Προς το περιεχόμενο

Σπουδή στο 4'33"


Evilnye

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κ εμένα αν με ρωτήσεις τώρα θα σου πω όχι αλλά τι ουσία έχει η απάντησή μου αν δεν έχω ασχοληθεί με τη δουλειά του;

Απλά στατιστικό συμπέρασμα.

 

Και μετά αν έρθουν να ψηφίσουν άλλοι 50 που δεν τον έχουν ασχοληθεί και πουν ναι η όχι, τι συμπέρασμα βγάλαμε;

Γιατί, μόνο οι "μυημένοι" μπορούν να έχουν άποψη για τα γούστα τους? Μία τέτοια απλή έρευνα, δείχνει γρήγορα τις τάσεις του κοινού. Βεβαίως και έχει χώρο για όλους...ακόμα και για το 1% που θα πλήρωνε εν γνώσει του για να παρακολουθήσει live παύσεις...

 

Μα "λόγια" τέχνη χωρίς εξηγήσεις και υπόβαθρο δεν υφίσταται.

Δεν βάζω τίτλους (...λόγια...) στη τέχνη. Προσωπικά τη κατατάσσω στο αν με αγγίζει ή όχι. Ακόμα περισσότερο εάν μου πεί κάτι από τη πρώτη στιγμή ακόμα και έαν δεν έπιασα αμέσως το νόημα του καλλιτέχνη.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Δεν βάζω τίτλους (...λόγια...) στη τέχνη. Προσωπικά τη κατατάσσω στο αν με αγγίζει ή όχι. Ακόμα περισσότερο εάν μου πεί κάτι από τη πρώτη στιγμή ακόμα και έαν δεν έπιασα αμέσως το νόημα του καλλιτέχνη.

 

Αν και είσαι μυημένος, είσαι από τους αντιφρονούντες. Αυτό είναι που λέω και εγώ. Πως είναι μεγάλη και ωραία κουβέντα και αν θέλαμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα, ένα γενικό δημοψήφισμα δεν θα ήταν δίκαιο.

Το ότι κάποιος γνωρίζει ιστορία της τέχνης δεν τον κάνει αυτόματα υποστηρικτή της μοντέρνας τεχνοτροπίας. Αξίζει όμως να αναλυθεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζω τίτλους (...λόγια...) στη τέχνη. Προσωπικά τη κατατάσσω στο αν με αγγίζει ή όχι. Ακόμα περισσότερο εάν μου πεί κάτι από τη πρώτη στιγμή ακόμα και έαν δεν έπιασα αμέσως το νόημα του καλλιτέχνη.

 

Καλά... ειδικά εσένα πρέπει να σου (ξανά-ματά) θυμίσω το "Zero Tolerance For Silence" του ισόθεου Metheny. Φαντάσου να συμμετείχες σε ένα thread-υβρεολόγιο, ξέροντας τη δισκογραφία του, επειδή κάποιος θα είχε πιαστεί από το ZTFS και θα "έκρινε" τον Metheny.

 

Εκείνο το μεσημέρι στο Παγκράτι (Olympians) που ο "δισκάς" μου, μου έδωσε το ZTFS ως το "νέο δίσκο του Metheny" και τον πήγα στο σπίτι... έπαθα σοκ, μεγαλύτερο από το σοκ του 4:33 και οι περισσότεροι από τους φίλους του σημαντικού αυτού μουσικού, ακόμη και σήμερα δεν ξέρουμε τι να πούμε για το θέμα.

 

Ο ίδιος ο Metheny, έχει πολλάκις υπερασπιστεί το πόνημά του, βεβαιώνοντας μάλιστα ότι είναι προϊόν πολύ συνειδητής και αυστηρής διαδικασίας, και βέβαια μπορεί να του προσάψει κανείς το σύνολο των "κατηγορημάτων" που γράφτηκαν εδώ για τον Cage (ότι θα μπορούσε να παρουσιάσει ακόμη και τις κλανιές του, ότι έχει προκαθορισμένη εκτίμηση από το κοινό του, ότι αυτά είναι Maevius-like product κλπ κλπ)... αλλά εσύ αγαπητέ Μηκύνες ξέρεις (όπως ξέρω και εγώ) ότι ο άνθρωπος αυτός είναι πολύ σοβαρός και πρέπει να σκεφτεί κανείς δύο φορές πριν αρχίσει να τον βρίζει.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά... ειδικά εσένα πρέπει να σου (ξανά-ματά) θυμίσω το "Zero Tolerance For Silence" του ισόθεου Metheny.

Bεβαίως...αλλά άλλο οπαδός και άλλο φίλαθλος ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά στατιστικό συμπέρασμα.

 

Ένα στατιστικό συμπέρασμα δεν σημαίνει τίποτε αν είναι τόσο γενικά διατυπωμένο όσο το έθεσες εσύ.

 

Bεβαίως...αλλά άλλο οπαδός και άλλο φίλαθλος ;)

 

Λέγοντας και αυτό θα μαζέψεις απλά του πόσοι είναι οι φίλαθλοι και πόσοι οι οπαδοί στο χώρο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγοντας και αυτό θα μαζέψεις απλά του πόσοι είναι οι φίλαθλοι και πόσοι οι οπαδοί στο χώρο ;)

Το θεωρείς λίγο?

Από κάπου ξεκινάς για να μαζεύεις υλικό...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αχρείαστο γιατί μπορείς να πάρεις το συμπέρασμα αυτό παρακολουθόντας εδώ μέσα έστω κ για λίγο. (Είμαι σίγουρη ότι έχεις πάνω κάτω αρκετά αντιπροσωπευτικά ποσοστά ήδη)

Βλέποντας τα δημοφιλέστερα θέματα (80s κιθάρες κανείς; )

 

Έτσι με το ερώτημά σου εσύ θα πας και θα δημιουργήσεις μια εντύπωση ότι κάποιος (ο Cage στην προκειμένη περίπτωση) έχει ή δεν έχει κάτι να πει, επειδή το λένε ένα μεγάλο ποσοστό τυχαίου δείγματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι με το ερώτημά σου εσύ θα πας και θα δημιουργήσεις μια εντύπωση ότι κάποιος (ο Cage στην προκειμένη περίπτωση) έχει ή δεν έχει κάτι να πει, επειδή το λένε ένα μεγάλο ποσοστό τυχαίου δείγματος...

επειδή μαντεύεις πράγματα...μήπως ξέρεις και τα νούμερα του Lotto? ;D

Δεν πάω να δημιουργήσω καμμία εντύπωση, απλά κάποια στατιστικά που σε άλλους φαίνονται ασήμαντα και αχρείαστα, για κάποιους άλλους είναι σημαντικά λόγω ηλικίας, επαγγελματικής εμπειρίας ή απλής περιέργειας.

Και δεν υπάρχουν τυχαία δείγματα... ;)όχι εδώ μέσα...να το κάναμε στον Χόντο να πώ ναι...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μαντεύω τίποτε, αντιθέτως χρησιμοποιώ τα ήδη υπάρχοντα στατιστικά αποτελέσματα ώστε να εξάγω συμπεράσματα πριν προχωρήσω σε άλλες τυχόν μελέτες ή αναλύσεις, στατιστικές ή μη.

 

Δεν είπα ότι εσύ συγκεκριμένα θα προκαλέσεις την εντύπωση, η δημοσκόπηση με αυτό το ερώτημα θα την προκαλέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δημοσκόπηση με αυτό το ερώτημα θα την προκαλέσει.

Όπως και η μουσική του Cage...έτσι και η δημοσκόπηση σε άλλους θα πεί κάτι, σε άλλους κάτι άλλο και σε κάποιους τίποτα... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου