Προς το περιεχόμενο

Engl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος γνώμη για τους Engl είμαι μεταξύ ενός combo Sovereign και μιας κεφαλής Powerball.O Sovereign με 1χ12 celestion vintage 30 και με τον Powerball μια καμπίνα 2χ12 με ίδια ηχεία.Και κάτι άλλο εάν τελικά προτιμήσω την κεφαλή τα 2χ12 να τα παρω σε οριζόντια διάταξη ή σε κάθετη ξέρει κάποιος τις διάφορες μάλιστα στην κάθετη διάταξη η καμπίνα είναι Slanted απ' ότι λέει το site της Engl.Επειδή έχω γύρω στα 2000 euros για ενισχυτή και θέλω εάν βέβαια αυτό γίνεται να πάρω κάποιον με τον οποίο να μπορώ να παίζω όσο το δυνατόν περισότερα είδη μουσικής μπορείτε να προτείνετε κάτι?

Στα υπόψιν ότι είμαι ερασιτέχνης τα χρήματα βγαίνουν δύσκολα όπως όλοι ξέρουμε και θέλω πάλι εάν γίνεται αυτό που θα πάρω να το "παντρευτώ" για τη υπόλοιπή μου ζωή χωρίς να παραβλέπω ότι τα "διαζύγια" μεταξύ οργάνων και κιθαριστών βγαίνουν εύκολα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειπες πως θες να παιζεις διαφορα ειδη μουσικης δεν ξερω μηπως ο powerball ειναι πολυ προσανατολισμενος προς το metal .πχ για τζαζ δεν θα κανει,δεν ξερω αν κανει και για blues...

 

οσον αφορα τον steve morse ,ποτε ηρθε;να υποθεσω με τους deep purple ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τον Morse είναι ότι παίζει με το top μοντέλο της εταιρείας τον Special Edition που έχει γύρω στα 3000 euros :cry: όχι βέβαια ότι εάν είχα τον ίδιο θα ακουγόμουν σαν τον Morse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με τον Morse είναι ότι παίζει με το top μοντέλο της εταιρείας τον Special Edition που έχει γύρω στα 3000 euros :cry: όχι βέβαια ότι εάν είχα τον ίδιο θα ακουγόμουν σαν τον Morse.

 

οχι μωρε μην το λες.απλα κοστιζει πολυ γιατι εχει πολλα και διαφορα πανω του.σε θεμα κατασκευης και "ποιοτητας" ηχου αν θες,δεν νομιζω να εχει διαφορα απο το powerball

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σορρυ που πεταγομαι μεσα στη μεση...

 

Αλλα επειδη δεν εχω δοκιμασει ενγκλ, τι στυλακι ειναι? Φεντερ? Μαρσαλ?

 

Δηλαδη για κλασσικο ροκ 60/70ς κανουν? Εβλεπα το μοντελο του Μπλακμουρ και τον Παουρμπαλ/Φαιρμπολ . Επισης αναρωτιεμαι εαν τους εχει ανοιξει κανεις να τους δει πως ειναι απο μεσα, και το πως παιζουν σε χαμηλη ενταση με χοτπλεητ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον θαντερ κομπο.ειναι πολυ καλος για hard rock ,rock και metal (οχι ομως πολυ βαρυ).μπορεις ανετα να παιξεις και μπλουζ χωρις ομως να ειναι και τελειος για αυτο το ειδος.ο ηχος του ειναι αρκετα κοφτερος και τραχης.οσον αφορα αν μοιαζει περισσοτερο με μαρσαλ η μεσα μπουγκι κτλ θα ελεγα πως βρισκεται πιο κοντα στον μαρσαλ ηχο,χωρις να λεω πως μοιαζουν και ιδιαιτερα.

τα καθαρα του ειναι πολυ καλα,αλλα θα μου αρεσε να εχει πιο παχυ ηχο,αυτο ομως ειναι προσωπικη εκτιμηση.

 

πιστευω πως ειναι μια χαρα για 70s ροκ αν και δεν εχει βιντατζ ηχο.τον εχω ανοιξει τον δικο μου και μου φαινεται καλοφτιαγμενος και καλα "τακτοποιημενος".σε γενικες γραμμες για τα λεφτα του ειναι ενας πολυ καλος ενισχυτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οσον αφορά τις καμπίνες βλέπω στο site της Engl τις 2χ12 με μια βασική διαφορά, εκτός από τα ηχεία βέβαια που είναι ή vintage 30 ή vintage 60 της Celestion,η διαφορά είναι ότι υπάρχει μια καμπίνα με τα 2χ12 κάθετα τοποθετημένα και slanted και η δεύτερη έχει τα ηχεία τοποθετημένα κανονικά δίπλα δίπλα στο έδαφος.Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει τι διαφορές μπορεί να έχουν στον ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου