Προς το περιεχόμενο

Dire Straits-Mark Knopfler


Yannis_Knopf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα το θαρρος να γραψω και να αναφερθώ στα προηγούμενα ονοματα που αφησαν ιστορια.

Τι το ιδιαιτερο εχουν?

Καταφεραν οχι μονο να επιβιώσουν αλλα και να γινουν γνωστοι με ανεπαναληπτα κομματια Θρυλοι σε μια εποχη που το punk κατειχε κυριαρχες θεσεις. επιπλεον καταφερανε να Rockαρουν ΧΩΡΙΣ παραμορφωση ( τις περισσοτερες φορες) και να συνδιαζουν τεχνικη και συναισθημα.

 

Ποια ειναι η δικη σας αποψη. αν σφαλω καπου πειτε εμπειρικα ειναι οσα γραφω μιας και ειμαι της πολυ νεας γενιας φανταζομαι ολο και καποιος θα εχει διανυσει την εποχη των DIRE STRAITS!

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαιρετικη μπαντα,εντελως χαλαροι και ..αντιψωναρες... (καπου ειχα διαβασει οτι στα παμπ που επαιζαν στην αρχη της καριερας τους παρακαλουσαν τους ιδιοκτητες να εχουν ..χαμηλα το ΡΑ για να μπορουν να...κουβεντιαζουν οι θαμωνες μεταξυ τους την ωρα που επαιζαν).

 

Ο πρωτος δισκος τους ηταν απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ & ετη φωτος απο το βαρετο stadium rock των 70s (η αντιδραση κατα του οποιου εφερε και το πανκ στο προσκηνιο) και φυσικα μια τεραστια εμπορικη εκπληξη μια και το country-blues rock που επαιζαν ηταν εντελως out στη Bρεττανια των late 70s.....

 

O δευτερος δισκος ηταν μαπα αλλα ευτυχως με το Making Movies μας αποζημιωσαν ....μετα εγιναν μπαντα...για...elevator music οποτε καλα εκανε ο Mark & το γυρισε στην ,εξαιρετικη,solo καριερα του....

 

 

επιπλεον καταφερανε να Rockαρουν ΧΩΡΙΣ παραμορφωση

 

αν εισαι ο Knopfler τι να την κανεις την ..παραμορφωση? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) O δευτερος δισκος ηταν μαπα...

2) ...αλλα ευτυχως με το Making Movies...

3)...μετα εγιναν μπαντα...για...elevator music

4)...οποτε καλα εκανε ο Mark & το γυρισε στην ,εξαιρετικη,solo καριερα του....

1) Διαφωνώ,

2) Επαυξάνω,

3) Συμφωνώ,

4) Ας μη διαρρήξουμε και τα ιμάτιά μας. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφεραν οχι μονο να επιβιώσουν αλλα και να γινουν γνωστοι με ανεπαναληπτα κομματια

Από τους αγαπημένους μου (αν όχι ο αγαπημένος μου) ο Knopfler και τεράστιος δεν το συζητώ. Αλλά από τα κομμάτια τους (ασχέτως τι μας αρέσει η όχι) το SoS και το riff στο Money ..... έμειναν κλασσικά.

Εντάξει, εγώ προσωπικά, μπορώ να βρω καμμιά 10αριά ακόμα αλλά λέμε για το "ανεπανάληπτα".

Και μην ξεχνάμε ότι χωρίς Dylan, JJ Cale & Clapton, Knopfler δεν θα υπήρχε.

Βεβαίως (και εκεί είναι η μαγκιά) το πήρε και το πήγε "into his own sweet way"...  ;)

 

4) Ας μη διαρρήξουμε και τα ιμάτιά μας. :D

+10

Οι Nottinghill μου αρέσαν πολύ όμως ....

Όχι με την πρώτη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O δευτερος δισκος ηταν μαπα

 

Μάπα το Communiqué?,  για πες μας πόσες φορές  έχεις  παίξει το "Once Upon a Time in the West" ;D

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες μας πόσες φορές  έχεις  παίξει το "Once Upon a Time in the West"

 

ποτε μου (αλλα αυτο δεν λεει τιποτα μια και δεν εχω παιξει ποτε μου καμμια...ξενη.. διασκευη... ;D)

 

παντως το συγκεκριμενο κομματι δε μου λεει τιποτα απολυτως... ;)

 

 

) Ας μη διαρρήξουμε και τα ιμάτιά μας.

 

εγω για αυτα λεω

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα εγιναν μπαντα...για...elevator music οποτε καλα εκανε ο Mark & το γυρισε στην ,εξαιρετικη,solo καριερα του....

 

Ο SF συνεχίζει να προκαλεί με τις απόλυτες δηλώσεις του ;D

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι οι Dire Straits ΔΕΝ κυκλοφόρησαν έναν κακό δίσκο. Ούτε καν μέτριο. Βέβαια εγώ είμαι fan από τότε που άρχισα να αντιλαμβάνομαι ήχους (άκουγε πολύ η αδερφή μου που είναι μεγαλύτερη). Όταν δε άρχισα να καταλαβαίνω και αγγλικά και διάβασα και τους στίχους, αντελήφθην ότι πρόκειται για μια ιστορική μπάντα που θα με διαμορφώσει μουσικά και θα αποτελεί μέτρο σύγκρισης για οτιδήποτε σχεδόν ακούω έως τον αιώνα τον άπαντα.

 

Συνεχίζω να είμαι άρρωστος fan και της προσωπικής καριέρας του Knopfler αλλά εκεί παραδέχομαι ότι έχουν υπάρξει και μερικές μέτριες δουλειές (μιλώντας πάντα με τα standards που έχει θέσει ο ίδιος).  

 

Η βασική ιδιαιτερότητα των straits ήταν το ιδίωμα που έπαιζαν, ένα τσαμπουκαλεμένο μλουζο-φανκο-φολκο-ροκ, το οποίο δε βασιζόταν στις εντάσεις και τα overdrives αλλά στους ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ρυθμούς, τα κοφτά, percussive licks του Knopfler και φυσικά στις φοβερές μελωδίες τους. Επίσης ο Knopfler ήταν και είναι εκπληκτικός στιχουργός, με πολύ ιδιαίτερο ύφος στα φωνητικά δίνοντας αυτό το laid back feel τραγουδοαπαγγελίας. Επίσης, δεν απέκτησαν ποτέ προφίλ rock star. Ό,τι είχαν να πουν, το έλεγαν με μουσική.

 

Θα μπορούσα να γράψω καμιά 20αριά σελίδες για τους straits και τον Knopfler αλλά σταματώ εδώ γιατί δεν είμαι αντικειμενικός. Μεγάλωσα με τη μουσική τους και δεν έχω σταματήσει ποτέ (ούτε και πρόκειται) να την ακούω.

 

Δανείζομαι μια ωραία έκφραση από τον blue, για να κλείσω: Οι dire straits έπαιζαν "ειλικρινή" μουσική.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν η πρωτη μου τρελα...

Και εξακολουθει να ειναι μια απ τις αγαπημενες μου μπαντες και ο Knopfler ο κορυφαιος για μενα κιθαριστας στον κοσμο.

Οι δυο πρωτοι δισκοι,απλα,αριστουργηματα..

Το 2o LP που ανεφερε o SF θα διαφωνησω,εχει ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ...

Οnce upon a time(επος)

Where do you think you re goin(επος)

Lady writer(μινι επος)

Portobello belle (μικρο μινι επος..)

 

Τα αλλα τα ειπατε,αλλα θα σταθω στο ''LOVE OVER GOLD'' το οποιο θεωρω ενα πολυ προχωρημενο δισκο μιας και ο Knopfler ανεδειξε και μια αλλη πλευρα του μη φοβουμενος τον πειραματισμο.Δεν εχει καμια σημασια αν μου αρεσε λιγοτερο απ τους αλλους δισκους.

Το Telegraph road δε προσωπικα θεωρω οτι ειναι ενα αριστουργημα απο τα λιγα που εχουν γραφτει στην ιστορια του ροκ.Για παραγωγη μη μιλησουμε καλυτερα..

.

Χαιρομαι παντως οταν ακουω απο νεα παιδια να τρεφουν αγαπη για τετοια γκρουπ που εκτος απ την εξαιρετικη μουσικη που αφησαν,εδωασαν μαθηματα αξιοπρεπειας και ηθους κοντρα στις γελοιοτητες και ακροτητες των 80's...

 

PS Προτιμω Dire Straits απο τον Knopfler μονο του...μαλλον ειναι συναισθηματικο το θεμα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο Knopfler ήταν και είναι εκπληκτικός στιχουργός

 

+1000

 

κατα τη γνωμη μου μαζι με τον Springsteen & τον Cave ειναι ο καλυτερος στιχουργος απο το 75 και μετα.

 

Οι dire straits έπαιζαν "ειλικρινή" μουσική.

 

ελα μη με κλεβεις αυτο το ειπα εγω στο πρωτο ποστ μου... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μην ξεχνάμε ότι χωρίς Dylan, JJ Cale & Clapton, Knopfler δεν θα υπήρχε.

 

 

   Κ το chicken picking που το πας Κωστη? Κυριως στο τροπο που τραγουδαει απο Dylan κ στα μελωδικα γεμισματα απο JJ. Αλλα το ... κοτοπουλακι....που εχει στα δαχτυλα δεν παιζεται. ( Ασχετα αν ο Greg Koch το πηγε πιο μακρια! Μαλιστα στο clinic εδω παραδεχτηκε πως την ιδεα για τον τροπο παιξιματος την ''τσιμπησε'' απο τον Mark)

 Eγω μεγαλωσα με την μουσικη τους κ μου αρεσουν ΟΛΑ τα LP τους γιατι απλα...δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικος εδω!!!! ;D

 Το Communique παρολο που φυσικα μου αρεσει μου δινει την εντυπωση πως βγηκε κατω απο δισκογραφικη πιεση μετα την επιτυχια του πρωτου LP. Γι αυτο ψιλοκινειται στα μοτιβα κ στα ριφακια του πρωτου δισκου! Μετα απο εκει αλλαξε αρκετα ο ηχος των Dire Straits αφου μπηκαν κ keyboards k Les Paul!!

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου