Προς το περιεχόμενο

"And This Is Free" , the blues of Maxwell Street, Chicago.


matawan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω δύο ακόμα. Την Queen Sylvia Embry (μπάσο και καταπληκτική φωνή). Στο βίντεο μαζί με τον Louisiana Red και Carey Bell.

 

 

και ένα ακόμα πιο παλιό, με τον Juke Boy Bonner.

 

 

Aς είναι καλά ο Bruce Iglauer της Alligator Records που ανακάλυψε και δισκογράφησε αυτούς τους σχεδόν άγνωστους αλλά πολύ μεγάλους καλλιτέχνες.

qse.jpg.163aa247a3ea2785be2a2774195fd2e3.jpg

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ΥΓ: Ο Ηλίας έχει παίξει και με τους 2!

 

Όπα Δημήτρη, πήρες φόρα!! ;D

Τον Μάιτυ δυστυχώς δεν τον είδα ποτέ ζωντανά, τον RL είχα την τύχη να τον γνωρίσω από κοντά σε 2 συναντήσεις -αν θυμάμαι καλά - και με τον Κίμπρω πέρασα ένα αξέχαστο βράδυ στην Ιταλία, όταν παίζαμε την ίδια μέρα στο φεστβάλ του Ροβίγκο, μαζί με άλλους θρύλους, (James Cotton, Homesick James) τι μου θυμίσατε!! :D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί, αλλά με όλο τον σεβασμό στο Σικάγο και στον εφευρέτη του ηλεκτρισμού (Muddy), εγώ, δοθείσης ευκαιρίας, να επιστήσω και την προσοχή στην πρόσφατη πόρωσή μου που λέγεται North Mississippi Hill Country Blues και ΔΕΝ μιλάω για τα Delta. Μιλάω για Kimbrough, Burnside, Balfour και όλη αυτή την καταπληκτική μουσική στο documentary "Deep Blues: A Musical Pilgrimage to the Crossroads"

Απλά,απίστευτοι.

Τους έψαξα όλους αυτούς,αφότου διάβασα ένα post του Audiokosta(δε θυμάμαι τι και πως)και έμεινα με το στόμα ανοιχτό.

Ειδικά,το God knows I tried του Junior Kimbrough...ανατριχιάζω και μόνο που σκέφτομαι το στίχο..Βγάζει τέτοια απόγνωση.Το νιώθεις πως έφτασε πάτο,ο τύπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία, for you man αλλά και όλους τους φίλους του μπλουζ.

Ο Bryan Lee, για μένα, είναι ένα πολύ μεγάλο κομμάτι της ιστορίας του μπλουζ, living legend με όλη της σημασία της έκφρασης.

 

Όποιοι δεν τον γνωρίζουν καλό θα είναι να ακούσουν τα δύο του καταπληκτικά CD ηχογραφημένα ζωντανά στο Old Absinth house bar. Απλά, απίστευτος.

 

bryan_lee.jpg.205cc9a70d060a71cd106b662ee1d9d2.jpg

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου