Προς το περιεχόμενο

18V ΣΕ FULLTONE???


fuzzman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ταυτόχρονα βέβαια.

Το πόσο επιτυχημένα βέβαια είναι άλλη υπόθεση.

 

Δηλαδή το συγκεκριμένο παίζει να είναι μάπα ή γενικά υπάρχει πιο αξιόπιστη λύση??

όπως καταλαβαίνετε είμαι λίγο άσχετος με αυτά,τα 3 πετάλια που έχω τα λειτουργώ μόνο με μπαταρία και ψάχνω μια φθηνή και πρακτική λύση

 

Και πάλι,αν είμαι off topic πείτε μου να σταματήσω να ρωτάω

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω θα δεις μια πολυ ευκολη και απλη κατασκευη που σου δινει 18V (ή περισοτερα) απο μια 9V μπαταρια ή παροχη:

 

http://www.geofex.com/circuits/+9_to_33.htm

 

το εχω κανει και λειτουργει αψογα.

 

απλα πρεπει να παρεις το τσιπακι απο καποιο ιντερνετικο μαγαζι (πχ banzai_http://www.banzaimusic.com/MAX1044.html)

 

Με 18V τα πεταλια βρωμιας αποκτουν περισσοτερο headroom, πραγμα που σε αρκετες περιπτωσεις ειναι πολυ καλο.

Για παραδειγμα, το δικο μου FDII στα 18V ηταν πολυ ευχαριστο για να προσθετει το λιγο crunch, ιδιως στην "flat mids" ρυθμιση σε χαμηλο gain.

 

Γενικα, καλο ειναι να εχεις ενα charge pump, αρκει να προσεχεις που το βαζεις.

 

Και ειναι και πολυ μικρο. Στη φωτο που ακολουθει ειναι αυτο το "φιλμακι" που φαινεται πανω απο το FDII.

Drawer3.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το συγκεκριμένο παίζει να είναι μάπα ή γενικά υπάρχει πιο αξιόπιστη λύση??

όπως καταλαβαίνετε είμαι λίγο άσχετος με αυτά,τα 3 πετάλια που έχω τα λειτουργώ μόνο με μπαταρία και ψάχνω μια φθηνή και πρακτική λύση

 

Και πάλι,αν είμαι off topic πείτε μου να σταματήσω να ρωτάω

 

Αν ολα σου τα πεταλια ειναι 9V Boss-style, με ενα Onespot τρεχεις και 15 απο δαυτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τη στιγμή που έχω μετασχηματιστή που υποστηρίζει 9V το μόνο που χρειάζομαι λογικά είναι κάτι τέτοιο: http://www.amazon.com/gp/product/B0002GZM00/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_2?pf_rd_p=1278548962&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B000RNB720&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1GRNA65YZ3FGP7HFC8R7

 

Μπορώ να βρω κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη και να το ζητήσω σαν onespot?

 

 

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητα το σαν χταποδακι για τροφοδοτικο 9 βολτ κοινου τυπου (boss type) εγω εχω παρει 2 τετοια και με ενα τροφοδοτικο ibanez στα 200mA τροφοδοτω 7 πεταλια χωρις προβληματα! ;)

Θα βρεις στον Ζαχο σιγουρα!αλλιως πανε στα τριγυρω,δεν ξεπερνα τα 5 ευρω!

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Ξέρω ότι η καλύτερη λύση είναι να πάρω ένα σύστημα σαν το T-rex αλλά για τώρα είναι πολύ ακριβή λύση. Να πάρω του thomann το φτηνιάρικο δεν ψήνομαι γιατί είχα στο παρελθόν ένα παρόμοιο και δεν με ενθουσίαζε. Τώρα όλα τα πεταλάκια μου είναι 9 volt και τα δουλεύω με ένα 1spot και δεν έχω κανένα θέμα. Τώρα να αγοράζω για ένα πετάλι ένα fuel tank δεν με συμφέρει, στο μέλλον ίσως. Έχω βρει αυτήν εδώ την παπαρδέλα:

 

http://www.diago.co.uk/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,39/category_id,3/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,206/

 

αξίζει τον κόπο???

αν και δεν βρίσκω stock πουθενά σε αυτό η σε κάτι παρόμοιο.

 

επίσης σκεφτόμουν για μετασχηματιστή της DUNLOP 18v που χρησιμοποιείτε στα πετάλια της. Θα κάνει?

 

επίσης επιτρέπεται ολόκληρη Fulltone να μην βγάζει official μετασχηματιστή στα 18v???

 

Σας ευχαριστώ.  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης σκεφτόμουν για μετασχηματιστή της DUNLOP 18v που χρησιμοποιείτε στα πετάλια της. Θα κάνει?

Μια χαρά θα κάνει. Αν το έχεις ήδη έχει καλώς. Διαφορετικά, πριν τα χώσεις, δε πα να πάρεις πρώτα κανένα σταθεροποιημένο 18v τροφοδοτικό κοντά στο δεκάρικο να δεις τι γίνεται με το πεταλάκι;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, το πεταλι μια χαρα θα τρεχει και στα 9V. Στα 18V θα εχεις απλα καπως αυξημενο headroom.

Εννοείται.....

Αν και σε μερικά, η διαφορά 9v με 12v είναι πολύ μεγάλη .......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου