Προς το περιεχόμενο

Βάσεις για Monitor Speakers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Ψάχνω εδώ και λίγες ημέρες (κυρίως με τηλεφωνήματα σε αντιπροσωπείες), αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω βάσεις για ηχεία μόνιτορς για το γραφείο/home studio μου.

 

Φανταζόμουν, ότι θα υπάρχουν βάσεις για τοποθέτηση πάνω στο γραφείο (εκατέρωθεν του υπολογιστή), αλλά και βάσεις δαπέδου για τοποθέτηση πίσω από το γραφείο, αλλά σε ικανοποιητικό ύψους (περίπου 80-90 εκατοστά).

 

Τι χρησιμοποιείτε εσείς; Τι θα προτείνατε; Πολύ περισσότερο, από που μπορεί κάποιος να προμηθευτεί τέτοια πράγματα;

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αλλά θα προτιμούσα υποδείξεις από την ντόπια αγορά. Φαντάζομαι ότι είναι αυτονόητο ότι δεν αγοράζουμε βάσεις ηχείων αν δεν τις δούμε με τα ματάκια μας.

 

Επίσης, περιμένω εναγωνίως να μάθω τι κάνουν άλλα μέλη του φόρουμ γι΄αυτό το θέμα.

 

Υ.Γ. Μόλις πρόσεξα ότι το θέμα έχει ξαναρωτηθεί - με μηδέν απαντήσεις. Τι στο καλό, όλοι με hi-fi ηχεία ακούτε;

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινω να τις κατασκευασεις σε εναν ξυλουργο με βαση το δικο σου γουστο.

Σε αλλη περιπτωση το καθε μονιτορ προτεινει και το αξεσουαρ/παρελκομενο ως βαση αναλογως μεγεθους και βαρους. Υπαρχει και η επιτοιχια τοποθετηση  ;)

 

Επελεξε πρωτα τα μονιτορ σου.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επελεξε πρωτα τα μονιτορ σου.

 

Αυτό έχει γίνει:

 

http://www.soundonsound.com/sos/Oct02/articles/emespink.asp

 

:)

 

Δυστυχώς, δεν συνοδεύονται από βάσεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει γίνει:

 

http://www.soundonsound.com/sos/Oct02/articles/emespink.asp

 

:)

 

Δυστυχώς, δεν συνοδεύονται από βάσεις.

 

 

γκουγκλαρε pa equipment σελιδες στα Ελληνικα. Πιστευω πως θα βρεις τον αναλογο εισαγωγεα ωστε να δεις και απο κοντα το προϊον που θα αγορασεις.(Μην κανουμε και τυχαιες διαφημισεις).Βρηκα καμποσους. ;)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι και εγώ πολύ, στον τόμαν έχω βρει στανταρ επιδαπέδιες, αλλά όχι επιτραπέζιες ή τουλάχιστον δεν ξέρω αν μου κάνουν, οπότε όποιος έχει ακριβές λίνκ, ευπρόσδεκτος.

 

Κατά τα άλλα, προς τον trolley κυρίως, έχε υπόψιν σου ότι πρέπει να είναι στο ύψος του αυτιού το monitor  για καλύτερα αποτελέσματα.

 

Επίσης φαντάζομαι θα έχουν τα μαγαζιά με χαιφαιφιντελάδικα  ;D ;D ;D συστήματα, ρίξε ένα βλέφαρο και μοιράσου το αν βρεις κάτι. 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι επιλογές για επιτραπέζιες βάσεις είναι αρκετά περιορισμένες και πολύ πιθανό να κάθεσε να τοποθετείς περιοδικά κάτω απο το monitor για να τη φέρεις εκεί που θες.  ;D

 

Φτιάξε σχέδιο και ψάξε σιδηρουργό να βρείς την υγειά σου.

Θα χρειαστεί να τη βάψεις και πιθανόν να πρέπει να τη γεμίσεις με άμμο αν το κυρίως στέλεχος καταλήξει με μεγάλες διαστάσεις αλλά θα έχεις κάτι ακριβώς στα μέτρα σου.

 

Είναι τρέξιμο και περιττό να σου πω, ότι αν αλλάξεις γραφείο θα πάνε για πέταμα.  :P

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία οποιαδήποτε (αναλόγος γούστου) βαριά κατασκευή για βάση, με επιπλέον ένα κομμάτι 50άρι καουτσούκ με φελοπολτό (απο κατάστημα με υλικά μονώσεων) στις διαστάσεις της βάσης του ηχείου θα κάνει τέλεια δουλειά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αρκετούς πελάτες που ασχολούνται με κατασκευες rack και συστημάτων στήριξης ηχείων και hi fi γενικότερα , σε άκρως επαγγελματικό επίπεδο .

Έρχονται λοιπόν και παίρνουν κομμάτια corian σε διάφορες διαστάσεις και σχήματα καθώς διατείνονται ότι είναι το καλύτερο υλικό για αυτή τη χρήση.

 

όποιος λοιπόν έχει κάποιο σχέδιο στο μυαλό του και χρειαστεί οτιδήποτε έχει να κάνει με corian .... μπορώ με χαρά να βοηθήσω .

 

εκτιμώ πως δε χρειέζεται να κάνω δημόσια διαφήμιση ... όποιος θέλει π.μ.

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου