Προς το περιεχόμενο

Top 10 αγαπημενοι σας ντραμιστικοι δισκοι!!


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Spectrum - Billy Cobham  (η πρώτη μου επαφή με drumm-ιστικό δίσκο έβερ)

2) Perpetual Motion - Dave Weckl

3) My favorite things - John Coltrane (-Elvin Jones)

4) Arothymian - Nick kapilidis and the jazz utopia

5) Poly Quartet - Perfumed Dreams  (-Sotiris Ntouvas, όχι που θα άφηνα έξω το Σώτο!)

6) Close to the Edge - Yes (-Bill Bruford)

7) Moving Pictures - Rush (-Neal Peart)

8) Led zeppelin (I, II, III, IV...) (-John Henry Bonham)

9) Vital Information - Steve Smith

10) Εκτός τόπου και χρόνου (live) - Αλκίνοος Ιωαννίδης (-Mike Kapilidis)

 

...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πολλοί δίσκοι που σκεφτόμουν έχουν ήδη αναφερθεί.

 

Ο δίσκος που πραγματικά με παρακίνησε στο να ασχοληθώ με τα ντραμς ήταν:

the Who - My generation.

 

και συμπληρώνω με ένα φετινό αλλά ουσιαστικά ντραμιστικό δίσκο:

jojo Mayer - nerve Ep2

http://nerve.bandcamp.com/

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικος fusionakis!!!...εχουμε πολυ κοντινα γουστα φιλε μου..και σε ανθρωπους και σε δισκους

Σε ευχαριστω που  μου θυμισες τον GARY husband  ΚΑΙ ΤΟΝ GARY NOVAK..τους Garides  δηλαδυ. Μην ξεχασουμε τους απιστευτους συνεργατεσ του mICHEL CAMILLO ειδικα τον Dafnis Prieto που μας τρελανε εκεινο το βραδυ του 2008 στο μεγαρο Μουσικης και τον CLIFF ALMOND μονο και μονο γιατι παιζει εδω...

 

  Καλες γιορτες και καλη χρονια.

 

Μαζί σου... Άλλωστε μεγάλοι ντράμερ υπάρχουν άπειροι, αν αρχίζουμε να τους αναφέρουμε όλους δεν θα τελειώσουμε ποτέ. Απλά εφόσον το θέμα αφορά σε αγαπημένους δίσκους του καθένα, τους οποίους έχουμε συνδέσει και με τρομερά παιξίματα συγκεκριμένων ντράμερ, είναι ωραίο να γράψει ο καθένας αυτούς που του έρχονται πρώτα στο μυαλό για να έχουμε να λέμε και να μαζεύεται μπόλικη πληροφορία.

 

Καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοί δίσκοι που σκεφτόμουν έχουν ήδη αναφερθεί.

 

Ο δίσκος που πραγματικά με παρακίνησε στο να ασχοληθώ με τα ντραμς ήταν:

the Who - My generation.

 

και συμπληρώνω με ένα φετινό αλλά ουσιαστικά ντραμιστικό δίσκο:

jojo Mayer - nerve Ep2

http://nerve.bandcamp.com/

Το δισκο του Jo Jo mayer τον πετυχα σε ενα Modern drummer festival που το παρουσιασαν Live.Πολυ φρεσκια δουλεια απο εναν πολυ συγχρονο drummer.

Και εμενα μου αρεσε πολυ σαν ηχος αλλα και σαν αποψη.

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση με το θεμα..απλα βρηκα αυτο το κλιπακι..και ειπα να το μοιραστω μαζι σας. γιατι οι τυποι ..παιζουν!!

Εnjoy!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψες Μεγαλε αντε παλι μας εφτιαξες.Παρατηρησες τισ κοπελες στα φωνητικα ;;ΠΩ ΠΩ

ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΤΡΑΜΜΕΡ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΟ ΩΡΑΙΟ "ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΙΚΟ" ΦΥΛΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψες Μεγαλε αντε παλι μας εφτιαξες.Παρατηρησες τισ κοπελες στα φωνητικα ;;ΠΩ ΠΩ

ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΤΡΑΜΜΕΡ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΟ ΩΡΑΙΟ "ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΙΚΟ" ΦΥΛΟ .

hahaha ρε Περικλη....

Ολοκληρος  STEVIE WONDER...ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ STING,....ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ STANLEY RANDOLPH...ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΠΑΝΤΑΡΑ...εσυ τις Γκομενες σταμπαρες????

τσ τσ τσ τσ ::) ::) ::) Ντροπη!!!

Καλη χρονια φιλε μου με εκανες και γελασα.

υγ.Μια απο τις κοπελες στα φωνητικα ..ειναι η κορη του Stevie.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΠΑΜΕ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΨΑΡΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΡΜΕΣ  ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΔΕΝ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΦΙΛΕ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΕΝΕΡΓΗ ΦΑΣΗ ΕΙΜΑΣΤΕ .ΚΑΛΥΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας πω και γω λοιπόν τα αλμπουμΖ που "γουστάρω ντραμιστικά".

 

Δεν ειναι Top10 όπως ζητείται αλλά είναι κάποια ΠΟΛΥ αγαπημένα που μ αρέσουν και με έχουν , καλώς ή κακώς επηρεάσει ! Στους περισσότερους θα "ξινίσουν" οι επιλογές μου , αλλά δε πειράζει ας γραφτεί και κάτι διαφορετικό  8) . Με τυχαία σειρά λοιπόν :

 

1)Dream Theater - Images and Words / Mike Portnoy (Classic one... Έπρεπε να το πω απλά για να το πω, γιατί ήταν ένας από τους λόγους που ξεκίνησα να παίζω, ασχέτως αν τελικά πήρα ΠΟΛΥ διαφορετική πορεία :P )

 

2) John Mayer - Continuum /  Steve Jordan .Τι να πω γι αυτόν το drummer και αυτό το album γενικότερα. Το album αντιπροσωπεύει μία ατάκα που άκουσα σε ένα βίντεο του : Simplicity is not Stupidity ( θα έπρεπε να είναι "way of drumming life" για όλους μας :P )

 

3)Bloc Party - Silent Alarm / Matt Tong . Μέτριος drummer με φοβερές ιδέες χμμ εγκρίνεται και με το παραπάνω ! Επίσης εκπληκτικός ήχος/παραγωγή σε drum + bass ο δίσκος.

 

4) Muse - Absolution / Dom Howard . Ο τύπος έχει δώσει ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που χρειάζεται κάθε κομμάτι. Στο συγκεκριμένο album φαίνεται όλος ο πολύπλευρος "ντραμιστικός" του χαρακτήρας αφού περιέχει κομμάτια με διάφορα style of drumming.

 

5) Closer - Suddenly comes / Kapdrums. ... Η αλήθεια βρίσκεται στο Universe( βρωμάει λίγο σήμερα ;) ) αλλά και σε όλο το δίσκο γενικότερα ...

 

6) Them Crooked Vultures - Them Crooked Vultures / Dave Grohl  8) . ΚΑΙ εδώ ο Davaros δίνει, πιστεύω , αυτό ακριβώς που χρειάζεται το κάθε κομμάτι . Power Drumming κατά βάση με κάποια πολύ ωραία patterns και breaks . Σύνθεση και εκτέλεση άψογη.

 

Και άλλα πολλά πολλά διάφορα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα νέος ντράμερ που είμαι (αλλά ετών 36)  ;D δε μπορώ να έχω τις γνώσεις σας, απλά να

προσθέσω ένα τραγούδι κ ένα όνομα, zigaboo modeliste - the meters

 

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου