Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου - Tascam 144 mkII ή E-mu 404


DaRkNezZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις απόψεις σας

 

Τελικά κατέλειξα. Αγόρασα μια emu 0404 USB ελαφρώς μεταχειρισμένη, και ο λόγος είναι ότι τηνβρήκα σε αρκετά καλή τιμή (κάτω από 100 ευρώ) την οποία και τσίμπισα. Με το FL studio που την δοκίμασα, ηχογράφησα εύκολα και ταυτόχρονα και απο τα δύο κανάλια χωρίς πρόβλημα (πάντα στα 44khz). Εν καιρώ θα επιστρέψω με εκτενέστερη ενημέρωση. Υπάρχει ένα θέμα με τους drivers, (δεν έχουν βγει για win7 δυστυχώς) αλλά αυτοί για τα vista μέχρι στιγμής λειτουργούν αρκετά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλές ηχογραφήσεις.

 

Πολύ καλή κάρτα.

Την έχω και εγώ.

Και στα XP λειτουργούσε άψογα.

Και μετά ο παπάρας πήγα κι έβαλα τα 7άρια, ..μώ την αναβάθμισή μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές ηχογραφήσεις.

 

Πολύ καλή κάρτα.

Την έχω και εγώ.

Και στα XP λειτουργούσε άψογα.

Και μετά ο παπάρας πήγα κι έβαλα τα 7άρια, ..μώ την αναβάθμισή μου.

 

Ναι, και εγώ win 7 έχω. Η αλήθεια είναι ότι απλά την κούμπωσα σε ένα USB και φόρτωσα τους drivers των vista. Πριν το κάνω απενεργοποίησα από το Bios την υφιστάμενη onboard κάρτα ήχου που υπήρχε. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν π.χ. φορτώνω το FL Studio, σταματάνε οι ήχοι από τα windows.. π.χ. youtube, msn κλπ. Όταν βγώ από το FL Studio καμιά φορά πρέπει να πάω στα properties και να κάνω ένα test για να επανέλθει ο ήχος (όχι πάντα)... Κατά τα άλλα δουλευει μια χαρά. 1-2 μπλε οθόνες (μετά από screen saver) δεν ξέρω αν σχετίζονται... πάντως πρέπει να γίνει μια αναβάθμιση στους drivers για win7 νομίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι όταν π.χ. φορτώνω το FL Studio, σταματάνε οι ήχοι από τα windows.. π.χ. youtube, msn κλπ. Όταν βγώ από το FL Studio καμιά φορά πρέπει να πάω στα properties και να κάνω ένα test για να επανέλθει ο ήχος (όχι πάντα)... Κατά τα άλλα δουλευει μια χαρά. 1-2 μπλε οθόνες (μετά από screen saver) δεν ξέρω αν σχετίζονται... πάντως πρέπει να γίνει μια αναβάθμιση στους drivers για win7 νομίζω.

Και το latency δεν φτιάχνεται με τίποτα.

Κάτι δεν κάνω καλά ......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου