Προς το περιεχόμενο

Κάρτα FireWire σε USB ή eSata ή Express Card?


riviera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά,

ξέρει κανένας εάν υπάρχει τρόπος να συνδέσεις (μέσω adaptor ή hub ή όπως αλλιώς) μια

Firewire κάρτα ήχου σε είσοδο eSata ή USB 2.0?

 

Έχω την Focusrite Saphire, πέθανε το laptop μου και δεν βρίσκω καινουργιο με Firewire, σε λογική τιμή.

Επίσης για κάποιο λόγο δεν εμπιστευομαι τα Express Cards (έχει κάποιος εμπειρία απο τέτοιο setup?)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας παιδιά,

ξέρει κανένας εάν υπάρχει τρόπος να συνδέσεις (μέσω adaptor ή hub ή όπως αλλιώς) μια

Firewire κάρτα ήχου σε είσοδο eSata ή USB 2.0?

 

Έχω την Focusrite Saphire, πέθανε το laptop μου και δεν βρίσκω καινουργιο με Firewire, σε λογική τιμή.

Επίσης για κάποιο λόγο δεν εμπιστευομαι τα Express Cards (έχει κάποιος εμπειρία απο τέτοιο setup?)

 

Ευχαριστώ!

 

Γεια χαρα φιλε,

Μόλις συνηδητοποίησα ότι αντιμετοπίζω και εγω το ίδιο πρόβλημα με το δικόσου. Πριν λίγες μέρες απέκτησα ένα dell inspiron 15r i5 στα 2,53 και έκπληκτος διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει firewire slot όπως εσφαλμένα νόμιζα ότι είχα επιβεβαιώσει πριν την αγορα. H ίδια η dell (tech support) δεν μπορεσε να δώσει κάποια λύση - και μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αυτό, μιας που έχει κατασκευάσει η ίδια firewire to usb adaptor. Παντως υπάρχει γενικότερα ελπίδα και μάλιστα σε πολύ χαμηλή τιμή:

http://search.eim.ebay.gr/?Query=usb%20to%201394

To θέμα είναι πόσο αξιόπιστη λύση μπορεί να είναι αυτη? Σίγουρα απο θέμα ταχύτητας δεν υπάρχει πρόβλημα μιας που η ανάγκη των 16 καναλιων εγγραφής ήχου σε 24/48 δεν απαιτουν πάνω από 30 Mbps ταχύτητα (και πολλά λέω...). Το πρόβλημα -αν υπάρχει- είναι με τη συμβατότητα... Αλήθεια, γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό ρε παιδια? Προσωπικά σκοπεύω να αγοράσω κάρτα με 16 Ιn realtime για εγγραφη live. Μη την παραγγείλω και μου είναι άχρηστη... Any help would be appreciated guys!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου