Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με EL34 Λαμπάτους Ενισχυτές


Iliaspap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, μπορεί κανείς να μου πεί αν αλλάζουν tone οι power tubes και πιο συγκεκριμένα οι EL34 (JJ) μετά απο λίγες ημέρες λειτουργίας;

 

Συγκεκριμένα έχω έναν Hiwatt custom 100 και παρατηρώ για 2η φορά που αλλάζω λάμπες οτι τις πρώτες μέρες παίζουν λιγο πιο "σφιχτά", λιγο πιο κομπρεσαρισμένα.

Μετά απο λιγές μέρες και αφού τους τα "χώσω" και λιγάκι με το distοrsion πεταλάκι, σαν να αλλάζει λιγάκι το ηχόχρωμα τους.

 

Εντάξει, είμαι λιγάκι ψείρας αλλα μου κάνει εντύπωση  :D :D

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλές οι TungSol! Από τις καλύτερες current production EL34. Το αστείο είναι ότι η "original" TungSol δεν έβγαζε ποτέ EL34!

 

Άξιες δοκιμής είναι και οι κορυφαίες κατά τη γνώμη αυτή τη στιγμή EL34, Mullard RI. Οι οποίες συναγωνίζονται πλέον τις all time classic Winged-C! O καιρός θα δείξει αν είναι και τόσο "σκυλιά" όσο οι Winged-C ειδικά σε ενισχυτές που βρίσκονται πάνω από τα 500V. Μέχρι στιγμής δείχνουν ότι τα καταφέρνουν μια χαρά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά παιδιά και ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

 

Εγώ έβαλα πάλι JJ γιατί αυτές είχε "by default". Και περισσότερο για να μήν εχω θεματάκι με Biasing. Κοίταξα να βρώ matched τετράδα.

 

Παρατήρησα στο site της Tung-sol οτι γράφει EL34B, αυτο το "Β" συμαίνει κάτι άλλο; ή απλά έτσι τις γράφει η Tung-sol;

Hate it when people compare David Gilmour to God..... He is a great guy but he is not Gilmour!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να έβαζες θεματάκι με το biasing... έχεις!

 

Πάντα ο ενισχυτής θέλει biasing όταν αλλάζεις λυχνίες είτε αυτές είναι ίδια μάρκα ή άλλη. Και μην ξεχνάμε, biasing θέλει και κατά την διάρκεια της γήρανσης των λυχνιών.

 

Εκτός και αν το αφήσεις ως έχει, όπως έχει έρθει εργοστασιακά, και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Θα σου πρότεινα, όμως, να τις κοιτάς που και που και αν παρατηρήσεις να κοκκινίζει η άνοδος (το εξωτερικό μεταλλικό περίβλημα που φαίνεται μέσα από το γυαλί) να κάνεις rebias.

 

Το matched δεν έχει καμία σχέση με το biasing, αλλά με το matching. Μην τρελαίνεσαι, όμως, γιατί σε ένα μήνα και το σετάκι που αγόρασες unmatched θα είναι. Μπορεί και σε βαθμό που δεν το πιστεύεις.

 

Το "Β" είναι καθαρά θέμα κατασκευαστικό και marketing, φυσικά. Μην σε απασχολεί. Όλες EL34 είναι. Εγκυκλοπαιδικά, την διαφορά από την EL34-A η οποία έχει power dissipation 25W σε αντίθεση με την "Β" που έχει 30W. Φυσικά λόγω κατασκευαστικών διαφορών. Υπάρχουν και EL34WXT, EL34-B STR, EL34G, κτλ. Η κάθε εταιρία για τους λόγους της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά παιδιά και ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

 

Εγώ έβαλα πάλι JJ γιατί αυτές είχε "by default". Και περισσότερο για να μήν εχω θεματάκι με Biasing. Κοίταξα να βρώ matched τετράδα.

 

Παρατήρησα στο site της Tung-sol οτι γράφει EL34B, αυτο το "Β" συμαίνει κάτι άλλο; ή απλά έτσι τις γράφει η Tung-sol;

 

Έκανες biasing όταν άλλαξες τις λυχνίες? Αν όχι, θέλει επειγόντως! Είναι πολύ σημαντικό τόσο για τον ήχο σου όσο και για τη διάρκεια ζωής των λυχνιών και του ενισχυτή σου. Πράγματι, "matched" δε σημαίνει ότι δεν χρειάζεται biasing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου