Προς το περιεχόμενο

Πρότυπα.Ναι ή όχι και γιατί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν έχει να πεις ναι ή όχι. Ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το μιμητισμό στις περισσότερες αν όχι όλες τις συμπεριφορές του. Θέλει αρκετή αντίληψη και παρατήρηση για να διαφοροποιηθείς και ακόμα περισσότερο σθένος !

 

Επίσης είναι στο χέρι σου να προσφέρεις στο παιδί σου πολλά ερεθίσματα που εσύ θεωρείς αξιόλογα και ποιοτικά, όχι να τα επιβάλεις, αλλά να τα προσφέρεις ασχολούμενος ο ίδιος (λειτουργεί πολύ καλύτερα έτσι) (πχ ακούσματα, δραστηριότητες δικές σου κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητε Φιλοσοφε.

εχεις δικιο για το φαινομενο της γυαλας.

Καλα και κακα προτυπα υπηρχαν ανεκαθεν.

Νομιζω οτι για τα σημερινα παιδια...ισχυει η παροιμια...με οποιο δασκαλο καθισεις τετοια γραμματα θα μαθεις.Ο καθε γονιος ειναι αποκλειστικα υπευθυνος για τα προτυπα που περνανε στα παιδια του.

Ενα παιδι που αφηνετε χυμα μπροστα σε μια τηλεοραση με 67 καναλια απλα και μονο για να σκασει ..θα πρεπει να μαθει να κριτικαρει απο μονο του τι ειναι καλο και κακο.Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και Θελει πολυ προσοχη...για.πχ..Λες ναι στη Πατυ..και μετα γυρναει το παιδι σου και σου ζηταει Μακντοναλτς και Iphone κινητο..γιατι τα ειδε στην Πατυ. Και εσυ δεν συμφωνησες με αυτα..συμφωνησες στην αθωα Πατυ..που ισως δεν ειναι και τοσο αθωα τελικα.

Και εκει πονταρουν ολοι αυτοι που δημιουργησαν την Πατυ.

Και μπαινεις στην διαδικασια να εξηγησεις σε ενα 7χρονο παιδι τι σημαινει υποσυνειδητη διαφημιση...Ειναι μια μεγαλη συζητηση που θελει πολυ σκεψη..αλλα η θεση μου παραμενει η ιδια.

Τα προτυπα χρειαζονται..

Εχουν λιγοστεψει..αλλα αν εισαι σοβαρος ανθρωπος με το τι καταναλωνεις γενικοτερα..αυτο θα διδαξεις και στα παιδια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έχει να πεις ναι ή όχι. Ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το μιμητισμό στις περισσότερες αν όχι όλες τις συμπεριφορές του. Θέλει αρκετή αντίληψη και παρατήρηση για να διαφοροποιηθείς και ακόμα περισσότερο σθένος !

 

Από μικρό μου λέγανε πως είμαι ανώμαλος. ;D

Για να γίνω απόλυτα αντιληπτός, να παραθέσω ένα παράδειγμα.

Λέγανε στην κουβέντα πάνω: ρε συ ο τάδε θεός στα κλοτσίδια, ρε δεν παίζετε.

Και εγώ έλεγα κάτι του τύπου : Ε και? Καλός είναι, δεν θα τον βάλουμε και πόστερ στο δωμάτιο. Και όλοι είχαν πόστερ και εγώ δεν είχα.Και πάει λέγοντας.Τι να κάνω δεν καμώνομαι ούτε και καμαρώνω.Έτσι απλά.

 

Επίσης είναι στο χέρι σου να προσφέρεις στο παιδί σου πολλά ερεθίσματα που εσύ θεωρείς αξιόλογα και ποιοτικά, όχι να τα επιβάλεις, αλλά να τα προσφέρεις ασχολούμενος ο ίδιος (λειτουργεί πολύ καλύτερα έτσι) (πχ ακούσματα, δραστηριότητες δικές σου κτλ)

Κοίταξε να δεις. Μόνο και μόνο από τα γονίδια που έδωσα δεν ανησυχώ.Ή μήπως ανησυχώ ? :D

Δεν θα αραδιάσω προς τέρψιν, τι ερεθίσματα προσφέρω, προσφέρω όμως.

Επειδή δεν μπορούμε να τα σκεφτόμαστε όλα, βάλε και άλλους παράγοντες στο γλυκό, όπως λιγοστός χρόνος, όχι καθημερινή τριβή (εξωγενείς παράαααγοντες)κ.τ.λ και το μόνο που σου λείπει είναι Α.Φ.Μ, Α.Δ.Τ και Δ.Ο.Υ. ;D ;D

 

Άντε το μαρτύρησα χωρίς ξύλο.

Τίτλο θα έπρεπε να είχα βάλει ''Είμαι καλά γιατρέ μου?'' ???

 

Μα όλοι είχατε πρότυπα ρε μαμώτο μου.

Θου κύριε φυλακή το στόματί μου.

Ήμαρτον και για όνομα μαζί.

 

Δεν μεταδίδω άλλο.

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μικρό μου λέγανε πως είμαι ανώμαλος. ;D

Για να γίνω απόλυτα αντιληπτός, να παραθέσω ένα παράδειγμα.

Λέγανε στην κουβέντα πάνω: ρε συ ο τάδε θεός στα κλοτσίδια, ρε δεν παίζετε.

Και εγώ έλεγα κάτι του τύπου : Ε και? Καλός είναι, δεν θα τον βάλουμε και πόστερ στο δωμάτιο. Και όλοι είχαν πόστερ και εγώ δεν είχα.Και πάει λέγοντας.Τι να κάνω δεν καμώνομαι ούτε και καμαρώνω.Έτσι απλά.

 

Και ούτε υπάρχει κ λόγος :P

Για την ακρίβεια μια χαρά είχες πρότυπα. Χρησιμοποιούσες τους φίλους σου ως αντιπαραδείγματα, συμπεριφορά προς αποφυγή.

 

Αν κρίνω μάλιστα και από τη στάση σου στο θέμα του John Cage, αρέσκεσαι στην απόρριψη για να διαφοροποιείσαι από τους άλλους και να νιώθεις πιο συνειδητοποιημένος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω μάλιστα και από τη στάση σου στο θέμα του John Cage, αρέσκεσαι στην απόρριψη για να διαφοροποιείσαι από τους άλλους και να νιώθεις πιο συνειδητοποιημένος :)

 

Ωωωωωω... τι του είπεεεε.....

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ούτε υπάρχει κ λόγος :P

Για την ακρίβεια μια χαρά είχες πρότυπα. Χρησιμοποιούσες τους φίλους σου ως αντιπαραδείγματα, συμπεριφορά προς αποφυγή.

 

Αν κρίνω μάλιστα και από τη στάση σου στο θέμα του John Cage, αρέσκεσαι στην απόρριψη για να διαφοροποιείσαι από τους άλλους και να νιώθεις πιο συνειδητοποιημένος :)

 

+ 1.000.000

 

Γνωστός φυχολογικός μηχανισμός, τον είχα και εγώ (τώρα θα αυτοκτονήσει ο άνθρωπος).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστός φυχολογικός μηχανισμός, τον είχα και εγώ (τώρα θα αυτοκτονήσει ο άνθρωπος).

και τι φάρμακα σου δώσανε για να το αποβάλλεις? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Φιλοσοφε.

εχεις δικιο για το φαινομενο της γυαλας.

Καλα και κακα προτυπα υπηρχαν ανεκαθεν.

Νομιζω οτι για τα σημερινα παιδια...ισχυει η παροιμια...με οποιο δασκαλο καθισεις τετοια γραμματα θα μαθεις.Ο καθε γονιος ειναι αποκλειστικα υπευθυνος για τα προτυπα που περνανε στα παιδια του.

Ενα παιδι που αφηνετε χυμα μπροστα σε μια τηλεοραση με 67 καναλια απλα και μονο για να σκασει ..θα πρεπει να μαθει να κριτικαρει απο μονο του τι ειναι καλο και κακο.Αυτο ειναι πολυ δυσκολο και Θελει πολυ προσοχη...για.πχ..Λες ναι στη Πατυ..και μετα γυρναει το παιδι σου και σου ζηταει Μακντοναλτς και Iphone κινητο..γιατι τα ειδε στην Πατυ. Και εσυ δεν συμφωνησες με αυτα..συμφωνησες στην αθωα Πατυ..που ισως δεν ειναι και τοσο αθωα τελικα.

Και εκει πονταρουν ολοι αυτοι που δημιουργησαν την Πατυ.

Και μπαινεις στην διαδικασια να εξηγησεις σε ενα 7χρονο παιδι τι σημαινει υποσυνειδητη διαφημιση...Ειναι μια μεγαλη συζητηση που θελει πολυ σκεψη..αλλα η θεση μου παραμενει η ιδια.

Τα προτυπα χρειαζονται..

Εχουν λιγοστεψει..αλλα αν εισαι σοβαρος ανθρωπος με το τι καταναλωνεις γενικοτερα..αυτο θα διδαξεις και στα παιδια σου.

 

Θέλω να πιστεύω, πως γνωρίζω περισσότερα από τον μέσο πολίτη -για να μην πω Έλληνα και συγχυστώ απογευματιάτικα- για την κοροιδία, καθοδήγηση, πλύση εγκεφάλου, στρεβλή ενημέρωση, καθοδηγούμενη πληροφόρηση, στοχευμένη προώθηση (παντός είδους καταναλωτισμού, από τροφές μέχρι φάρμακα-εμβόλια κτλ),κερδοσκοπικού χαρακτήρα λεηλασίες (ανθρώπων-λαών-ηπείρων), κυβερνήσεις εταιρειών, κτλ, κτλ ,κτλ ,κτλ, ούστ κοπρόσκυλα.  ;D

 

Ακόμη για να μείνω στο θέμα των προτύπων (με δυσκολία), θυμήθηκα περιπτώσεις προτύπων που αποδείχτηκαν αργότερα ότι δεν άξιζαν ως τέτοια, για αυτούς που τα είχαν.

Το πιο πρόχειρο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι ο Νταλάρας. ;D ;D ;D

 

to be continued........................

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.........continued

Βρε καλώς τον trolley :D

Κάτσε να τα πάρω με την σειρά να μην αδικήσω τους άλλους. ;)

 

Και ούτε υπάρχει κ λόγος :P

Για την ακρίβεια μια χαρά είχες πρότυπα. Χρησιμοποιούσες τους φίλους σου ως αντιπαραδείγματα, συμπεριφορά προς αποφυγή.

Αν κρίνω μάλιστα και από τη στάση σου στο θέμα του John Cage, αρέσκεσαι στην απόρριψη για να διαφοροποιείσαι από τους άλλους και να νιώθεις πιο συνειδητοποιημένος :)

Θεωρώ αυτονόητο πως διάβασες τα ποστς. Χαίρομαι.

Την απόρριψη την είδες, την επιχειρηματολογία της ?

Δεν σε ξέρω τόσο καλά, αλλά νομίζω πως με φλερτάρεις.(Κλισέ.) ;D

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, λέω να διαφωνήσω με αυτούς που συμφωνούσα και να τους απορρίψω, για να διπλοσυνειδητοποιηθώ.(Αυτοεπιβεβαίωση.) 8)

Περίμενε να γυρίσω και το άλλο μάγουλο.

Η θεωρία των αντιπροτύπων. Κάτι μου έχει διαφύγει μάλλον. Yallom, Kant, Young, Πλάτωνας ? ??? Enlighten me please, seriusly.

 

 

+ 1.000.000

Γνωστός φυχολογικός μηχανισμός, τον είχα και εγώ (τώρα θα αυτοκτονήσει ο άνθρωπος).

 

Καταβάθος σε γουστάρω :)

Διευκρίνισε μου μόνο γιατί θα αυτοκτονήσω?

Για τον μηχανισμό ή για το ότι τον είχες και εσύ? ;D

Έχεις το ηθικοκοινωνικογνωσιακοπολιτισμικό υπόβαθρο να συμμετέχεις ή βρήκες ανοιχτά και μπήκες? ;D Αστεΐζομαι, καλά έκανες.

 

Ρίχτε στο κορμί μου σπίρτο να αυτοκτονηθώ. ;D

Hit me with your venom stick, hit me..... ;D

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πρόχειρο που μου έρχεται στο μυαλό, είναι ο Νταλάρας. ;D ;D ;D

 

to be continued........................

Ως τι τον κρινεις ?Ως ανθρωπο...η ως μουσικο...

Γιατι ο Νταλαρας  σαν μουσικος..αλλα και σαν τραγουδιστης.απλα δεν υπαρχει..

{Και μη αρχισετε την αντιπαραθεση αν ειναι η οχι γιατι θα βγουμε εκτος θεματος. }

Καθε ανθρωπος κρινεται απο τις πραξεις και τα λεγομενα του θα μου πεις...

απλα προσπαθω με τον συγκεκριμενο να τα ξεχναω..και να μενω στο εργο του.

Το εργο του ειναι προτυπο για πολλους.

Τωρα τι μυαλο κουβαλαει..σαν ανθρωπος - εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου