Προς το περιεχόμενο

Jackson RR1 ή SL2H



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πουλησα προσφατα μια jackson RR3 και θελω να παρω μια αλλη αμερικανα . Ειμαι λοιπον μεταξυ αυτων των δυο

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_rr1_blk.htm

 

http://www.thomann.de/gr/jackson_sl2h_soloist_blk.htm

 

σχεδον ιδια specs . Το δειλημα μου εγκειται στο οτι η RR βολευει στο να παιζω καθιστος και αυτο με κουρασε . Βεβαια στο μυαλο μου εχω ξεκαθαρισει οτι η jackson πρεπει να εχει ενα επιθετικο σχημα . Θελετε βαρεμα ? ισως...

 

η SL2H ενω δεν πρεπει να διαφερει σε ηχο απο την RR , παραυτα ενω εχει εργονομικο σχημα δεν με εμπνεει και τοσο.Δεν παυει ομως να ειναι μια καταπληπτικη κιθαρα με ιδιο ηχο με την RR και μπορεις να βγεις σε ενα λαιβ

να παιξεις και κατι πιο light. Και με την RR Μπορεις αλλα , αν θες να παιξεις και κανενα πυξ λαξ για αλλαγη , ε !!! καπου δυσκολευεται το πραγμα ψυχολογικα...Ασε που σκεφτομαι τι θαγινει αν στο μελλον αλλαξω μουσικα γουστα και κλασικεψω πως θα παιζω γκαρι μουρ με την RR ?

 

Οποτε αυτο που θα ηθελα ειναι να ψηφισατε εσεις πια θα περνατε , ουτως ωστε ειτε να ξεπερασω το γεγονος οτι δεν παιζει και τοσο ρολο το σχημα της κιθαρας ( που δεν παιζει )  , η να καταληξω οτι μετα απο 4 superstrat πρεπει να εχω μια τερατοκιθαρα και ας παιζω ορθιος ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν λες ποιο κλασικά πράγματα εννοείς πιο κλασικά από αυτόν εδώ τον κύριο:

177947030_94b897245d_o.jpg

ή από αυτόν εδώ τον κύριο:

jimi_hendrix1.jpg

Και όταν λες πιο ήρεμα πράγματα... έχεις δει αυτόν εδώ τον κύριο??:

lenny2.jpg

My point is... ΠΑΡΕ ΤΗΝ RR... αφού αυτήν θες...

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε..Εχω την RR1 ... πραγματικα κορυφεα κιθαρα, αλλα ιιισως ψηφησω την SL2H, εχοντας παιξει με την SL1, λογο ευκολοτερης προσβασης στα τελευταια ταστα, επειδει εχει 24... κατα τ αλλα εχει ιδιο ηχο, δεν προσεξα εγω τουλαχιστον ουσιαστικες διαφορες... Τωρα απο αποψη σχηματως ειναι καθαρα δικο σου θεμα... Ισως για αλλαγη να μην επερνες παλι RR? Και οι δυο παντως σκυλια ειναι  ;)  Καλες αγορες!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα τα λεει ο Μελκορ, ιδιο ηχο εχουν πραγματι...

Εχω παιξει και με τις δυο και μου αρεσουν ισαξια, μαλλον ομως θα διαλεγα την soloist επειδη βολευει πιο πολυ σα σχημα...

Εχω μια KV2T αμερικανα και ειναι απιστευτη, αλλα οταν παιζω καθιστος με αποσπαει λιγο, θελει 'ειδικη μεταχειρηση'

Χρονια πολλα σε ολους...

Deth to All, Butt Metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά σε όλους

 

 

Δεν έχω παίξει με την rr1 αλλά πριν κάτι χρόνια που ψαχνόμουν για τέτοιου είδους κιθάρα είχα παίξει με τη soloist την έκδοση χωρίς floyd όμως και μου άρεσε συνολικά περισσότερο από όλες όσες είχα δοκιμάσει. Ειχε την αίσθηση της ESP MII αλλά με την ποιότητα και ποικιλία των ήχων της ESP HORIZON.

 

Δεν ξέρω πόσο διαφορά έχει στον ήχο από την RR1 αλλά για εμένα η soloist είναι καλύτερη επιλογή.

 

ΥΓ: Υπάρχει και η εκδοση με μαόνι που μπορεί να σε ενδιαφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρα λογω σχηματος τη soloist....την αλλη δεν θελω να τη βλεπω ;D ;D ;D

Κάπως έτσι  ;D ;D.Από την άλλη,βέβαια

να καταληξω οτι μετα απο 4 superstrat πρεπει να εχω μια τερατοκιθαρα και ας παιζω ορθιος ;D ;D

η ποικιλία είναι κάτι καλό..Δύσκολο πράγμα τα διλήμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  :)

 

Λοιπον εδωσα τη ψηφο μου και πρωτεινω την SL2H (αν και θα την ηθελα με EMG και αναποδο headstock ;D).

Απο τη στιγμη που ειχες εμπειρια με αλλη ασσυμετρη v και σε κουρασε, τοτε γνωμη μου ειναι να μη κανεις το ιδιο λαθος (αν μπορει να θεωρηθει λαθος) μιας και μιλαμε για ακριβη κιθαρα.

Να σημειωθει οτι και εμενα η RR μου αρεσει καλυτερα, αλλα η SL2H κερδιζει σε μερικα βασικα σημεια οπως "εργονομια" & "χαμηλοτερη τιμη"

Τεσπα η αποφαση ειναι δικη σου...

 

Καλες αγορες  ;)

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάτοχος της Soloist είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.Και σε Hard Rock φάση που έπαιζα με την πρώην μπάντα με έβγαλε ασπροπρόσωπο αλλά και τώρα με την Progressive Metal φάση το ίδιο.

 

Νόμιζα ότι μιλάμε για 2 τις ίδιες κιθάρες σε άλλο σχήμα,αλλά τώρα πρόσεξα την διαφορά των τάστων.Για εμένα είναι ολίγον τι σημαντικό μιας και έχω συνηθίσει τα 24 και σε άλλες κιθάρες με 22 τάστα δυσκολεύομαι στο παίξιμο.Μεγάλο προσόν και το neck-thru γιατί δεν δυσκολεύει το παίξιμο στα τάστα του 17-18 και κάτω,όπως γίνεται για παράδειγμα με τις Fender.Προσωπικά μιλάω πάντα.

 

Αν ήμουν στην θέση σου και ήθελα μια απόλυτα metal κιθάρα θα αγόραζα την RR1,αν ήθελα κάτι πιο all-round θα έπαιρνα την Soloist.

 

Και εγώ στο μέλλον αν θελήσω για μια "άγρια" κιθάρα για την RR1 θα πάω.

 

Ότι και αν αποφασίσεις καλές αγορές και να είσαι σίγουρος πως έχεις να κάνεις με εξαιρετικά όργανα. :)

 

Καλές γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου