Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις ενα διακόπτη με 9 επαφές, διαφορετικά θα πρέπει να ενεργοποιείς και τους δύο διακόπτες ταυτόχρονα που δεν έχει νόημα.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρέπει να χρησιμοποιήσεις ενα διακόπτη με 9 επαφές, διαφορετικά θα πρέπει να ενεργοποιείς και τους δύο διακόπτες ταυτόχρονα που δεν έχει νόημα.

Μηπως μπορεις να με βοηθησεις με ενα σχεδιακι ή ζηταω πολλα?

Ή για πιο ευκολα πες το μου με εντολες...π.χ. η 560ohm στο 1c κ.λ.π.

??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας φιλοι! Εχω φτιαξει εδω και λιγο καιρο νο noiz overdrive και ολα καλα εξ' αρχης. Τωρα ψαχνομαι να του κανω κανα mod και θελω να του κανω αυτο με το διακοπτη και τα led του Babtua στη σελιδα 48 του παρων θεματος, αλλα εχω κολλησει...ως ασχετος δεν ξερω πως να βαλω το διακοπτακι.

Εχω κανει μια επεξεργασια στο αρχικο σχηματακι και θελω βοηθεια αν ειμαι λαθος(που θα 'μαι).

Επισυναπτω την εικονα, να ειστε επιεικεις ;D ;D ;D

 

Πάνε σελίδα 22 athenap έχει ένα σχέδιο με διακοπτάκι για διόοδυς και led.

Απλά αν βάλεις ή αν έχεις gain pot μην αλλάξεις τον c2 όπως το έχει στο μεσαίο από το ποντεσιόμετρο γιατί είναι λάθος.

Κράτα τον κανονικά όπως το αρχικό σχέδιο .

 

Δείχνει και footswitch με 9 επαφές για το led το άλλο καλώδιο που είναι στη μέση,τέρμα δεξιά και κάτω απο το led είναι γείωση.

 

Καλή μόντα. ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω kbasilis ειναι κατατοπιστικος ο τροπος του athenap.

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι περι led...τι χρωμα να βαλω για καλυτερο ηχο, γιατι το καθενα ειναι διαφορετικο, απο τα κοκκινα στα 1.8v μεχρι τα μπλε στα 4.6 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω kbasilis ειναι κατατοπιστικος ο τροπος του athenap.

Κατι αλλο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι περι led...τι χρωμα να βαλω για καλυτερο ηχο, γιατι το καθενα ειναι διαφορετικο, απο τα κοκκινα στα 1.8v μεχρι τα μπλε στα 4.6 ???

 

Απ'όσο φαίνεται είναι Ή athenap αν διαβάσεις το μηνυμά της.

Δεν ξέρω για τα Led γιατί δεν το έψαξα για εκεί πρέπει να είχε πάρει κάπου το μάτι μου που λέγανε για τα κόκκινα αλλά ψάξτο.

 

Εγώ το διακοπτάκι το έβαλα ανάμεσα σε δυο πυκνωτές εκεί που ενώνεται ο c1 με την R1 ένωσα έναν ακόμα σε πιο χαμιλή τιμή.

 

Τις άλλες άκρες από τους πυκνωτές σε καλώδια απλά πάνω στην πλακέτα για να είναι σταθερά.

 

Το καθένα από τα καλώδια στις άκρες από τον διακόπτη τριών επαφών(σαν αυτό που έβαλες).

Και το καλώδιο για τον ποδοδιακόπτη  στη μεσαία επαφή του διακόπτη τριών επαφών.

 

Το μεσημέρι το μοντάριζα.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο φαίνεται είναι Ή athenap αν διαβάσεις το μηνυμά της.

Δεν ξέρω για τα Led γιατί δεν το έψαξα για εκεί πρέπει να είχε πάρει κάπου το μάτι μου που λέγανε για τα κόκκινα αλλά ψάξτο.

 

Εγώ το διακοπτάκι το έβαλα ανάμεσα σε δυο πυκνωτές εκεί που ενώνεται ο c1 με την R1 ένωσα έναν ακόμα σε πιο χαμιλή τιμή.

 

Τις άλλες άκρες από τους πυκνωτές σε καλώδια απλά πάνω στην πλακέτα για να είναι σταθερά.

 

Το καθένα από τα καλώδια στις άκρες από τον διακόπτη τριών επαφών(σαν αυτό που έβαλες).

Και το καλώδιο για τον ποδοδιακόπτη  στη μεσαία επαφή του διακόπτη τριών επαφών.

 

Το μεσημέρι το μοντάριζα.

kbasilis τι πυκνωτη εβαλες? και τι ακριβως σου κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εφτιαξα ηδη!!! και ειναι εκπληκτικο το οτι αναβουν τα led αναλογος με την "ενταση" που παιζεις... ;)

 

Ωραία χαίρομαι. :)

Καλόπαιχτο. :D

 

kbasilis τι πυκνωτη εβαλες? και τι ακριβως σου κανει?

 

Έβαλα ένα πολύ μικρό σχεδόν καθόλου 2.2nF ή ότι θέλει ο καθένας.

Έχω πιο πριμαριστό ήχο όταν το γυρνάω σε αυτό τον πυκνωτή.  8)

 

Άμα θέλεις να σου φτιάξω ένα σχεδιάκι πες μου.  :)

 

Τι led έβαλες τελικά και τι διαφορά σου κάνει?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά διαβάζω αυτο το thread με πολύ προσοχή..

και όλοι έχουν κάνει μόντες στο project.

γενικά με ή χωρίς τις μόντες λείπει απο το thread ένα καλό layout..που να είναι αναλυτικό και να έχει ακόμη και όλα τα καλώδια...γειώσεις κτλ ....ασχολήθηκα με το project και επειδή το κάνω σε ράστερ έχω μπερδευτεί με τις γειώσεις....

όπως και να έχει στα ηλεκτρονικά είναι δύσκολο να σου λέει και να σου περιγράφει κάποιος με λέξεις τι να κάνεις...το σωστό είναι ένα καθαρογραμμένο σχήμα..που να δείχνει τα πάντα...για να μπορεί να το κάνει ο κάθε άσχετος..

 

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου