Προς το περιεχόμενο

Korg TR και sampling - τι χρειάζεται;


miglis-mrc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν υπαρχει λογισμικο που να μετατρεπει το σαμπλ σε ρομ wave ε τοτε  κατι βρωμαει..η ο εμεις αρμενιζουμε στραβά ή στραβος ειναι ο γιαλός......

 

Όχι σε ROM φίλε μου. Σε KMP, KSF μήπως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ..Εστω  οτι γινεται η μετατροπή αυτή.  Το ΤΡ ομως δεν εχει κενες θύρες για εισαγωγή νέων ήχων-samples.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ..Εστω   οτι γινεται η μετατροπή αυτή.  Το ΤΡ ομως δεν εχει κενες θύρες για εισαγωγή νέων ήχων-samples.

Παίρνει SD card το όργανον... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω πως παιρνει sd .το οργανο το εχω στην κατοχη μου απο τις πρωτες μερες κυκλοφορίας του εχοντας φάει χρόνο σε προγραμματισμό.

 

οταν λεω για κενες θύρες για εισαγωγή νέων ήχων-sample ,εννοώ την επιλογη που εχουμε στο sound design menu. Στην επιλογή κυματομορφής έχουμε να κάνουμε μονο με τις υπάρχοντες ή με τα samples που βρίσκονται στη ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γι' αυτό το λόγο υπάρχει η RAM για να φορτώνεις τα samples.

Με το save all αποθηκεύεις τα πάντα, μαζί και τα δείγματα και όταν ανοίγεις το όργανο κάνεις ένα load και φορτώνονται όλα κανονικά.

Η κάρτα exb-smpl υπάρχει για να ηχογραφήσεις δείγματα στο όργανο και για να τα επεξεργαστείς. Μετά έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να τα φορτώσεις στη RAM για να μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις σαν OSC στα programs.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... το έψαξα λίγο και φαίνεται ότι όντως μπορείς να φορτώσεις δείγματα από τη smartmedia χωρία την κάρτα. Απλά δεν μπορείς να τα επεξεργαστείς (στο Korg).

 

Πολύ καλή φάση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω μετα απο αυτη τη κουβέντα ψάχτηκα παραπάνω στο θέμα .το εγχειρίδιο δεν το αναγράφει ξεκάθαρα (προφανως τους συμφέρει) οποτε μπορουμε να φορτώσουμε τα σαμπλς . 

 

παιρνω πισω το γαιδουρινό ποστάρισμα περι exb smpl .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια βρικα μια 32 ραμ μεταχιρισμενη με 50 ευρω ειναι πολλα?

Στο Ebay βρίσκεις εύκολα τα 64 Mb (δύο dimms των 32 έκαστο) γύρω στα 30 δολλάρια μαζί με μεταφορικά. Άρα μάλλον πολλά σου ζητήσανε.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου