Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου - Tascam 144 mkII ή E-mu 404


DaRkNezZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσανατολίζομαι περισσότερο προς την e-mu 0404 αλλά απ όσο έχω δει και για τις tascam σε αυτά τα χρήματα μόνο καλά λόγια έχω ακούσει. Καμιά πρόταση Evilnye ? :)

Nope, sorry. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω...

Απ όσο υποπτεύομαι και έχω αντιληφθεί σε αυτά τα χρήματα δεν θα δεις και τρελές διαφορές από εταιρία σε εταιρία, οπότε απλά πάρε την πιο απροβλημάτιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα την έχουν 4 φίλοι και μου έχουν πεί τα καλύτερα...Έψαξα κι εγώ αρκετά κάποιες εταιρίες και η M-Audio ήταν αυτή που μου γέμισε το μάτι σε αυτήν την κατηγορία καρτών...Όσον αφορά τους drivers μετά από συζήτηση που είχα με άτομο που ασχολείται με μουσική τεχνολογία μου είπε ότι πλέον στην M-Audio τους έχουν βελτιώσει πάρα πολύ και ότι πλέον είναι πάρα πολύ αξιόπιστοι...Προβληματάκια έχουν βρεθεί σε όλες τις κάρτες που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία τιμών αλλά νομίζω ότι όλα αντιμετωπίστηκαν(τουλάχιστον όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα μέχρι στιγμής)...Και σύμφωνα με κάτι που έχει ειπωθεί πάρα πολλές φορές σε συζητήσεις εδω είναι ότι σε ένα pc τα κομμάτια πρέπει να "επικοινωνούν" σωστά μεταξύ τους...Άρα τυχαία προβληματάκια μπορεί να ΜΗΝ οφείλονται στην κάρτα ήχου και μόνο...Τέλος για το σκοπό που τη θέλω με καλύπτει πλήρως σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της! :)

 

Πάντως κάνε καμια βόλτα σε μαγαζιά(αν είσαι κι από Αθήνα σίγουρα θα μπορείς να τσεκάρεις και να ρωτήσεις πολλά),ψάξε και κανένα θεματάκι σε κανένα άλλο site και αποφασίζεις με την ηρεμία σου.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

βασικά πιστεύω πως σε αυτά τα χρήματα, και οι τρείς που αναφέρθηκαν πάνω κάτω είναι τα ίδια. Αυτό που με απασχολεί εμένα περισσότερο είναι ακριβώς το θέμα της ευκολίας και της συνεργασίας με το PC και το λογισμικό (εν προκειμένω FL studio 9). Κάποια προβληματάκια με τους οδηγούς της m-audio διάβασα και εγώ, αλλά πιθανότατα έχουν λυθεί ενώ συχνά για κάποια από τα αναφερόμενα προβλήματα δεν φταίνε οι κάρτες αλλά οι ... χρήστες όπως λες. Τώρα θα κάτσω να δω λίγο τα specs πιο αναλυτικά, σε τι τιμή μπορω να τις βρω και θα πάρω κάποια εξ αυτών. Το usb 1.1 είναι λίγο αποθαρυντικό για μένα, αν και σε κάποιο οδηγό (link που έδωσε η evilnye) είδα ότι ίσως δεν είναι και τόσο σημαντικό. Άλλωστε εγώ για 16bit ηχογράφηση πάω στα 44 khz.. πιο ανεβασμένα μάλλον είναι too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα με τους drivers της m-audio (μιλώντας πάντα για τα φτηνά usb μοντέλα) εγώ συνεχίζω να έχω προβλήματα. Εάν έχει βγάλει νέους drivers Θα τους δοκιμάσω λιαν συντόμως. Το ότι μετράνε και τα υπόλοιπα κομμάτια σε έναν υπολογιστή για τυχόν προβλήματα, μετράνε, ευτυχώς να τα προσπερνάω ξέρω οπότε και κάνω και τη δουλειά μου, αλλά δεν θεωρώ πως μπορεί να διαφημίζει μια οποιαδήποτε ευκολία στη χρήση όταν ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των χρηστών της αντιμετωπίζει τα ίδια προβλήματα και σε συνεχή επικοινωνία στα φόρα της εν τέλει να μη βγαίνει και άκρη από τους ίδιους. Και μιλάμε για περιπτώσεις με διάφορους συνδυασμούς hardware.

Δηλαδή, λέω εγώ, ο μέσος χρήστης που δεν ξέρει τα βασικά, απλά κ ωραία θα έβγαζε  την κάρτα χαλασμένη και θα θεωρούσε την m-audio μη αξιόπιστη εταιρία.

 

Προσωπικά λοιπόν εγώ δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να τη συστήσω σε κάποιον. Δεδομένου ότι δεν βλέπω να ανοίγουν θέματα με προβλήματα για την emu πχ κάθε τόσο και στα φόρα της δεν είδα κάποια ανάλογη κατάσταση μου δίνει μια πιο αξιόπιστη εντύπωση.

 

Καλώς ή κακώς αυτή είναι η προσωπική και εντελώς εμπειρική μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και απο εμενα.

 

Κανοντας την αναζητηση μου, αρχικα επεσα και εγω πανω στις M-Audio.Διαβαζοντας ομως ειδα αρκετο κοσμο να παραπονιεται για θεματακια drivers.Ενα κριτηριο για μενα ηταν η απροβληματιστη λειτουργια σε περιβαλλον Windows 7 (64 bit) οποτε και απεριψα την συγκεκριμενη εταιρεια. :)

 

Στις υποψηφιες μου ειχα την Tascam 1641 (ασχετη με σενα) για την οποια διαβασα πολυ θετικα σχολια, οποτε σαν εταιρεια την θεωρω, οπως και την E-mu φυσικα, αξιοπιστες προτασεις.

 

Παντως αν η αναγκη σου ειναι μονο να οδηγησεις ενα midi keyboard και να περνας samples μεσα στο PC νομιζω οτι υπερκαλυπτεσαι και απο τις δυο.Η διαφορα στην Tascam ειπαμε ειναι οι εξτρα αναλογικες εισοδοι που ισως να τις χρειαστεις σε καποιο σεναριο πχ μελλοντικα να συνδεσεις πανω ενα εξτρα οργανο

 

Btw Δουλευεις καιρο με το FL?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σχετικά με το FL, όχι δεν το δουλευω αρκετό καιρό, απλά μου φάνηκε πιο εύκολο. (Άλλη μεγάλη κουβέντα αυτή σχετικά με το λογισμικό).

 

Τώρα σε ότι αφορά τις κάρτες. Όλα τα σχόλια (θετικότατα) για την tascam αφορούν την US 144 και ΟΧΙ την US 144mkII που είναι το νεότερο μοντέλο (για το οποίο ακούστηκαν κάποια μικροζητήματα). Σίγουρα οι παραπάνω είσοδοι είναι ένα σοβαρό πλεονέκτημα, παρ όλα αυτα προέχει η αξιοπιστία και η συμβατότητα με PC/λογισμικά. Θέλω να διαβάσω περισσότερες κριτικές για την 144 mkII γιατί σχεδόν όλες οι καλές κριτικές αφοορύσαν την 144 (χωρίς mkII). Τα θετικά σχόλια για την Emu συνεχίζονται πάντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν έχει κάνει η M-Audio όνομα στην αγορά το οφείλει στους σταθερούς drivers που πάντα είχε διαθέσιμους σχεδόν για όλα τα εμπορικά λειτουργικά της αγοράς. Η δε Tascam δεν πάει πίσω. Αρκεί να διαβάζουμε τις οδηγίες στην εγκατάσταση.

 

Εγώ έχω την FW-1804 που δουλεύει απροβλημάτιστα πολλά χρόνια τώρα αν εξαιρέσεις το ρολόι που αποσυγχρονίζεται κάθε φορά που ανοίγει το I-Tunes.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H tascam, έχει φάει μεγάλο Χ από τη στιγμή που δεν έβγαλε νέους drivers για 64άρια, βίστα και λοιπά στην tascam fireone. (η προηγούενη έκδοση της 144 mkII ).

http://www.tascam.com/products/fireone;9,14,104,16.html

 

 

Επίσης δεν μου αρέσει που αντικατέστησε άμεσα το προηγούμενο μοντέλο (σχεδόν μόλις το αγόρασα  :'( ) με το επόμενο και σταμάτησε την υποστήριξη για το πρώτο. Κάτι που με προβληματίζει και με τα tascam vl-a5, που σταμάτησαν να βγαίνουν (άρα σε ένα δύο χρόνια τι θα κάνουν όσοι έχουν προβλήματα ; ) και αφενός δεν αντικαταστάθηκαν από νεότερο μοντέλο (όπως είχε γίνει παλιότερα με τα  vl-x5) αλλά γενικότερα μου δίνει ένα κλίμα η εταιρεία σαν να μην ξέρει τι θέλει...

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τις αναφορές που υπάρχουν σε διάφορα site σχετικές με προβλήματα για τις M-Audio, όπως ανέφερε η Evilnye, η εξήγηση είναι αρκετά απλή: είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο βρίσκεις πολύ περισσότερες αναφορές σε τεχνικά προβλήματα για τα Windows απ' ότι για τα Mac, δηλ. ότι πολλοί (μα πολλοί) περισσότεροι άνθρωποι χρησιμοποιούν Windows.

 

Η M-Audio έχει τόσα μοντέλα καρτών και τόσο διευρυμένη βάση χρηστών που είναι μοιραίο ότι η γκρίνια θα πηγαίνει σύννεφο. Κατά τα άλλα, ισχύει αυτό που έγραψε ο yameth.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Evilnye

 

Εντάξει δεν νομίζω ότι ειναι και τόσο μεγάλο το ποσοστό...  :)

 

Πάντως γενικότερα με κάλυψε ο yameth και trοlley...

 

DaRkNezZ εγώ ότι είχα να σου προτείνω στο είπα...Και προσωπικά είμαι 100% σίγουρος ότι θα κατευθυνθώ προς M-Audio...  :) Γενικά πάντως η τελική επιλογή να είναι καθαρά δική σου και με σιγουριά...Μόλις πάρω την M-Audio θα σου πω αν θες και προσωπική γνώμη..Όπως επίσης περιμένω να κάνεις κι εσύ μία ανάλυση σε αυτή που θα πάρεις...

 

Όπως και να χει...Καλες αγορες...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου