Προς το περιεχόμενο

Ισορροπια στο κάθισμα


BlackScorpio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι φιλτατοι δε μπορω να κρατησω την ισορροπια μου οταν παω να παιξω bass και hihat ταυτοχρονα? Και δε μιλαω για οταν ειμαι μεθυσμενος. Εκει ξερω τι φταιει... ;D ;D ;D

Εχω κατι? Τι μου συμβαινει?????

 

Η drums είναι ένα όργανα κατεξοχήν ισορροπίας. Χωρίς ισορροπία δεν έχεις κάνει τίποτα. Ακόμα και οι ανάσες παίζουν σημαντικό ρόλο να σού δώσω να καταλάβεις. Πρέπει να είσαι χαλαρός να κάνεις αρκετό practice και στη συνέχεια να δουλέψεις τα κομμάτια που λες ότι έβγαλες.

 

Πρώτα χτίζουμε και μετά χρωματίζουμε.  ;)

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ειναι καλο το καθισμα μου? Ειναι αυτο που μου ηρθε πακετο με την Premier Olympic... :'( :'( :'( Χαλια ειναι και κουνιεται σα μεθυσμενο...Ειδικα εκει που δενει η βαση με τον κορμο του καθισματος. Το βιντεακι το εχω δει αρκετες φορες και εχω προσπαθησει στη πραξη αυτα που λεει... Αρα κατι μου λεει οτι εχετε και οι 2 ενα (μεγαλο) δικιο... Παμε για καθισμα λοιπον... Μεσα σε ολα τα αλλα! ;D

 

το πρόβλημα στην ισσοροπια ειναι το καθισμα σου. πως να εχεις ισσοροπία αν δεν ειναι σταθερο το κάθισμα...? και που να δεις πλάκα αν παίξεις διπεταλο με αυτο το καθισμα...θα κουνιέσαι σα να εχει φάει μοτέρ πλυντηρίου ρούχων ή ελατήρια  ;D

 

το επόμενο θα ειναι πολύ ενοχλητικοί πόνοι στη μέση κατι το οποιο απότι ειδα ξεκινησε ήδη

 

Είναι πιο πολύ θέμα συνήθειας και όχι στάσης. Στην αρχή όλοι το έχουμε αυτό το πρόβλημα. Με τον καιρό, το σώμα θα μάθει να ισορροπεί μόνο του.

Το κάθισμα, αφού λες ότι κουνιέται τόσο πολύ, αλλάξε το οπωσδήποτε. Σε κάνα μήνα ακόμα, με το ίδιο κάθισμα, θα έχεις πρόβλημα με μέση/πλάτη.

 

Φιλε sent ηδη νιωθω ενοχλησεις στη μεση... Μου εχει φυγει ο πατος για να βγαλω αυτα τα κομματια και αν συνεχισω ετσι με βλεπω να παιζω ξαπλωμενος...  ;D ;D ;D ;D

 

εγω πηρα ενα pearl με πλατη παρα πολυ καλό αλλά μου πηγε και 280 ευρω...χαλάλι του όμως

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε, καθε γνωμη και κριτικη-καλοπροαιρετη βεβαια-, οπως πιστευω ειναι η δικη σου, ειναι δεκτη. Τα κομματια που ανεφερα, δε νομιζω οτι τα εχω βγαλει, τα εχω οντως βγαλει. Απλα εκατσα και τα επαιξα. Τα ηχογραφησα, με κινητο βεβαια, και τα "εβαλα" πανω στα original, βγαζοντας ενα αρκετα καλο αποτελεσμα. Δες το και αλλιως. Δε γνωριζω κανεναν απο εδω μεσα για να το παιξω καποιος. Δεν εχω να κερδισω κατι. Αυτα λοιπον και διαφορα αλλα μου εχουν βγει σχετικα ευκολα. Και αν το καλοσκεφτεις, δεν εχουν και καμια ιδιαιτερη τεχνικη...

 

Αρχηγε ηρεμησε λίγο. Για να καταλαβεις πως τα εχεις "βγαλει" πηγαινε σε ενα στουντιο να ηχογραφησεις και ακουσε τα μετα. Θα βαλεις τα κλαματα.

 

Βγαζω ενα κομματι δε σημαινει παιζω του πα  του του πα

 

Σημαινει εχω καλο timing καλες και ομοιομορφες  δυναμικες σταθερο χτυπημα κλπ

 

Ειναι πραγματικα αδυνατον να εχεις ολα αυτα σε ενα μηνα.

 

Η τεχνικη Clive Burr ειναι αρκετα αξιολογη και θα πρεπει να κανεις πολυ practise για να την αποκτησεις.

 

Δε τα λεω για να σου την πω (δε θα κερδισω κατι αλλωστε) απλα ειναι μια αποψη που εχουν πολυ οταν ξεκινανε καποιο οργανο, να πιστευουν οτι αρκει να παιξουν 5 σολ ογδοα ή μποτα ταμπουρο σε τεταρτα και τοτε εβγαλαν το κομματι. Βγαζω το κομματι εχει να κανει περισσοτερο με το ΠΩΣ παιζω αυτο που παιζω.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ hwept, δεν ειπα οτι εβγαλα το κομματι οπως ο Clive, αλλα αξιοπρεπως ετσι ωστε οταν το ακους να μη κλεινεις τα αυτια σου απο το θορυβο. Με καλους χρονους σταθερα χτυπηματα και ικανοποιητικο αποτελεσμα. Προερχομαι απο οικογενεια drummer, ο πατερας μου χρονια επαιζε στη Μποεμισσα και σε αλλα μαγαζια και ο θειος με τον Demmi Rousso. Αρα αποκλειεται καποιος να εχει το ρυθμο μεσα του και απλως να θελει εξασκηση για να μη μεινει μονο εκει? Beeros ασε φιλε, προσπαθησα να παιξω διπεταλο με heel up και περιτο να σου πω οτι πηγα καποιες φορες να φιληθω με τα tom...  ;D ;D Και η μεση μου δεν ειναι στα καλυτερα της εδω και 3-4 μερες... Καθισμα επειγοντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ hwept, δεν ειπα οτι εβγαλα το κομματι οπως ο Clive, αλλα αξιοπρεπως ετσι ωστε οταν το ακους να μη κλεινεις τα αυτια σου απο το θορυβο.

 

Καλα αυτο θα ελειπε να το εβγαζες οπως αυτος. Τοτε θα  ησουν παιδι θαυμα. Που  ξέρεις οτι δε θα κλεισω τα αυτια? μπορει και να τα κλεινω. Τα πάντα ειναι σχετικα (δες και παρακατω).

 

 

Με καλους χρονους σταθερα χτυπηματα και ικανοποιητικο αποτελεσμα.

 

Ικανοποιητικο αποτελεσμα για ποια χρήση?

 

Ικανοποιητικο για να πορωθεις σπιτι σου?

Ικανοποιητικο για να πορωσει και ενα φιλο σου?

Ικανοποιητικο για να κανεις μια μετρια μπαντα και να παιζετε στο γκαραζ  σου ?

Ικανοποιητικο για να κανεις μια καλη μπαντα και να πληρωνει ο κοσμος να σε ακουσει?

Ικανοποιητικο για να μπορει να ηχογραφησθει για ένα δίσκο?

Ικανοποιητικο για να πας για audition στους maiden οταν φυγει ο πλακουτσομυτης?

 

καταλαβαινεις οτι υπαρχουν πολλα ειδη "ικανοποιητικου" τα οποια ενδεχεται να απεχουν πολυ μεταξυ τους

 

Προερχομαι απο οικογενεια drummer, ο πατερας μου χρονια επαιζε στη Μποεμισσα και σε αλλα μαγαζια και ο θειος με τον Demmi Rousso. Αρα αποκλειεται καποιος να εχει το ρυθμο μεσα του και απλως να θελει εξασκηση για να μη μεινει μονο εκει?

 

Αυτο το "εχω το ρυθμο μεσα μου " ειναι λιγο μεταφυσικο, και με τη μεταφυσικη δε τα παω καλα... Αυτο που ξερω ειναι οτι οι δυναμικες, η τεχνικη κλπ αποκτωνται αν στρωσεις κ#λο στο σετ. Αυτο ειναι το βασικο.

 

Εκει επικεντρωσου, και εχε υπ οψιν οτι η προοδος ερχεται με τον καιρο. Μη περιμενεις να παιζεις παπαδες σε 5 μηνες γιατι απλα δεν γινεται και κινδυνευεις σοβαρα με μυικους και αλλους τραυματισμους. Εχε υπομονη και παρε τα πραγματα απο την αρχη Η-ΡΕ-ΜΑ.

 

Ειναι τετοια η φυση του οργανου που καποια πραγματα ερχονται με τον καιρο. Αν πας να παιξεις blast η πολυ γρηγορα sigle strokes η δικαση στο 200 κλεισε απο τωρα ραντεβου με ορθοπεδικο (ή μηπως ορθοπαιδικο?)

 

Καταλαβαινω οτι μαλλον εισαι νεος σε ηλικια και μες την κ@υλ@, αλλα cool αρε λιγο και μην ξεχνας οτι ολοι αυτοι οι drummer που ακους δεν εγιναν οτι εγιναν εν μια νυκτι.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ικανοποιητικο για καποιον που παιζει 1 μηνα μονο. Αν θες απαντηση ομως στο ακριβες ερωτημα σου, για τα 3 πρωτα... Ρε συ δε τρεφω αυταπατες, ξερω οτι θελει πολλη δουλεια για να πετυχεις κατι καλο, ειδικα σε αυτο το οργανο. Δε περιμενω να παιζω παπαδες και δικαση στα 700bpm σε 5 η σε 15 μηνες. Αργα αργα θα φτιαξω την τεχνικη που θελω μεχρι εκει που φτανουν οι ικανοτητες μου. Με τον καιρο βεβαια και με practise. Και μικρος δε θα ελεγα οτι ειμαι. Πριν λιγες μερες τα πατησα τα πρωτα -αντα. Για να καταλαβεις ακριβως ομως τι θελω να σου πω σου δινω το εξης παραδειγμα... Καποιος που παιζει αρκετο καιρο και λεει οτι μετα κοπων και βασανων εβγαλε το nothing else matters μετα απο 3-4 μηνες practise, εγω το εβγαλα σε 2 μερες... Ολο παιγμενο αψογα... Δηλαδη εγω χωρις επαφη ποτε με το αντικειμενο ειμαι πολυ καλυτερος απο καποιον που ξεκινα να μαθαινει τωρα τυμπανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην εχω να πω οτι εχω κι εγω μια premier cabria PK και το καθισμα μου παρουσιαζει ακριβως το ιδιο προβλημα..δηλαδη συνεχεια σφιγγω το συνδεσμο αναμεσα σε καθισμα και βαση και ολο χαλαρωνει απο μονο του..εχω κι εγω το ιδιο προβλημα ισσοροπιας αλλα πιστευα οτι ειναι θεμα εξασκησης μιας και ειμαι κι εγω αρχαριος (9 μηνες περιπου)..δεν ειναι απιθανο να βγαζει προβληματικα καθισματα η premier παντως..εγω θα συννεχισω να σφιγγω το συνδεσμο γιατι δυστυχως λευτα για νεο καθισμα δεν περισσευουν..

 

...τωρα οσον αφορα τα σονγκ που εβγαλες σ ενα μηνα πραγματικα μου φαινεται κι εμενα πολυ βουνο..και μαλιστα ανεφερες 3 κομματια που απ οτι ξερω δεν ειναι και απο τα πολυ απλα..μια ερωτηση επειδη ειπες οτι ειχες συγγενεις μουσικους...ηξερες νοτες και τα σχετικα απο πριν ή μεσα σε αυτον το μηνα εμαθες και να διαβαζεις παρτιτουρες?εδω το for whom the bell toolls ειναι γραμμενο στις πιο πολλες παρτιτουρες που το βρισκω στο guitar pro σε εξηκοστα τέταρτα..εγω προσωπικα δυσκολευομαι να το διαβασω και να το παιξω με μετρονομο..

 

 

..εχουμε μια μπαντουλα με 4 φιλους σε εντελως ερασιτεχνικο επιπεδο..μονο για παρτη μας...και ενα χωρο που τον εχουμε κανει στουντιο μιας και ειμαστε απο επαρχια εκτος πολεως και παιζουμε μεχρι οτι ωρα γουσταρουμε...πριν απο 9 μηνες λοιπον μολις ξεκιναγαμε ειχαν ερθει κατι φιλοι να μας δειξουνε 5 πραγματα οντας πιο εμπειροι..και μας παιζανε paranoid...εμεις ως ασχετοι και μουρλαμενοι σαμπαθακιδες που ημασταν μονο και μονο που ακουγαμε το ρυθμο λεγαμε ποπο τι παιζουνε οι τυποι..παπαδες..τωρα μολις 9 μηνες μετα λεμε..''τα παιδια ειναι για κλοτσες''...ουτε να διαβασουνε μια παρτιτουρα δεν ξερανε..παιζανε οτι πιανανε με το αυτι..οτι να ναι..

 

...ηχογραφησε αυτα που παιζεις και ακουσε τα μετα απο ενα χρονο και θα καταλαβεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχουν καποιοι κανονες οσων αφορα το πως φτιαχνεις το σκαμνι σου σε σχεση με το σωμα σου.. Καραρχην καθομαστε παντα στην ακρη του σκαμνιου..πανω στα κοκκαλα τησ λεκανης.

Ο κανονας λεει..οτι πρεπει..οταν καθεσε και εχεις τα ποδια σου πανω στα πεταλια...με τισ φτερνες κατω..να σχηματιζουν τα γονατα σου μια γωνια περιπου...75 80 μοιρων..ουτως ωστε οταν σηκωνεις τις φτερνες σου..να σχηματιζεται μια ορθη γωνια...

Αν καθεσε πολυ ψηλα σπαταλας επιπλεον ενεργεια για να χτυπησεις τη κασσα..και αν καθεσε πολυ χαμηλα καθε φορα που σηκωνεις το γονατο για να χτυπησεις βγαινεις off balance

ελπιζω να βοηθησα..

ο superfunk νομιζω σου εκανε ποστ ενα βιντεακι που ειναι σουπερ για αυτο που ζητας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο στήσιμο πιστεύω ότι χάνεται πολλές φορές το παιχνίδι. Αυτό με το κάθισμα που αναφέρει ο Βαγγέλης είναι πολύ σωστό. Υπάρχουν κάποιοι κανόνες (ο βαγγέλης τους ξέρει καλύτερα) για το τι ύψος πρέπει να έχει το κάθισμά σου, το οποίο (υψος) εξαρτάται άμεσα απ' το δικό σου ύψος, απ' τα πόδια σου.

Θα παρατηρήσουμε πολλές φορές σε Lives ή και σε πρόβες ότι κουραζόμαστε πιο εύκολα απ' ότι άλλες φορές. Έχει να κάνει καθαρά με τη στάση του σώματος και την ισορροπία του καθίσματος.

Προσοχή λοιπόν, γιατί όλο αυτό θα το πληρώνουμε μια ζωή.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Να το πω ωμά:

Καλύτερα να τα σκάσεις τώρα να πάρεις ενα καρεκλάκι της προκοπής (τι να σκάσεις δηλαδή, αυτά που κυκλοφορούν απο 80-130ε είναι τέλεια) παρά να τα σκάς σε λίγα χρόνια σε γιατρούς και έμπλαστρα...

Το σώμα πρέπει να παραμένει σταθερό με ίσια την πλάτη στο ύψος που προανέφεραν οι συνάδελφοι οτι και όπου και αν παίζουμε.

Παιδιά το κάθισμα και η στάση είναι πολύ σοβαρή υπόθεση μην το υποτιμάτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου