμα. Φτιάξτε ένα drum pattern χωρίς swing και ακούστε το. Κατόπιν βάλτε swing feel και παρατηρείστε πώς αρχίζει το κεφάλι να κουνιέται μόνο του.

 

Μωρέ και straight δέκατα έκτα να είναι, άμα τό'χεις you shake everything you've got!... ;) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swing Feel στα όγδοα. Από εκεί ξεκινάει το πράγμα. Αν δεν έχεις αυτό, groovy δεν είναι. Όχι ότι είναι κακό ή καλό, απλώς δεν είναι.

 

Μπορείτε να κάνετε κι ένα πείραμα. Φτιάξτε ένα drum pattern χωρίς swing και ακούστε το. Κατόπιν βάλτε swing feel και παρατηρείστε πώς αρχίζει το κεφάλι να κουνιέται μόνο του.

Θα διαφωνήσω. Ναι μεν το swing/shuffle feel μπορούν να δώσουν ακριβώς το αποτέλεσμα που λες αλλά ένα κομμάτι μπορεί να γκρουβάρει ακόμα και αν είναι ίσιο. Το πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται είναι το 'Play Τhat Funky Music', αλλά υπάρχουν εκατοντάδες άλλα.

 

Ωραίο θέμα, και ανεξάντλητο. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, το να περιγράψει κάποιος με λόγια τι είναι γκρουβ είναι δύσκολο. Αν υπάρχει, το σώμα σου το καταλαβαίνει αμέσως. Αν λείπει, το καταλαβαίνει ακόμα πιο εύκολα...

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Longshadow και Haris

 

Όταν είπα για swing feel δεν εννοούσα απαραιτήτως τα drums/percussion. Μελωδικές γραμμές, μπάσο κλπ.

 

Το riff του play that funky music πχ, δεν μπορεί να swingάρει και περισσότερο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θα διαφωνήσω (δεν το' χει η μοίρα να συμφωνήσουμε σήμερα!). Το ριφ του PTFM μπορεί γίνει πολύ πιο σουινγκάτο, αλλά γενικά είναι ίσιο, κι αν έχει μια υποψία σουίνγκ είναι πολύ μικρή.

 

Άκου το κλιπ, όπου επίτηδες έκανα τη διαφορά απόλυτα αισθητή μεταξύ του εντελώς shuffle και του εντελώς sraight, ξέροντας ότι αν παιχτεί από ανθρώπους και όχι από μηχάνημα, υπάρχει περιθώριο απόκλισης από τα αυτά δύο άκρα.

Αλλά νομίζω ότι είναι σαφές ότι το straight είναι πολύ πιο κοντά στο κομμάτι.

 

Συμφωνώ όμως (επιτέλους!) ότι το swing feel μπορεί να δίνεται από τα άλλα όργανα και όχι απαραίτητα ή μόνο από τα τύμπανα. Κλασικό (αν και αντίστροφο) παράδειγμα, τα πρώτα rock n roll όπου πολύ συχνά οι ντράμερς έπαιζαν προς το swing (ως πρώην τζαζίστες), ενώ το πιάνο ή η κιθάρα έπαιζαν straight όγδοα (κι εγώ έσπαγα το κεφάλι μου να καταλάβω τι σκ… γίνεται!).

PTFM.mp3

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ και straight δέκατα έκτα να είναι, άμα τό'χεις you shake everything you've got!... ;) :)

 

Εβαλα το μετρονομο μου να μετραει παραλληλα με το κομματι. Πορισμα: ο μετρονομος μου χανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι θα διαφωνήσω (δεν το' χει η μοίρα να συμφωνήσουμε σήμερα!). Το ριφ του PTFM μπορεί γίνει πολύ πιο σουινγκάτο, αλλά γενικά είναι ίσιο, κι αν έχει μια υποψία σουίνγκ είναι πολύ μικρή.

 

Άκου το κλιπ, όπου επίτηδες έκανα τη διαφορά απόλυτα αισθητή μεταξύ του εντελώς shuffle και του εντελώς sraight, ξέροντας ότι αν παιχτεί από ανθρώπους και όχι από μηχάνημα, υπάρχει περιθώριο απόκλισης από τα αυτά δύο άκρα.

Αλλά νομίζω ότι είναι σαφές ότι το straight είναι πολύ πιο κοντά στο κομμάτι.

 

Έχεις δίκιο. Καμία σχέση με βαρβάτο swing feel. Βέβαια σε αυτά τα είδη μουσικής (disco, soul, funk etc), κανένας δεν παίζει απολύτως straight.

 

Μια εποχή που άκουγα πολύ τέτοια, είχα φάει τέτοιο ρυθμικό κόλλημα, που γκρούβαρα τα αρπίσματα σε μπαλάντες ;D. Είναι να μη σε χτυπήσει κατακούτελα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου