Προς το περιεχόμενο

Jackson RR1 ή SL2H



Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

αν ήθελα κάτι πιο all-round θα έπαιρνα την Soloist.

 

 

 

γιατι το λες αυτο ? εχεις διαπιστωσει οτι εχουν καποια διαφορα στον ηχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι το λες αυτο ? εχεις διαπιστωσει οτι εχουν καποια διαφορα στον ηχο ?

 

το ρωταω αυτο γιατι εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει διαφορα στον ηχο τους λογω ιδιων σχεδον χαρακτηριστικων. Τουλαχιστον σε παρομοιες συζητησεις εδω στο φορουμ εχει καταριφθει ο μυθος οτι το σχημα δινει διαφορετικο ηχο στην κιθαρα . Ομως αν καποιος εχει ακουσει διαφορες μεταξυ των 2 ας παραθεσει την εμπειρια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και τις δύο.Καμία διαφορά στον ήχο απολύτως.Ούτε και στο μπράτσο. Επομένως,αποφασίζεις με μοναδικό γνώμονα την αισθητική του κάθε σχήματος.

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι v θελουν προσοχη γιατι ειναι πολυ ευκολο να βρεθεις αναπασα στιγμη με ενα φτερο λιγοτερο !  :)

 

πιστευω αν παρεις v καλυτερα να κοιταξεις esp sv ή nv πλευρα. Ειναι και πιο φτηνες και ιδια ποιοτητα

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρωταω αυτο γιατι εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει διαφορα στον ηχο τους λογω ιδιων σχεδον χαρακτηριστικων. Τουλαχιστον σε παρομοιες συζητησεις εδω στο φορουμ εχει καταριφθει ο μυθος οτι το σχημα δινει διαφορετικο ηχο στην κιθαρα . Ομως αν καποιος εχει ακουσει διαφορες μεταξυ των 2 ας παραθεσει την εμπειρια του...

 

Το λέω διότι δεν έχει διαφορά στον ήχο αλλά έχει πιο ροκ ύφος και όχι τόσο μέταλ.

Αυτά είναι προσωπικά κολλήματα του καθενός βέβαια. ;)

 

Δηλαδή και να βγεις με την RR1 να παίξεις blues που λέει ο λόγος και εσένα σου αρέσει δεν μπορεί να σου πει κανένας τίποτα ενώ τον άλλον μπορεί να μην του κάθεται καλά.

 

Προσωπικές επιλογές είναι αυτά όπως είπα και σε φάση που έχεις δυο σχεδόν ίδια αν όχι ίδια όργανα με διαφορετικό σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και τις δύο.Καμία διαφορά στον ήχο απολύτως.Ούτε και στο μπράτσο. Επομένως,αποφασίζεις με μοναδικό γνώμονα την αισθητική του κάθε σχήματος.

 

εσενα ποια σε βολεψε καλυτερα ??? ποια χαρηκες πιο πολυ ?

 

 

οι v θελουν προσοχη γιατι ειναι πολυ ευκολο να βρεθεις αναπασα στιγμη με ενα φτερο λιγοτερο !  :)

 

 

ενταξει κορυφαιος οπως παντα ... τα ποστ σου παντα με διασκεδαζουν... ακομα και αυτα που μου τα χωνεις... μη σου πω οτι μου εχει λειψει λιγο... ;D ;D

 

βασικα την RR3 που πουλησα εχω ακομα δυνατοτητα να την παρω πισω γιατι λεφτα δεν πηρα ακομα απο το παιδι που την εδωσα , φιλος γαρ και απο οτι βλεπω δυσκολευεται και δεν προτιθεται να μου τα δωσει συντομα οποτε μπορω να την παρω πισω και να της αλλαξω ενα φοιντ και να ειμαστε οκ... και να παρω και την σολοιστ...

 

Αν το σεναριο παιξει ετσι βεβαια , θα ανοιξω νεο θεμα σχετικα με τις μοντες που θα κανω στην RR3  ;D ;D ;D

 

Το λέω διότι δεν έχει διαφορά στον ήχο αλλά έχει πιο ροκ ύφος και όχι τόσο μέταλ.

Αυτά είναι προσωπικά κολλήματα του καθενός βέβαια. ;)

 

Δηλαδή και να βγεις με την RR1 να παίξεις blues που λέει ο λόγος και εσένα σου αρέσει δεν μπορεί να σου πει κανένας τίποτα ενώ τον άλλον μπορεί να μην του κάθεται καλά.

 

Προσωπικές επιλογές είναι αυτά όπως είπα και σε φάση που έχεις δυο σχεδόν ίδια αν όχι ίδια όργανα με διαφορετικό σώμα.

 

μαζι σου... κι εγω ακριβως τα ιδια κομπλεξ εχω... σε καταλαβαινω απολυτα... το πως παιζεις ειναι θεμα ψυχολογιας , και αυτο παιζει , εκτος απο το ποσες γκομενες σε κοιτανε στα λαιβ αλλα και σε πολλους αλους παραγοντες... ;D ;D ;D

 

μηπως να τσεκαρω και καμια kelly η warrior ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσενα ποια σε βολεψε καλυτερα ??? ποια χαρηκες πιο πολυ ?

 

Η RR με βόλεψε περισσότερο, αλλά επειδή δεν κατάφερα να μην αισθάνομαι κάγκουρας με αυτό το πράγμα να πλαισιώνει τη μούρη μου, πήρε πόδι. Εσύ όμως δεν έχεις προφανώς τέτοιο κόλλημα,οπότε...

Κάλλιο αυγά, παρά πουρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η RR με βόλεψε περισσότερο, αλλά επειδή δεν κατάφερα να μην αισθάνομαι κάγκουρας με αυτό το πράγμα να πλαισιώνει τη μούρη μου, πήρε πόδι. Εσύ όμως δεν έχεις προφανώς τέτοιο κόλλημα,οπότε...

 

χεχε!!

το Ιδιο ακριβως επαθα εγω με την kelly.Παρα πολυ βολικη κιθαρα και σουπερ ΧΧΧπαγιδα αλλα ειναι way too much...

 

Πανω σε αυτη τη λογικη λοιπον κι εγω προτεινω soloist....αλλα σε αλλο χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

K εγω την RR1 εχω κ το μονο παραπονο που εχω ειναι στις ηχογραφησεις στα ρυθμικα μερη ενος τραγουδιου με palm muting θα προτιμησω καποια αλλη χωρις floydrose, γιατι θα χασει(πιεζοντας τη χορδη), αλλα μιλαμε για χιλιοσταααα(unnoticeable) ετσι κ αλλιως....

 

Αλλα οποια και να παρεις, ειναι εκπληκτικα οργανα, οποτε go for it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε γαμώτο... Η ρρ μου αρέσει παρά παρά πολύ να την βλέπω και να παίζω όρθιος... Δηλαδή πιστεύω ότι εμφανησιακα είναι η πιο ωραία κιθάρα. Δένει τελεία επάνω στο σώμα... Καθιστός όμως παίζω 10 λεπτά το πολύ με την ρρ3 και μετά κουράζομαι και περνώ την esp οραιζον που εχω για να συνεχίσω...δηλαδή δεν θέλω να πάρω μια κιθάρα την οποία μόνο θα βλέπω από την άλλη η σολοιστ μπορεί να είναι κορυφαίο όργανο όμως δεν μου βγάζει την τζάκσονια ρε παιδί μου... Είναι σαν να βγάλει η φεντερ σχήμα λες πολ.... Μπορεί να είναι κορυφαίο το όργανο αλλά δεν θα σου βγάζει φεντερία... Ίσως αυτα όλα ξεδιαλύνουν όταν τις πιάσω στα χέρια μου και τις 2. Ίσως πάρω την σολοιστ και αναβαθμίσω την ρρ3 με κανένα ορίτζιναλ φλοιντ. Ίσως βρω καμία μεταχ ρρ5 η ρρ24 από η μπει... Είναι πολύ περίεργο το δειλήμα μου πάντως... Μετά σκέφτομαι και το άλλο... Αν αύριο μεθαύριο αλλάξουν τα γούστα μου τα μουσικά σε πιο χαλαρά παιξίματα τότε η ρρ1 δεν θα με καλύπτει με τίποτα... Θα μου πεις αν αυτό γίνει την πουλάω και περνώ μια άλλη που να μου κάνει... Τι να πω ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου