Προς το περιεχόμενο

Cubase δικαιωματα.


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα. Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω. Σκεφτομαι να αγορασω απο ενα παιδι το cubase 4 αυθεντικο το οποιο το δινει στο κουτι του μαζι με το usb του κλπ. Εγω οταν το παρω θα εχω ολα τα πνευματικα δικαιωματα??

 

Να ειστε καλα περιμενω!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όταν το πάρεις δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πνευματικό δικαίωμα, γιατί απλούστατα τα πνευματικά δικαιώματα ΔΕΝ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ μαζί με το software. Για την ακρίβεια ούτε το software το ίδιο πωλείται, αυτό που αγοράζεις είναι η Άδεια Χρήσης.

 

Συγκεκριμένα για το Cubase τώρα και τα προϊόντα της Steinberg γενικά, διάβασε εδώ:

 

http://forum.cubase.net/phpbb2/viewtopic.php?t=96750

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εισαι καλα φιλε μου. Σε ευχαριστω.

 

Εγω ρωτησα το παιδι αν θα εχω τα πνευματικα δικαιωματα, πριν ανοιξω εδω το θεμα και μου ειπε το εξης:

 

οκ απλα πρεπει να κανω εγω unregistration στο site της steinberg οποτε ολα καλα.

 

Σε αυτη την περιπτωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μαλλον δεν κατάλαβες τι σου είπαν παραπάνω: ΔΕΝ αγοράζεις δικαιώματα. Αγοράζεις άδεια χρήσης.

 

Και, έχω την εντύπωση ότι ΔΕ γίνεται unregistration του Cubase, για να το χρησιμοποιήσει άλλος μέτα. Γενικά δε παίζει αυτή η φάση με τα πιο πολλά μουσικά λογισμικά δυστυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εισαι καλα Νικολα και σε ευχαριστω. Οχι καταλαβα τι μου ειπαν πιο πανω απλα δεν θελω να το πιστεψω......αχαχχ!!!!!

 

Απλα μιας και μου το ειπε ετσι το παιδι λεω μηπως ρωτησε στην steinberg με email και σας ειπα τι μου ειπε μπας και υπαρχει περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εισαι καλα Νικολα και σε ευχαριστω. Οχι καταλαβα τι μου ειπαν πιο πανω απλα δεν θελω να το πιστεψω......αχαχχ!!!!!

 

Απλα μιας και μου το ειπε ετσι το παιδι λεω μηπως ρωτησε στην steinberg με email και σας ειπα τι μου ειπε μπας και υπαρχει περιπτωση.

 

Στο link που έδωσα, αν το διαβάσεις, θα δεις ότι απαντάει ένα admin της Steinberg. Με άλλα λόγια, τουλάχιστον όταν γράφτηκε το συγκεκριμένο, αυτό είναι που προτείνει η ίδια η εταιρεία:

 

In your case you should buy a new Steinberg key and transfer the Hypersonic license to that key using the Syncrosoft License Control Center wizard.

Then sell the Hypersonic 2 with that key. The buyer can register that key in MySteinberg and that's it. The license will be shown in his account with that new key and your key in your account won't display the Hypersonic 2 license any longer.

_________________

Support Manager

Steinberg Media Technologies

 

(όπου "Hypersonic" για σένα "Cubase")

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις ένα mail απευθείας στη Steinberg και να τους ζητήσεις σαφείς οδηγίες για το πως γίνεται η μεταφορά του licence. Είναι οι μοναδικοί αρμόδιοι να σε ενημερώσουν επακριβώς.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Steinberg πάντως έχει έναν "Resale Wizard" στο σάιτ της.

Προφανώς λοιπόν γίνεται η μεταβίβαση, όχι των πνευματικών δικαιωμάτων αλλά της άδειας χρήσης, όπως είπε και ο Nikolas.

http://www.steinberg.net/index.php?id=2373&L=1

 

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα γίνεται, το έχω κάνει αγοράζοντας το cubase 4 από άλλον και ακολούθως το πούλησα σε τρίτο αργότερα με την μέθοδο τοu unregistration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα γίνεται, το έχω κάνει αγοράζοντας το cubase 4 από άλλον και ακολούθως το πούλησα σε τρίτο αργότερα με την μέθοδο τοu unregistration.

 

Με την μεθοδο του unregistration λοιπον πηρες μονο την αδεια χρησης ή και τα πνευματικα δικαιωματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, ΠΟΤΕ δεν αγοράζεις πνευματικά δικαιώματα. Κι εσύ να αγόραζες το πακέτο, αγόραζες απλώς την άδεια χρήσης.

 

Επομένως, με οποιαδήποτε μέθοδο (νόμιμη) που υποστηρίζει η μαμά εταιρεία, ο προηγούμενος χρήστης αποποιείται της άδειας χρήσης του προγράμματος και την αποκτάς εσύ. Άρα, μπορείς νόμιμα να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα για οτιδήποτε προβλέπει το End User Licence Agreement (τα ψιλά γράμματα στον φάκελο του cd :))

 

Τα πνευματικά δικαιώματα δημιουργίας του προγράμματος παραμένουν στην Steinberg. :)

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου