Προς το περιεχόμενο

Σπουδή στο 4'33"


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι αυτή η υπερεαλιστική αφαιρετική δημιουργία υποθάλπει μια εξωστρεφής διανοητική διαδικασία, η οποία μέσα από μια εικονοκλαστική μεταμοντέρνα προσέγγιση, καταφέρει ένα τιτάνιο χτύπημα στον στενά ντετερμινιστικό στρουκτουραλισμό της αστικά καθορισμένης και βαθιά συντηρητικής τέχνης.

Μας έχουν κατακλύσει οι κομμουνισταί... Θα πέσει φωτιά να μας κάψει.  ;D

 

Εύη, μπράβο κορίτσι μου. Το 'χεις το θέμα!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βέβαια, θα είχε ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον ως θεατρικό δρώμενο σε κάποιο live bar.

 

Θεατρικο δρωμενο εχει γινει αλλα οχι σε μπαρακι  ;D

Θα ειχε ενδιαφερον να γινει σε ανυπυποψιαστο κοσμο ομως.

 

John Cage "4'33"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας καλλιτέχνης δε κρίνεται από ένα και μόνο έργο. Δεν έχει να κάνει με το αν τον λένε John ή Εύη, αλλά με το αν έχει να επιδείξει μία συνέπεια προς μία συγκεκριμένη καλλιτεχνική κατεύθυνση. Αυτό που παρουσίασες εσύ, θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, για τρεις λόγους:

 

α) Δεν τεκμηριώνεται η ύπαρξή του από όποια πληροφορία έχουμε μέχρι σήμερα για τις μουσικές σου ανησυχίες.

 

α) Δηλαδή εάν ξεκίναγα με τη παράγραφο,

 

" Κουρασμένη από τις ατελείωτες πρόβες, τις μπάντες που πεθαίνουν η μια μετά την άλλη. Την ματαιότητα όποιας ενασχόλησης με όποιο αντικείμενο και την ανουσιότητα της ζωής μου, ίσως και την ανία της παρούσας στιγμής σας παρουσιάζω ένα έργο μου."

 

Θα αποκτούσε κάποιο λόγο ύπαρξης ή γενική τεκμηρίωση; Η παραπάνω παράγραφος διαβεβαιώνω πως είναι πλήρως ειλικρινής.

 

β) Σ αυτό εν μέρει έχεις δίκιο, αλλά εγώ το βλέπω ότι με επηρεάζει ο εν λόγω καλλιτέχνης οπότε και επιχειρώ να εκφράσω κάτι, με ανάλογο σκεπτικό, όμως σίγουρα όχι το ίδιο, όπως και ανέφερα παραπάνω.

 

γ) Μάλλον, αλλά μου δίνω μερικές εβδομάδες. Μάλιστα ακόμα δεν έχω σβήσει το mp3 από το laptop, ενώ το audacity ήδη το απεγκατέστησα...

 

Θα ειχε ενδιαφερον να γινει σε ανυπυποψιαστο κοσμο ομως.

 

Αυτή την απορία είχα κ εγώ τι θα γινόταν αν σε ένα λάιβ (δικό μου) επέλεγα να παίξω το συγκεκριμένο έργο χωρίς καμία προειδοποίηση. Θα αποκτούσε περισσότερο νόημα ή υπόσταση; Ή θα έτρωγα γιουχάρισμα και μάλλον θα με πέταγε κ με τις κλωτσιές ο μαγαζάτορας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ορίστε και ο Μαέβιους.

 

Διαφορά Evilnye με τον Cage από άποψη αρμονίας, αντίστιξης, ενορχήστρωσης, εκτέλεσης και γενικά ΜΟΥΣΙΚΗΣ, δεν υπάρχει.

 

Αν θέλουμε τώρα να αρχίσουμε τα περί κολχόζικης ιδιοκτησίας και μεθοδευμένης υπερκατανάλωσης,  ::) αυτό είναι κάτι άλλο, και δεν έχει σε ΤΙΠΟΤΑ να κάνει με τη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δηλαδή εάν ξεκίναγα με τη παράγραφο,

 

" Κουρασμένη από τις ατελείωτες πρόβες, τις μπάντες που πεθαίνουν η μια μετά την άλλη. Την ματαιότητα όποιας ενασχόλησης με όποιο αντικείμενο και την ανουσιότητα της ζωής μου, ίσως και την ανία της παρούσας στιγμής σας παρουσιάζω ένα έργο μου."

 

Θα αποκτούσε κάποιο λόγο ύπαρξης ή γενική τεκμηρίωση; Η παραπάνω παράγραφος διαβεβαιώνω πως είναι πλήρως ειλικρινής.

 

Αυτή η "τεκμηρίωση" είναι συναισθηματικού τύπου και δεν έχει καμία σχέση με τη μουσική (ή την απουσία της). Με ακριβώς την ίδια αφετηρία θα μπορούσες να έχεις φτιάξει ένα πίνακα ζωγραφικής ή να γράψεις ένα ποιήμα. Η "τεκμηρίωση" που παρέχει ο Cage είναι εντελώς διαφορετικού ύφους και σχετίζεται όχι με τη ζωή του αλλά με ένα ολόκληρο φιλοσοφικό σύστημα (το οποίο είχε ασπαστεί).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την απορία είχα κ εγώ τι θα γινόταν αν σε ένα λάιβ (δικό μου) επέλεγα να παίξω το συγκεκριμένο έργο χωρίς καμία προειδοποίηση. Θα αποκτούσε περισσότερο νόημα ή υπόσταση; Ή θα έτρωγα γιουχάρισμα και μάλλον θα με πέταγε κ με τις κλωτσιές ο μαγαζάτορας;

Εχω ενα παραδειγμα στο περιπου.

Σε ανυποψιαστο κοινο, ο Ζουγανελης σε μουσικοθεατρικη παρασταση καθησε με ολο το θιασο αμιλητος επι σκηνης για 3 λεπτα.

Ο κοσμος στο πρωτο λεπτο κοιταζε σιωπηλος περιεργα μετα αρχισαν τα γελακια και στο τελος επεσε το γελιο της αρκουδας.

Ο Ζουγα ειπε απλα "Εχει γινει διαλειμμα. Εμεις ετσι καθομαστε".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ο Ζουγα ειπε απλα "Εχει γινει διαλειμμα. Εμεις ετσι καθομαστε".

 

Άρα το θέμα πρέπει να εξεταστεί και υπό το πρίσμα αν αυτό που κάνει κάποιος, μπορεί  (με τον έναν ή τον άλλον τρόπο) και να το υποστηρίξει. Από ό,τι φαίνεται ο Cage μπορεί. Το ίδιο και ο Zouga.

 

edit: Το ίδιο ισχύει και για εσένα Εύη. Ανέβασες το mp3 σου ως Modulator / ενεργό μέλος του noiz, με συνεχή παρουσία σε αυτό…και φυσικά ούσα γνωστή στο ευρύτερο κοινό του forum με μία «ιστορία» στην πλάτη σου . Φαντάσου να το ανέβαζε αυτό ένας νέος χρήστης. Θα τύγχανε της ίδιας αντιμετώπισης με εσένα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δε λειτουργεί το πρώτο επίπεδο, το υπόλοιπο είναι να το βράσεις.

 

 

 

Δεν λειτουργούν τα πάντα και σε όλους το ίδιο, καλώς ή κακώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου