Προς το περιεχόμενο

θυμαστε στιχους τραγουδιων ?


black_sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστο σε βρησκω Σαντσο !!!  Καθε τραγουδι ειναι μια ιστορια που για να την μεταφερουμε σωστα πρεπει πρωτα να την καταλαβουμε....

 

Εγω με τα Ελληνικα ασματα δεν εχω κανενα θεμα και ευτυχως δυστηχως μου καθονται αμεσως στο μυαλο.

Τον τελευταιο χρονο που ξαναμπηκα σε μπαντα μπλουζοροκ εχω ενα μικρο θεματακι με τους στιχους αλλα ειναι πιστευω ξεκαθαρα λογο χρονιας αποχης χαχαχα...Αλλα με τον παραπανω τροπο ολα ξεκαθαριζουν ποοοολυ γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι απ'εξω το Lady In Black, αλλά δεν θυμάμαι το trooper που το έχω ακούσει 100άπλσιες φορές παραπάνω απ'το προηγούμενο.

Θέλω γιατρό? ;D

 

Πέρα απ'τη πλάκα, ούτε εγώ θυμάμαι και πολλά απο στοίχους (και αν χρειαστεί έχω...το αναλόγιο χαμηλά και με δυνατό φως λόγο "σταρβάρας" ;D ), λόγο του οτι εστιάζω στην κιθάρα πρώτον και δεύτεον έχω τραγουδιστή, οπότε δεν το έχω και πολύ άγχος να θυμάμαι στοίχους.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι απ'εξω το Lady In Black, αλλά δεν θυμάμαι το trooper που το έχω ακούσει 100άπλσιες φορές παραπάνω απ'το προηγούμενο.

Θέλω γιατρό? ;D

Να σου συστήσω έναν  ;D

Προσωπικά πάντα άκουγα και θυμόμουν στίχους από κομμάτια που μου αρέσαν, γι αυτό και με τραβούσαν πολλές φορές μπάντες με διαφορετικό και ιδιαίτερο στίχο (αλλά με ενίοτε πιο αδιάφορη μουσική). Εξυπακούεται ότι δεν είναι εντελώς απαραίτητο να είναι 'ψαγμένος' ο στίχος σε ένα κομμάτι για να μου αρέσει - αρκεί να μην είναι κιτς (για τα δικά μου γούστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

And when i'm dead and gone and snow's puring down,

i'm burried and covered peacefull under millions of stars

 

cold winter nights cold winter dreams

reflecting the sound of my heart

is my taste of freedom

 

τσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ !!!!

μπράβο μου, εύγε μου, φτου μου

και ξανά τσσσσσσσσσσ.................

 

ελα μωρη Acceptαρααααααααααααααααα :)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσπαθήσεις να παίξεις μπάσο, να προσπαθήσεις να μην φαλτσάρεις, να ακούς τη μπότα πίσω σου, να προσέχεις και τους δίπλα σου και το κομμάτι στιχουργικά να μη σου κάνει κλικ με τίποτα. Που να θυμηθείς στίχους;

Αντε να τραγουδήσεις και κανα Dylan  :o

 

Αμα έχει στιχουργικά στακάτο ρυθμό, έχει ειρμό και το γουστάρεις, είναι πολύ καλύτερα.

Η εξάσκηση βοηθάει στο να επιλέγεις πότε τραγουδάς χωρίς να σκέφτεσαι τι είπες. Μηχανικά.

 

Αλλά πρέπει να υπάρχουν τεχνικές που θα εφαρμόζουν οι ηθοποιοί. Κάποτε (πριν πολλάαα χρόνια) κάτι μου λεγε ένας φίλος ηθοποιός, ανάμεσα σε κουβέντες για τεχνικές αναπνοών και Στανισλάφσκι αλλά μέσα στο Groovy με κάτι βότκες στο μυαλό και κορίτσια στα μάτια, τι να θυμάμαι τώρα.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και τους στίχους βέβαια...π.χ. άντε να θυμάται κανείς το Come Together ή το I am a Walrus... ;D

EDIT: H το Babe I'm on Fire του Cave :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση πως κάποιοι από εμάς παραδίνουμε σημασία στη μουσική και χάνουμε στον στίχο. Με δέος παρακολουθώ τον κόσμο που σιγοτραγουδάει στις συναυλίες... :'(

 

έτσι ακριβώς. Υπάρχουν τραγούδια που έχω ακούσαι κι έχω γρατζουνίσει δεκάδες φορές και θυμάμαι το 10%

 

Παντως το να τα παίζεις σε κόσμο βοηθάει. Αυτά που λέω στη δουλειά γενικά τα θυμάμαι χωρίς σκονάκι :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου