Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθάρας-Gibson sg ή PRS custom


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά ;D

Πρόκειται να πάρω κιθάρα πολύ σύντομα και είμαι μάλλον ανάμεσα σε 2 ,

gibson sg -standard μάλλον,δεν το έχω ψάξει πολύ...- και στην prs PRS 25TH ANNIVERSARY SE CUSTOM.

Ποιά η γνώμη σας όσον αφορά τις 2 κιθάρες και το αν είναι αρκετά καλές για τα λεφτά τους?Ας πούμε ότι η στο gibson sg μου κοστίζει κάπου στο 1000-ρικο και η prs περίπου στο 700-ρικο.

Έπαιξα πρόσφατα με την prs και ομολογώ ότι περίμενα να ενθουσιαστώ περισσότερο με μια κιθάρα στα χρήματα αυτα-τι γνώμη έχετε?

Έχω προβληματιστεί πάρα πολύ πάντως!! :o

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να σου πούμε κάτι εκτός απ'το μακρύ μας και το κοντό μας. Διαφορετικές εταιρείες, αρκετά διαφορετική φιλοσοφία κατασκευής, διαφορετική κατηγορία τιμής, διαφορετική χώρα προέλευσης (αν δεν έχω χάσει κάτι)...

 

Αν παικτικά/αισθητικά έχεις αποκλείσει διάφορες άλλες και καταλήγεις σε αυτές, μόνο κυνηγώντας και τις δύο στα μαγαζιά και παίζοντας όσο μπορείς θα κατασταλάξεις.

 

Οι όποιες δικές μας γνώμες έρχονται από χίλιες διαφορετικές μεριές, ποιό μπορεί να είναι το όφελος τους για σένα; Ορίστε, εγώ θα ρίξω γνώμη παρά ταύτα για να δω τί θα βγει:

Έχω πολύ καλή γνώμη για τις SE αλλά όχι άποψη για τους stock μαγνήτες τους, και στην κατηγορία SG (γενικώς και ανεξαρτήτως μάρκας) νιώθω όσο άνετα νιώθει ο ροφός στο βράχο του. ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν οι κιθάρες έχουν τελείως διαφορετικό μπράτσο, της 24ρας prs είναι σχεδόν

το μισό σε πάχος απο της sg, αυτό είναι τι πρώτο που πρέπει να σκεφτείς. Με τι

κιθάρα(ες) παίζεις τώρα, σε τι μπράτσα έχεις συνηθίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με μια Cort-η σειρά Χ.

Πιό λεπτό μπράτσο κι από την PRS!!

Πιστεύω αν αξίζει θα συνηθίσω ένα μεγαλυτερο φυσικά

(ασχετο)

Άλλα τα μάτια του λαγού κι άλλα του ροφού :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πιαρες έπαιξες, την εστζι δεν την τίμησες ακόμη;

 

Όταν έχεις δοκιμάσει και τις 2 θα καθαρίσει αρκετά το τοπίο αφού όπως σου είπαν δεν έχουν και πολλές ομοιότητες αυτές οι κιθάρες.

 

Επίσης η πιαρες έχει και τρέμολο που είναι η μεγαλύτερη διαφορά πιστεύω ανάμεσα σε αυτές τις κιθάρες 

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις καμια απο τις 2........

δεν εχουν ποιοτητα, και σε 3 μηνες το πολυ θα τις δωσεις..

Να εισαι καλα!

 

Οσοι εχουν κρατησει sg standard πανω απο 3 μηνες κερδιζουν λουκουμι? Γιατι βλεπω πολλους εκει εξω, αρκετους γνωστοτατους παικταραδες που μια χαρα ποιοτικη τη βρισκουν την κιθαρα.

 

Δεν ειναι αναγκη να πας σε high-end εξοπλισμο για να εχεις καλο ηχο και να μπορεις να παιξεις. Τη σημερον ημερα, με τον εξοπλισμο που κυκλοφορει στην αγορα, αν δεν μπορεις να βγαλεις καλο ηχο με μια κιθαρα των 500 ευρω και ενα αξιοπρεπη λαμπατο ενισχυτη, ισως πρεπει να δοκιμασεις κανα αλλο αθλημα.

 

Ειπαμε, ωραιος και αγιος ο ακριβος εξοπλισμος, αλλα οχι και απαραιτητη προυποθεση για να παιξεις μουσικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν δεν μπορεις να βγαλεις καλο ηχο με μια κιθαρα των 500 ευρω και ενα αξιοπρεπη λαμπατο ενισχυτη, ισως πρεπει να δοκιμασεις κανα αλλο αθλημα.

 

 

precisely... by the way εγώ κρατησα μια sg άνω απο 10 χρόνια και δεν θα την άλλαζα αν δεν πήγαινα σε κλασσικό ήχο srat.. κερδίζω το λουκούμι  ;D ;D ;D ????

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου