Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου - Tascam 144 mkII ή E-mu 404


DaRkNezZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάω με τα απολύτως αναγκαία

 

Α.

Ψάχνω για μια κάρτα ήχου εξωτερική γύρω στα 60-100 ευρω. Το λογισμικό που μάλλον θα δουλέψω είναι το FL studio.

 

Σε αυτά τα λεφτά σε μεταχειρισμένη κάρτα, μετά από κάμποσο διάβασμα (και εδώ στο forum) κατέλειξα στις :

 

1. Tascam 144 mkII

2. E-mu 404

 

(τάξη μεγέθους το budget)

 

Τις έχει δουλέψει κανείς ? υστερεί/υπερτερεί κάπου η μια έναντι της άλλης ? αξίζουν τον κόπο (όπου κόπος = χρήματα :) )  

 

Β. Aν κάποιος δώσεις κάτι λίγο παραπάνω (50 ευρώ) μπορεί να βρει άραγε μια μεταχειρισμένη που να περνάει σε άλλη κατηγορία από τις προηγούμενες ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ξερω γι αυτές που ρωτάς αλλά εγώ σου προτείνω και αυτή από τις αγγελίες...

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=5187

 

Βέβαια με 150 αν δεν κάνω λάθος την παίρνεις και καινούρια~

 

Υ.Γ.Δεν έχω καμία σχέση με την αγγελία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι την είχα δει και αυτήν!!! Σκεφτόμουν μάλιστα να την βάλω ως την τρίτη εναλλακτική :)

 

Αυτό που ζητώ περισσότερο είναι ευκολία στη χρήση, καλή ποιότητα-δυνατότητας για τα λεφτά της, δυνατότητα σύνδεσης πυκνωτικού μικρφώνου, και καλή συνεργασία-ευκολοχρησία με το λογισμικό/pc (δηλαδή μην ψάχνω ειδικούς drivers κλπ ή κάτι άλλα που διάβαζα ότι η Χ κάρτα (δεν θυμάμαι ποια τώρα) θέλει texas instrument firewire αλλιώς δεν δουλεύει, και άλλα τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει είναι στην κατηγορία της η καλύτερη...Σε πολύ γνωστό γερμανικό κατάστημα μάλιστα είναι πρώτη σε πωλήσεις!

 

Σε θέμα drivers είναι παραπάνω από κομπλέ!

 

Η δυνατότητα σύνδεσης πυκνωτικού υπάρχει!

 

Latency μηδενικό!

 

Και γενικότερα ρίξε και μόνος σου μία ματιά εδώ για να καλυφθείς πλήρως γιατι δεν τα θυμάμαι και όλα... :D

 

http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrackPro.html

 

Κάτι εντελώς προσωπικό...Ήδη μαζεύω χρήματα για να πάρω την ίδια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο φαινονται στα χαρτια αξιοπρεπεις προτασεις.Συγκρινοντας τες ομως υπαρχει μια σημαντικη διαφορα.

H Tascam εχει ενα επιπλεον ζευγαρι αναλογικων εισοδων το οποιο ισως καπου, καπως, καποτε να φανει χρησιμο.Επιπλεον η ιδια καρτα εχει και οδηγους για Windows 7 (32 & 64bit) αν αυτο σε απασχολει βεβαια.

 

Εμπειρια δεν εχω απο καμμια τους.Kαι εγω που προσφατα αγορασα, διαβασα αρκετα reviews δεξια και αριστερα πριν αποφασισω οριστικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσύ ποιά πήρες τελικά jsof ?

 

Για την tascam δεν έχω δει αρνητικό σχόλιο. Μόνο καλά λόγια γενικά. Το ίδιο και για την E-mu 404 αν και είναι πιο περιορισμένες οι αναφορές γιαυτήν στο ιντερνετ.

 

Τέλος για την Fast Track Pro επίσης καλά σχόλια αλλά είδα 2-3 δημοσιεύσεις που αναφέρουν ότι είναι με USB 1.1 ?? μου φαίνεται παράξενο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι τελικά είναι usb 1.1 ... δεν ξέρω. Εσύ Neurotic με τι κριτήρια κατέλειξες τελικά στην fast track pro ? σε σχέση με τις άλλες επιλογές που είναι στην ίδια κατηγορία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η m-audio πάντως έχει πολύ συχνά προβλήματα, εγώ χρησιμοποιώ το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο της κ δεν δηλώνω και υπερευχαριστημένη, αλλά τη δουλειά μου την κάνω. Για την tascam δε γνωρίζω καθόλου, η emu πρέπει να είναι αξιόπιστη. Οι κάρτες έχουν συγκριθεί και συζητηθεί πάρα πολλές φορές εδώ. Με αναζήτηση της κάθε μιας θα βρεις θέματα να βαριέσαι να τα διαβάσεις.

 

Σαν γενική πληροφόρηση πάντως ώστε να σιγουρέψεις κ εσύ τι θες και χρειάζεσαι διάβασε κ εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;cat=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω διαβάσει κάμποσα από τα σχετικά θέματα (κάποια είναι αρκετά παλιά) και γιαυτό, μέσα στο χάος της πληροφόρησης, κατέλειξα σε αυτές τις συγκεκριμένες κάρτες χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και άλλες το ίδιο αξιόπιστες ενδεχομένως στα ίδια χρήματα. Για την M-audio εκτός από κάποια προβλήματα που έχουν ακουστεί, με προβληματίζει λίγο και το usb 1.1 οπότε μάλλον θα την αφήσω.

 

Προσανατολίζομαι περισσότερο προς την e-mu 0404 αλλά απ όσο έχω δει και για τις tascam σε αυτά τα χρήματα μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. Καμιά πρόταση Evilnye ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου