Προς το περιεχόμενο

Ηeel up...or Heel down..?


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λέτε σε εμάς τους ημιμαθείς τι προσφέρει το Ηeel up και τι το Heel down;

Δηλαδή πέρα από τον διαφορετικό ήχο προφανώς, ποιό είναι αυτό που είναι πιό ευέλικτο και διευκολύνει την ακρίβεια στον χρόνο; Καταλαβαίνω πως στα όγδοα δεν τίθεται θέμα...

 

το heel up σου δινει σαφως μεγαλυτερη δυναμη και volume,το heel down περισσοτερο control & δυναμικες,βεβαια εξαρταται παντα και απο τον drummer αρκετοι απο τους πλεον "κτηνωδεις" ντραμμερ που ξερω (Billy Cobham,Mike Baird,Tonny Thomson & J.R.Robinson) επαιζαν/παιζουν μονο heel down,γενικα μιλωντας στο συγχρονο ροκ με την απαραδεκτα "φιμωμενη" απο το muffling κασα,το heel up ειναι καλυτερο (μια και το..."ζντουπ" και οχι το "boom" ειναι ο ....στοχος... ;D),αν εχεις πιο ζωντανη κασα και με το heel down εισαι οκ,τα τελευταια χρονια που οι λιγοτερο μαφλαρισμενες κασες (σε μεγαλα συνηθως μεγεθη δηλ.απο 24 και πανω και με τα 2 δερματα ανεπαφα) ηρθαν,ευτυχως,παλι στη μοδα αρκετοι ροκ ντραμμερ παιζουν και heel down ξανα.

 

 

Δες το χερι του..  

 

ναι παντα εβαζε προστατευτικη ταινια η γαντια στα χερια του...αυτο το κανουν ομως και παρα πολλοι ντραμμερ που παιζουν matched,επαναλαμβανω οτι δεν θα εβγαζε αυτον τον ηχο ο Coppeland αν επαιζε matched grip (για αυτο αλλωστε δεν το αλλαξε ποτε)  

 

 

 

γενικα οπως λεει και ο ΘΕΟΣ,ειναι θεμα ΗΧΟΥ

 

http://www.faqs.org/periodicals/201010/2127909931.html

 

I go back and forth from traditional to matched grip all the time in order to find what feels good and what will give me the sound I'm looking for. Some funkier things feel better to me when I'm using traditional grip, while matched grip gives me a more gutbucket sound.

 

Read more: http://www.faqs.org/periodicals/201010/2127909931.html#ixzz18jiV7uAB

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολυ σωστα τοποθετηθηκες SuperFUNK

η μονη μου διαφωνεια..στο συγκεκριμενο Video..ειναι οτι δεν ειναι προστατευτικη ταινια..δεν μπορει να σφιξει τη μπακετα πλεον. εχει ηδη διαλυσει το χερι του..Υπαρχει ολο το live σε dvd..η μπακετα ειναι δεμενη POLICE LIVE IN ATLANTA.

το heel up σου δινει σαφως μεγαλυτερη δυναμη και volume,το heel down περισσοτερο control & δυναμικες,βεβαια εξαρταται παντα και απο τον drummer αρκετοι απο τους πλεον "κτηνωδεις" ντραμμερ που ξερω (Billy Cobham,Mike Baird,Tonny Thomson & J.R.Robinson) επαιζαν/παιζουν μονο heel down,γενικα μιλωντας στο συγχρονο ροκ με την απαραδεκτα "φιμωμενη" απο το muffling κασα,το heel up ειναι καλυτερο (μια και το..."ζντουπ" και οχι το "boom" ειναι ο ....στοχος... ;D),αν εχεις πιο ζωντανη κασα και με το heel down εισαι οκ,τα τελευταια χρονια που οι λιγοτερο μαφλαρισμενες κασες (σε μεγαλα συνηθως μεγεθη δηλ.απο 24 και πανω και με τα 2 δερματα ανεπαφα) ηρθαν,ευτυχως,παλι στη μοδα αρκετοι ροκ ντραμμερ παιζουν και heel down ξανα.

 

 

ναι παντα εβαζε προστατευτικη ταινια η γαντια στα χερια του...αυτο το κανουν ομως και παρα πολλοι ντραμμερ που παιζουν matched,επαναλαμβανω οτι δεν θα εβγαζε αυτον τον ηχο ο Coppeland αν επαιζε matched grip (για αυτο αλλωστε δεν το αλλαξε ποτε)  

 

 

 

γενικα οπως λεει και ο ΘΕΟΣ,ειναι θεμα ΗΧΟΥ

 

http://www.faqs.org/periodicals/201010/2127909931.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως,ομως ο τραυματισμος του εγινε λογω ΚΑΚΗΣ τεχνικης,μετα το προσεξε και δεν το ξαναεπαθε ;) (μαλιστα χαμηλωσε και νουμερο drumstick για να εχει λιγοτερα προβληματα απο 2Β σε 5Β,σημερα παιζει με ακομα πιο ελαφριες γυρω στο 5Α)

 

Υπαρχουν ακομα και ...heavy metal drummer (o Donati π.χ) που παιζουν πολυ δυνατα με Traditional...απλα ειναι οντως πολυ πιο δυσκολο να το μαθεις και ακομα πιο δυσκολο να το μαθεις ΣΩΣΤΑ.. :)

 

Εγω παντως δεν το εχω μαθει καλα και για αυτο παιζω σχεδον παντα με matched.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για τη συμμετοχη σου Superfunk.

εσυ λοιπον..τι θα προτεινες..σε ενα νεο παιδι που ξεκιναει τωρα..και που ονειρευται να παιξει με το γκρουπακι της γειτονιας του απλα ροκακια να περναμε καλα..?

Μatched & heel up?

h traditional & heel down.

Αυτο ειναι ολο και ολο το debate.

σε ευχαριστω και θεωρω εγω και ολοι οι αλλοι την συνεισφορα σου πολυτιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να παιζει για την πλακα του,μια και δεν θα υπαρχουν ιδιαιτερες απαιτησεις απο τα..."ροκακια",σαφως matched grip..... για heel up ή down δεν... ξερω  ;D..εχω συναντησει ντραμμερ που...δυσκολευονται ειτε με το ενα ,ειτε με το αλλο ,εγω π.χ. εμαθα heel down & μεχρι να ...ξεμαθω...(τωρα παιζω μονο heel up) μου βγηκε η πιστη...ακομα μου φαινεται ευκολοτερο το heel down....παντως μια και μαλλον θα παιζει με ντραμς της πλακας και καραμπουκωμενη κασα με μια...τρυπα...ναααα.. ;D (με το συμπαθειο)..αντε  να πω heel up... ;)

 

Να πω και μια ωραια ιστορια για το heel up/down....

 

Την πρωτη φορα που επαιξα live drums ημουν 16 χρονων και σαπορταραμε τους φοβερους Sharp Ties....

 

ο Bees με αφησε να παιξω με τα τυμπανα του.....αρχιζω να παιζω (heel down) και μετα απο λιγο (τα ντραμς ηταν ρυθμισμενα για τον Bees) ερχεται ο ...ηχογλυφτης ;D και μου λεει...:

"ρε συ πιτσιρικα, το ταμπουρο ακουγεται πολυ ωραια..αλλα μηπως  να βαρουσες και λιγο την κασα?" ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σαν drummer παιζω με traditional grip (ο τοτε δασκαλος μου μου ειχε πει "κραταμε τις μπακετες με αυτους τους 2 τροπους. διαλεξε οποιον σε βολευει" και διαλεξα το traditional. Δεν το "εχω" το mached αν και δεν μου λειπει εδω που τα λεμε...!! Αλλα στην κασα αλλαζει.... Χρεισιμοποιω και τα 2 (απο μονος μου... δεν μου το εμαθαν τοτε...)!! Heel up οταν θελω δυμαμη και ειναι το κομματι στο crecendo και heel down για να παιζω με τις δυναμικες τις κασας. Βεβαια το heel down "ποναει" για να το μαθεις (ολοι ξερουμε οτι τραβαει το καλαμι στην αρχη) και οι περισοτεροι νεοι χρησιμοποιουν heel up... Και καταληγω: στε ολες τις μουσικες χρειαζεται καποια στιγμη να παιξεις με τις δυναμικες. Αλλα οταν εισαι χαμηλα με το heel down τις χειριζεσαι καλητερα, και οταν εισαι ψηλα το heel up τις δινει καλυτερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να παιζει για την πλακα του,μια και δεν θα υπαρχουν ιδιαιτερες απαιτησεις απο τα..."ροκακια",σαφως matched grip..... για heel up ή down δεν... ξερω  ;D..εχω συναντησει ντραμμερ που...δυσκολευονται ειτε με το ενα ,ειτε με το αλλο ,εγω π.χ. εμαθα heel down & μεχρι να ...ξεμαθω...(τωρα παιζω μονο heel up) μου βγηκε η πιστη...ακομα μου φαινεται ευκολοτερο το heel down....παντως μια και μαλλον θα παιζει με ντραμς της πλακας και καραμπουκωμενη κασα με μια...τρυπα...ναααα.. ;D (με το συμπαθειο)..αντε  να πω heel up... ;)

 

Να πω και μια ωραια ιστορια για το heel up/down....

 

Την πρωτη φορα που επαιξα live drums ημουν 16 χρονων και σαπορταραμε τους φοβερους Sharp Ties....

 

ο Bees με αφησε να παιξω με τα τυμπανα του.....αρχιζω να παιζω (heel down) και μετα απο λιγο (τα ντραμς ηταν ρυθμισμενα για τον Bees) ερχεται ο ...ηχογλυφτης ;D και μου λεει...:

"ρε συ πιτσιρικα, το ταμπουρο ακουγεται πολυ ωραια..αλλα μηπως  να βαρουσες και λιγο την κασα?" ;D ;D

ηΧαχαχαχαχα τι μου θυμησες τωρα...?

Μου εχει τυχει και μενα το εξης.. σε gig με 3ς μπαντες στο παλιο Camel..παιζαμε τριτοι..και ερχεται..ο ηχοληπτησς και μου λεει στο τελος...

Πειραξες τιποτα στη κασσα?

του λεω..οχι γιατι..?

γιατ με το που ανεβηκες..την χαμηλωσα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σαν drummer παιζω με traditional grip (ο τοτε δασκαλος μου μου ειχε πει "κραταμε τις μπακετες με αυτους τους 2 τροπους. διαλεξε οποιον σε βολευει" και διαλεξα το traditional. Δεν το "εχω" το mached αν και δεν μου λειπει εδω που τα λεμε...!! Αλλα στην κασα αλλαζει.... Χρεισιμοποιω και τα 2 (απο μονος μου... δεν μου το εμαθαν τοτε...)!! Heel up οταν θελω δυμαμη και ειναι το κομματι στο crecendo και heel down για να παιζω με τις δυναμικες τις κασας. Βεβαια το heel down "ποναει" για να το μαθεις (ολοι ξερουμε οτι τραβαει το καλαμι στην αρχη) και οι περισοτεροι νεοι χρησιμοποιουν heel up... Και καταληγω: στε ολες τις μουσικες χρειαζεται καποια στιγμη να παιξεις με τις δυναμικες. Αλλα οταν εισαι χαμηλα με το heel down τις χειριζεσαι καλητερα, και οταν εισαι ψηλα το heel up τις δινει καλυτερα!!

σε ευχαριστω για την συμμετοχη Juamx. Eχεις δικιο και συμφωνω απολυτα οσον αφορα heel up-heel down και δυναμικες.

να σε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το heel up ή heel down θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη που είπε για την ταυτόχρονη γνώση και των δύο και χρησιμοποίηση αμφότερων σε όποιο σημείο θέλεις.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις και πολλά κομμάτια στα οποία σε ένα σημείο παίζω με τη φτέρνα κάτω και σε άλλο σημείο με τη φτέρνα πάνω (και δεν έχει να κάνει πάντα με την ένταση - θυμάστε τι λέγαμε για την κινησιολογία; http://www.noiz.gr/index.php?topic=182198.0 )

 

Όσον αφορά τον τρόπο χειρισμού της μπακέτας, είναι "με όποιον δάσκαλο καθήσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις". Ξεκίνησα την ενασχόληση μου με τα τύμπανα απ' τη φιλαρμονική (της κυπαρισσίας  ;D) και έμαθα αρχικά στον traditional. Όταν ξεκινησα drums, ο δάσκαλος θέλησε τον matched grip. Έτσι κατέληξα να παίζω drums και με τους δύο τρόπους όχι το ίδιο καλά βέβαια...

 

Η γνώση και των δύο τρόπων (και στα δύο θέματα) είναι πολύ σημαντική και σού δίνει μερικούς παραπάνω βαθμούς ελευθεριας στο παίξιμό σου.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου