Προς το περιεχόμενο

Σπουδή στο 4'33"


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σας ανεβάζω κλιπάκια ποτέ το ξέρω. Σε μια στιγμή όμως έμπνευσης και με έλλειψη εργαλείων ηχογράφησης είπα να σας παρουσιάσω ένα έργο.

Το συγκεκριμένο καλεί τον ακροατή να το ερμηνεύσει όπως θέλει, μιας και θα ακουστεί διαφορετικά στον καθένα.

 

Ξέρω την ιδιάιτερότητα αυτής μου της δημιουργίας, αλλά καλώ τους ακροατές να είναι ανοιχτοί σε αυτό που έχω να πω.

 

Ως προς το τεχνικό μέρος, χρησιμοποιήθηκε το audacity, σε ένα λάπτοπ, χωρίς τους asio4all.

211.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομίζω ότι αυτή η υπερεαλιστική αφαιρετική δημιουργία υποθάλπει μια εξωστρεφής διανοητική διαδικασία, η οποία μέσα από μια εικονοκλαστική μεταμοντέρνα προσέγγιση, καταφέρει ένα τιτάνιο χτύπημα στον στενά ντετερμινιστικό στρουκτουραλισμό της αστικά καθορισμένης και βαθιά συντηρητικής τέχνης.

 

 

Και μετά έπεσε στον γκρεμο... ήταν και καλός άνθρωπος... θεός σχωρέστον...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάσεις καλύτερο από το 4:33 ;D ;D ;D

Ειδικά στο 0:37, που άκουσα το νερό να βράζει και το πρόλαβα πριν χυθεί ο καφές, το κατέταξα στα θεϊκά. :D

Γιατί μου ακούγετε όμως ότι φρενάρεις, σφίγγεσαι, κρατιέσαι, κάνεις πίσω σε ορισμένα σημεία  ???

Επίσης θα ήθελα να ήταν τουλάχιστον 4:34, για να κάνω και ένα τσιγάρο. :'(

 

Μην ακούς τις αρνητικές κριτικές, είναι όλοι άσχετοι από τέχνη. ;)

 

Το βιολί stratovarius? Οι μαγνήτες σιδερένιοι? Για Φιλοθέη ευθεία?  :)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ζητούσα να μην συγκριθεί η δουλειά με το 4'33" αν και ανάλογη η λογική που τη διέπει. Το έργο αυτό είναι μοναδικό σε κάθε ακροατή...

 

Ούτε καν origina/unique δεν είσαι: http://www.pianoworld.com/forum/ubbthreads.php/topics/1527699/1.html ;)

Κ όμως το έργο δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα μιας και κάθε φορά ακούγεται διαφορετικά στον καθένα.

 

Πέραν της πλάκας τώρα, αποδέχομαι τον πειραματισμό και σέβομαι την άποψη όλων, αλλά δεν το λέω και τέχνη.

 

Να είμαι ειλικρινής τώρα πάντως, δεδομένου ότι δεν έχω όντως παρουσιάσει και ποτέ μου τίποτα αντιλαμβάνομαι το λάθος να σας απασχολώ με μια μέτρια πλάκα.

Αυτό κάπως ενισχύει και την άποψη ότι αλλιώς θα κρίνεις κάποιον που έχει κάποιο αποδεδειγμένο έργο, και θα κρίνεις αυτό που ακούς σε σχέση με ότι έχει πει ως ώρας και αλλιώς κάποιον που εμφανίζεται και λέει πρακτικά τα ίδια αλλά χωρίς προηγούμενη δουλειά.

 

(Παρεμπιπτόντως με περαιτέρω ανάλυση του έργου μου από τους ειδικούς αποδείχθηκε πως έχει μικρόφωνο το λάπτοπ και ακούγεται και το κανάλι που παίζει στο σαλόνι, έχει κάποιο μπαλέτο δεν έχω στοιχεία παραπάνω τι είναι)

 

Παρτιτούρα έχουμε?

Σαφώς σε pdf -5ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ John Cage "ακους"¨ ;D

 

 

Απλα ειναι μια υπενθυμιση σε καποιους (μπουρδου μπουρδου)  οτι υπαρχουν και οι παυσεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κάπως ενισχύει και την άποψη ότι αλλιώς θα κρίνεις κάποιον που έχει κάποιο αποδεδειγμένο έργο, και θα κρίνεις αυτό που ακούς σε σχέση με ότι έχει πει ως ώρας και αλλιώς κάποιον που εμφανίζεται και λέει πρακτικά τα ίδια αλλά χωρίς προηγούμενη δουλειά.

Αυτές ακριβώς τις σκέψεις μου προκάλεσε το κομμάτι σου. Αυτό από μόνο του του δίνει αξία και λόγο ύπαρξης.

 

Βέβαια, θα είχε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον ως θεατρικό δρώμενο σε κάποιο live bar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κάπως ενισχύει και την άποψη ότι αλλιώς θα κρίνεις κάποιον που έχει κάποιο αποδεδειγμένο έργο, και θα κρίνεις αυτό που ακούς σε σχέση με ότι έχει πει ως ώρας και αλλιώς κάποιον που εμφανίζεται και λέει πρακτικά τα ίδια αλλά χωρίς προηγούμενη δουλειά.

 

Κανένας καλλιτέχνης δε κρίνεται από ένα και μόνο έργο. Δεν έχει να κάνει με το αν τον λένε John ή Εύη, αλλά με το αν έχει να επιδείξει μία συνέπεια προς μία συγκεκριμένη καλλιτεχνική κατεύθυνση. Αυτό που παρουσίασες εσύ, θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, για τρεις λόγους:

 

α) Δεν τεκμηριώνεται η ύπαρξή του από όποια πληροφορία έχουμε μέχρι σήμερα για τις μουσικές σου ανησυχίες.

 

β) Δεν είναι πρωτότυπη ιδέα (είναι του Cage).

 

γ) (και σημαντικότερον) θα το ξεχάσεις εσύ η ίδια.

 

Τόσο το (α), όσο το (β) όσο και το (γ) δεν ισχύουν για τον Cage.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου